UEFA aynı telden

Kesin süre
Galatasaray-Juventus maçının Türkiye dışında oynanması kararından dönmeyen UEFA, Galatasaray'a dün saat 17.00'ye kadar saha ismi için süre tanıdı. Galatasaray da Dortmund Westfalen ile Schalke Arena statlarını önerdi ve Dortmund onaylandı.
'Çok direndik'
Galatasaray Başkanı Canaydın, "Çok direndik, ancak üç yıl kupalardan men edilebilirdik, bu yüzden kabul ettik" dedi. Beşiktaş yönetimi de karara tepkili. Dışişleri Bakanı Gül ise "Bu karar teröre bir tavizdir" dedi.

İSTANBUL - Galatasaray Kulübü, UEFA'nın Juventus maçını tarafsız sahaya alma kararının ardından, karşılaşmayı oynamak için Almanya'nın Dortmund kentinde bulunan Westfalen Stadı'nı tercih etti. Basın sözcüsü Ali Dürüsüt, Borussia Dortmund'un maçlarını yaptığı Westfalen Stadı'nda Juventus maçını oynama karar aldıklarını açıklayarak, "Bugün ekibimiz Dortmund'a giderek çalışmalarına başlayacak. Stat ve Juventus takımının da yetkilileri ile birlikte orada toplantı yapacağız" diye konuştu. Westfalen Stadı, 68 bin 600 kişi kapasiteye sahip. Ancak, stat kapasitesi UEFA karşılaşmalarında 52 bin kişiye düşürülüyor.
İtiraz edilecek
Futbol Federasyonu Başkan Vekili Ata Aksu, İsviçre'deki Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) gideceklerini de kaydederek, "Hukuki bir süreç vardır. Mahkeme, yürütmeyi durdurabilir veya oynandıktan sonra lehimize kara çıkarsa büyük tazminata mahkum olabilirler. Önemli olan hakkımızı aramak. Bu işin peşini bırakacak değiliz. Pes etmeyeceğiz. Elimizden gelen tüm mücadelemizi sonuna kadar yapacağız" dedi. Sarı-Kırmızılı kulübün başkanı Özhan Canaydın, Futbol Federasyonu Başkanı Ulusoy'un kendisini arayarak, "Federasyon ve hükümet olarak UEFA'nın dış sahada oynama kararını kabul ediyoruz" dediğini belirterek, "Bizim de UEFA'ya yer bildirmemizi istedi. Çok direndik, ama kriterlere göre 3 yıl Avrupa kupalarından men edilebilirdik" diye konuştu.
Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Hüsnü Güreli, UEFA'nın kararına olan tepkisini dile getirerek şunları söyledi: "Yapılan, federasyonumuza, hükümetimize ve milletimize karşı saygısız bir davranıştır. Ekonomik göstergelerimizin yükseldiği her dönemde önümüze çıkarılan birtakım setlerin örnekleridir. Ülkemize yapılan büyük haksızlık. İnşallah ülkemizi en iyi şekilde temsil edip gruptan çıkacağız ve gereken cevabı da en iyi şekilde vermiş olacağız." Kulüp komitelerinin stat için çalışmalar yaptığını belirten Güreli, "Bizim için önemli olan stadı doldurmak ve taraftar getirebilmek. Almanya'da çok sayıda taraftarımız var. Schalke ile Westfalen statlarının durumuna bakıyoruz. Bizim için milli bir mesele oldu. Almanya'da iyi organize olabiliriz. Önemli olan Beşiktaş'ın desteklenmesi" dedi.
Gül: Karar teröre tavizdir
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise, Türkiye'nin 'terörün cirit attığı ülke olmadığını' vurgulayarak, UEFA'nın Galatasaray ve Beşiktaş'ın şampiyonlar ligi maçlarının tarafsız sahada oynanması kararının teröre verilen bir taviz olduğunu söyledi. AB üyesi ve aday ülkelerin dışişleri bakanlarının katılacağı 'Hükümetlerarası Konferans' toplantısı için dün İtalya'ya hareketin önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, "UEFA'nın bu kararı kesinlikle kabul edilemez bir karar. Türkiye, terörle mücadele ederken Avrupa ülkeleri ve kurumlarının yanımızda olması gerekir. Teröre verilen en büyük tavizdir bu. Ve UEFA bilmeden bundan sonraki spor olaylarını da teröristlerin hedefi haline getirmektedir. Çok yanlış bir karardır. ümit ediyoruz ki bu yanlış karardan dönülücektir ve geri adım atılacaktır. Onunla ilgili çalışmalar devam etmektedir" diye konuştu. (Spor Servisi)