UEFA, Fener'in kazandığı 12 milyon euroyu dondurdu

UEFA, Fener'in kazandığı 12 milyon euroyu dondurdu
UEFA, Fener'in kazandığı 12 milyon euroyu dondurdu
UEFA, vadesi geçmiş borçlara dair bilgilendirme yapmadığı gerekçesiyle Fenerbahçe ve Eskişehirspor'un bu sezon kazandığı paraları dondurdu. Bu rakam Fener için 12 milyon euro.
Haber: KENAN BAŞARAN - kenan.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

UEFA, vadesi geçmiş borçlarıyla ilgili bilgilendirme yapmadığı gerekçesiyle Fenerbahçe ’nin bu sezon şimdiye kadar hak ettiği yaklaşık 12 milyon euroluk geliri dondurdu. Fenerbahçe ise eski bir futbolcusuyla alacakları konusunda bir sıkıntı yaşandığını ve sürecin devam ettiğini duyurdu.
UEFA Finansal Fair-Play kriterleri kulüplerimizin başında ‘Damoklesin Kılıcı’ misali sallanmaya devam ediyor. Mali konularda yanıltıcı ve eksik bilgi verdiği gerekçesiyle Beşiktaş ve Gaziantepspor’un Avrupa kupalarından 1 yıl men edilmesinden sonra kamuoyunun gündemdemine oturan UEFA’nın mali kriterleri, Fenerbahçe ve Eskişehirspor’a gelen ikazlarla bir kez daha manşetlerde. UEFA, Fenerbahçe ve Eskişehirspor’un yanı sıra Atletico Madrid ile Sporting Lizbon’un da bulunduğu 23 kulübün Avrupa kupaları ödül gelirlerini geçici olarak dondurduğunu açıkladı.
Avrupa futbolunun patronu, söz konusu külüplerin 30 Haziran 2012’ye kadar vadesi geçmiş borçlarına dair bilgilendirme yapmağına hükmedip ikinci ara dönem denetim tarihi olan 30 Eylül’e kadar 2012-13 sezonunda Avrupa kupalarından sağlanan gelirleri dondurdu. Bilgilendirmeyi yapıldıktan sonra yaptırım kalkacak.
Bu sezon transfere 83.3 milyon euro harcayan Fenerbahçe, Avrupa’dan şu ana kadar yaklaşık 12 milyon euro geliri hak kazandı. Şampiyonlar Ligi’nde play-off’a kadar 2.1 milyon euro hak eden Fenerbahçe, daha sonra gruplarında mücadele etme şansı elde ettiği Avrupa Ligi’nden de 1.3 milyonu katılım payı ve 8.4 milyon euro da market payı olmak üzere yaklaşık 10 milyon euro hak kazandı.
Eskişehirspor’un olası kaybıysa 180 bin euro. Kırmızı-Siyahlılar kriterlere aykırı olan ‘kusur’ları haziran ayında UEFA’ya bildirdiklerini, 30 Eylül tarihine kadar bu sorunu çözeceklerini beyan ettiler. 
Gecikmiş borca af yok 
Finansal Fair Play Kriterleri çerçevesinde diğer kulüplere gecikmiş borcun bulunmamasını şart koşan UEFA, 2012-2013’ten itibaren uygulamaya soktuğu ‘dördüncü versiyon’ mali kriteriyle birlikte, kime olduğuna bakmaksızın, ‘vadesi geçmiş borcun bulunmaması’nı bir zorunluluk haline getirdi. Kulüplerin gelir-gider denge zorunluluğu da bu sezondan itibaren gözetilen mali kriterler arasında.
Bu kriterlere uymayan kulüplere uygulanacak cezalar ise önümüzdeki sezon fatura ediliyor. UEFA, Finansal Fair-Play Kriterleri ile 2015’e kadar geçiş sürecini tamamlayıp, kulüpleri mali açıdan disiplinli bir yapıya kavuşturmayı hedefliyor. TFF Ulusal Kulüp Lisansı için de bu kriterler geçerli ve 2015’e kadar her sezon yenileri ekleniyor. 

DONDURULAN GELİR (Mİlyon euro) 
Şampiyonlar Ligi geliri 2.1
UEFA Avrupa Ligi geliri 9.7


FB: Eski bir oyuncunun alacağı 
Fenerbahçe Kulübü’nden yapılan açıklamada UEFA’nın Finansal-Fair Play Kriterleri doğrultusunda yapılan rutin denetlemelerin ardından bir değerlendirme yayımladığı belirtildi. Fenerbahçe Sportif’ten borsaya gönderilen açıklamada ise şöyle denildi: “Takımımızın eski oyuncularından biriyle ilgili borç-alacak müzakerelerinin sürmesi nedeniyle ortaya çıkan bu duruma dair bilgilendirme, 383 bin 407 euroluk alacağın ödendiğini tevsik (belgeleme) eden belgenin UEFA’ya ulaştırılmasıyla yapılacaktır.”

Yorum farkı olabilir’ 
Eski TFF Mali İşler Sorumlusu Erdal Batmaz, fiilen UEFA Finansal Fair Play Kriterleri’nin uygulanmadığını, uygulansa Avrupa’da sahaya çıkabilecek çok fazla kulüp kalmayacağını söylüyor. Batmaz da UEFA’nın gözdağı vermek için bazı kulüplere bu tür yaptırımları dillendirdiğini savunuyor. Fenerbahçe konusunda ise Batmaz şunları söylüyor: “Anlaşılıyor ki Fenerbahçe yönetimi eski bir futbolcuyla olan bir borç-alacak sorununu ‘vadesi gecikmiş borç’ olarak yorumlamamış ve bu nedenle de bildiriminde yer vermemiş. UEFA ise anlaşılıyor ki Fenerbahçe gibi düşünmemiş. Tabii esasında UEFA’nın kulüplere gönderdiği yazıların detayını bilmek lazım. Resmi siteden yapılan açıklamalar çok geneldir.”

‘UEFA büyüklere dokunmuyor’ 
Finansal Fair Play Kriterleri’nin uygulanmasına dair görüşlerini aldığımız futbol ekonomisti Tuğrul Akşar, kulüplerimizin mali durumlarını gösteren raporlarda birtakım sıkıntılar olsa da UEFA’nın Avrupa’nın büyük liglerindeki kulüplere iltimas geçtiğini söylüyor. Akşar, özellikle de dünya futbolunu finansal açıdan domine eden İngiliz Ligi başta olmak üzere beş büyük Avrupa Ligi’ndeki kulüplerin üzerine UEFA’nın çok fazla gitmediğini belirtiyor. Akşar, UEFA’nın mali kriterlerini uygulama konusunda bizim gibi ülkeleri bir nevi ‘pilot’ olarak kullandığını kaydediyor. Akşar buna karşın söz konusu liglerin federasyonlarının yine de lisans verirken mali kriterleri titizlikle uyguladığını söylüyor.

Caner mi?
Fenerbahçe açıklamasında ‘eski futbolcu’ dense de, UEFA ile oluşan ihtilafın 2010’da Caner Erkin’in CSKA Moskova’dan yapılan transferiyle ilgili olduğu öne sürülüyor