UEFA krizinde Erdoğran devreye girdi

Başbakan Erdoğan, İtalya ve Britanya liderleriyle görüşerek, Chelsea ve Juventus'un itirazlarını geri almasını isteyecek.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde mücadele eden Galatasaray ve Beşiktaş'ın maçlarının, İstanbul'da yaşanan terör olayları gerekçe gösterilerek UEFA tarafından tarafsız sahaya alınması konusunun artık diplomatik boyuta ulaştığını söyledi. Şahin, UEFA'nın kararını değiştirebilmesi için, öncelikle Juventus ve Chelsea kulüplerinin itirazlarını geri almalarını sağlamaya çalıştıklarını belirtti. UEFA'nın son derece hatalı bir karar aldığını ve bu kararını yeniden gözden geçirmesi için bazı girişimlerde bulunacaklarını açıklayan Şahin, Galatasaray ve Beşiktaş kulüplerinin de Futbol Federasyonu kanalıyla itirazlarını bugün UEFA'ya göndereceğini kaydetti.

DİPLOMATİK ÇABALAR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da UEFA'nın kararı öncesinden konuyla ilgilendiğini anlatan Şahin, şöyle devam etti:
"Başbakanımız, Britanya Başbakanı Tony Blair ve İtalya Başbakanı Sylvio Berlusconi ile görüşerek, Chelsea ve Juventus kulüplerinin itirazlarını geri almaları konusunda yardım isteyecek. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de bu sabah her iki ülkenin büyükelçilerini çağırarak bir görüşme yaptı. UEFA'nın kararının, Galatasaray ve Beşiktaş'ın maçlarını İstanbul'da oynayamamalarının çok ötesinde anlam taşıdığını kendilerine iletti. Chelsea ve Juventus kulüpleri itirazlarını geri alırsa, UEFA'nın kararını değiştirmesinin de daha rahat olacağını düşünüyoruz."
Şahin ayrıca, basketbolda İtalya'nın Lottomatica Roma takımının, İstanbul'da bugün Ülkerspor ile Avrupa Ligi maçına çıkacağını da hatırlatarak, "Bu maçın İstanbul'da yapılması anlamlıdır. Uluslararası terörle mücadele, geri adım atılarak yapılmaz. Taviz verildiği taktirde üstünüze üstünüze gelir. Bunun iyi düşünülmesi gerekir" diye konuştu.
Şahin, UEFA'nın kararını değiştirmek için gerekli her türlü girişimde bulunacaklarını, fakat herhangi bir sonuç alınamaması durumunda, Türkiye'nin ne gibi bir tavır alacağı konusunda son kararı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın vereceğini sözlerine ekledi.