UEFA müfettişi 3 Temmuz dosyasını kapattı!

UEFA müfettişi 3 Temmuz dosyasını kapattı!
UEFA müfettişi 3 Temmuz dosyasını kapattı!
Trabzonspor ve Fenerbahçe'nin karşılıklı UEFA'ya yaptığı 3 Temmuz başvurusu konusunda flaş bir gelişme yaşandı. UEFA Disiplin Müfettişi, iki kulübün de şikayetinin UEFA'nın yetki alanı dışında kaldığına dair görüş bildirdi. Müfettiş, Trabzonspor'a zamanında bildirim yapmamasından dolayı 10 bin Euro para cezası istedi.

FENERBAHÇE 'NİN UEFA AÇIKLAMASI

Fenerbahçe Futbol.A.Ş'den yapılan açıklama şöyle:
"UEFA Disiplin Müfettişi, Trabzonspor Kulübü tarafından Kulübümüz ile ilgili yapılan 9 Mayıs 2014 tarihli şikayetin UEFA'nın yetki alanı dışında kaldığından kabul edilemez olduğu, her halükarda Trabzonspor tarafından yapılan 9 Mayıs 2014 tarihli şikayetin reddedilmesi gerektiği yönünde 11.11.2014 tarihinde görüş bildirmiş olup, anılan raporun bir örneği bilgi için Kulübümüze gönderilmiştir.

Kamuoyuna duyurulur."

TRABZONSPOR'DAN UEFA AÇIKLAMASI

Trabzonspor Hukuk Kurulu'ndan yapılan açıklamada, 2010-2011 sezonundaki şike faaliyetleri konusunda Trabzonspor'un 9 Mayıs 2014 tarihli şikayeti üzerine UEFA Disiplin Kurulu'nun, Fenerbahçe ve Türkiye Futbol Federasyonu hakkında soruşturma açtığı belirtildi.

Fenerbahçe'nin de 18 Haziran 2014 tarihli şikayetiyle, UEFA Disiplin Kurulu'nun Trabzonspor hakkında da soruşturma başlattığı anlatılan açıklamada, her iki soruşturma konusunda UEFA disiplin müfettişi tarafından hazırlanan raporların, bugün bordo-mavili kulübe iletildiği bildirildi.

Açıklamada, UEFA disiplin müfettişinin, Trabzonspor hakkında açılan soruşturmaya ilişkin hazırladığı raporunda, Fenerbahçe'nin iddialarını ve sunulan telefon kayıtlarını ayrıntılı olarak incelediği belirtilerek, "Netice olarak, UEFA disiplin kurullarının, Trabzonspor hakkındaki suçlamalara dair karar vermeye yetkileri olmadığını belirtmiş, ayrıca suçlamaları destekleyecek yeterli delil de bulunmadığı vurgulanmıştır" ifadesine yer verildi.

Hem TFF disiplin kurullarının hem de 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yaptığı kovuşturmada, Trabzonspor'la ilişkilendirilen kişilerin hepsinin suçsuz bulunduğu belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi:
"UEFA disiplin müfettişi, TFF disiplin kurullarının ve ceza mahkemesi süreçlerinin UEFA'ya bildirilmesi gerektiğini, fakat bildirilmediğini, bu nedenle Trabzonspor'a 10 bin Euro para cezası verilmesi gerektiğini savunmuştur. Müfettişin bu talebi, usule ilişkin bir yaptırım talebidir. Netice olarak Trabzonspor'un temiz olduğu bir kez daha vurgulanmıştır."

TRABZONSPOR'UN BAŞVURUSU REDDEDİLDİ

Açıklamada, UEFA disiplin müfettişinin, "TFF ve Fenerbahçe hakkında yazdığı raporda, Fenerbahçeli yöneticiler tarafından gerçekleştirilen şike fiilleri ve bunların TFF tarafından nasıl değerlendirildiğine değinilmediği" kaydedildi. Raporun, usuli açıdan UEFA'nın konuyu değerlendirmeye yetkisi bulunmadığından bahisle Trabzonspor'un başvurusunun reddedilmesi gerektiğine yer verdiği anlatılan açıklamada, söz konusu raporlar hakkında, UEFA Disiplin Kurulu'nun 11 Aralık 2014 tarihli toplantısında karar vereceği vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"UEFA Disiplin Talimatı uyarınca, UEFA Disiplin Kurulu kararlarına karşı yapılan itirazlar UEFA Temyiz Kurulu nezdinde karara bağlanmaktadır. Trabzonspor; UEFA ve FIFA'nın etik değerlerinin ülkemizde de uygulanması gerektiğini tekrar hatırlatır. Trabzonspor, Türkiye Süper Ligi'nde 2010-2011 sezonunda yapılan şikeye gerekli cezanın verilmesi ve Trabzonspor'un tüm haklarının alınması için mücadele etmeye devam edecektir." (AA)