UEFA tartışması

Federasyon, Chelsea ve Juventus maçlarının tarafsız sahaya alınmasına çok tepkili. Galatasaray UEFA'ya stat ismi vermedi.
Juventus'un UEFA'ya başvurusunu çektiğini belirten Başbakan Erdoğan,
İngiltere Başbakanı Blair ile görüşecek.

İSTANBUL - UEFA'nın Juventus ve Chelsea maçlarını başka ülkede oynatma kararına tepkiler giderek büyüyor. Federasyon, "Alınan kararı federasyon olarak kabul etmemiz mümkün değil. Eğer iki gün içinde yanıt gelmezse karara itiraz için İsviçre Hakemlik Mahkemesi'ne gidebiliriz" açıklamasını yaptı. Kararın basından öğrenildiği ve resmi yazının ise ancak dün sabah saat 10.45'de ulaştırıldığı kaydedilen yazılı açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "İstemiş olduğunuz devlet garantileri bizzat Devlet Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gönderilmiştir. Buna rağmen ülkemizi hiçe sayarak kararı almış bulunuyorsunuz."
İngiltere devrede iddiası
UEFA'nın aldığı kararda İngiltere hükümetinin etkili olduğu belirtildi.
İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın İstanbul ve Ankara'da yeni terör saldırıları olacağı yolundaki istihbaratının UEFA'nın tarafsız saha kararında belirleyici olduğu ortaya çıktı. Chelsea kulübünün ise olaylardan bir gün sonra UEFA'ya gizli bir başvuru yaparak maçın tarafsız sahada oynanmasını talep ettiği ortaya çıktı. İngiliz kulübü bu konuda resmi açıklama yapmaktan kaçınırken, adını vermeyen bir yönetici haberi doğruladı.
'Juventus vazgeçti'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Juventus kulübünün itirazını geri çektiğini söyledi. UEFA'nın kararını uluslararası teröre karşı bir prim verme olarak niteleyen Erdoğan şöyle devam etti: "Bugün İsrail'de her gün terör oluyor. İsrail ile Türkiye'yi kalkıp böyle yan yana koymak, çok çirkin bir yaklaşımdır. İngiltere'nin istihbarat aldığı iddialarına katılmıyorum. Eğer böyle bir şey varsa, bu belgeyi bize vermesi lazım." Erdoğan konuyu İngiltere Başbakanı Tony Blair ile görüşeceğini de sözlerine ekledi.
Şenes Erzik: Karar siyasi
UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, kararın siyasi olduğunu söyledi. Erzik, kararın alınmasında İngiliz hükümetinin, olay sonrası vatandaşlarına Türkiye'ye gitmemeleri yönündeki deklarasyonunun etkili olduğunu kaydetti. Erzik, şöyle devam etti: "Juventus itirazını geri çekerse karar iptal edilebilir. Ancak bana itirazı geri aldıklarına dair bilgi gelmedi. Federasyon ve hükümeti güvenlik teminatı vermesine rağmen bu kararın alınmasındaki gerekçeyi UEFA'ya sordu ve doğru olanı yaptı. Galatasaray'ın UEFA'ya maçın yapılacağı yer konusunda tercihini bildirmemesi ile ilgili de Erzik, "UEFA karşılaşmanın oynanacağı yeri kendisi belirleyecektir" dedi. Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, konunun artık diplomatik boyutlara ulaştığını belirterek, "Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de iki ülkenin büyükelçileri ile görüşme yaparak, durumun ciddiyetini kendileri iletti" diye konuştu.
Stat için isim yok
UEFA'nın Galatasaray'a alternatif stat seçmesi için verdiği süre dün sona ererken, Sarı-Kırmızılı yönetim herhangi bir bildirimde bulunmadı. Basın Sözcüsü Ali Dürüst, "Federasyondan gelen talimat nedeniyle UEFA'ya hangi stadı istediğimiz konusunda bir bildirimde bulunmadık" dedi. Futbol Federasyonu'nun UEFA'ya gönderdiği yazıda, karar için iki gün daha ek süre istediği öğrenildi. Başkanlar Özhan Canaydın ile Serdar Bilgili karara tepki gösterirken, hükümet ve federasyonun tavrına göre hareket edeceklerini açıkladılar.
Beşiktaş ve Galatasaray'ın kararı protesto edip Şampiyonlar Ligi'nden çekilmeleri halinde Türk kulüplerinin asgari üç yıl Avrupa kupalarına katılamayacağı bildirildi. Federasyon yetkilileri hükümetinin vereceği karar doğrultusunda hareket edeceklerini belirtti. Ayrıca UEFA'nın verilen cezaları uygulamada kararlı olduğu kaydedildi. (Spor Servisi)