UEFA yetkilisi, Podolski'nin evine gitmiş!

UEFA yetkilisi, Podolski'nin evine gitmiş!
UEFA yetkilisi, Podolski'nin evine gitmiş!
Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Divan Kurulu Toplantısı'nda kongre üyelere UEFA kriterleri hakkında bilgi verdi.

Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret salonunda gerçekleştirilen Ekim Ayı Olağan Divan Toplantısı'nda konuşan Dursun Özbek, "Biz UEFA'ya bağlı bir kulübüz. Geçen hafta Florya'da idim UEFA yetkilisi vardı; Lukas Podolski'nin antrenmana katılmadığını öğrendim, UEFA yetkilisi bunun hakkında bile bilgi istedi. Bu yetkili, Podolski'nin evine giderek, oyuncumuzu evinde mi diye kontrole tabii tutmuştur. UEFA neden Galatasaray'la bu kadar ilgili? Galatasaray bu ülkenin sporda gözbebeği" dedi.

Galatasaray'dan UEFA açıklaması

UEFA'nın 2014'de Galatasaray'a finansal yapıyı yönetilemeyecek bir hale getirmeyin diye uyardığını söyleyen Özbek, "Sonra bu protokole dönüştürülmüş ve sonunda 200 bin Euro ceza verilmesi belirlenmiş. Bir kriter belirlemişler senelik zarar 30 milyon Euro’yu geçmeyecek. 2013-2014 yılları arasında UEFA rakamların gidişatını iyi görmemiş ve maalesef bu dönemde 130 milyon Euro zarar görülmüş ve o dönem yönetimleri bir iyileştirme sürecine girememişler. Zamanımız heba olmuş. Bu sezon yönetim olarak mali disiplini kontrol altına almaya çalıştık. Borçlanmayı ve yüksek seviyede olan harcamaların hepsini belli seviyede aşağıya çektik. Ayrıca yeni kaynaklar peşine düştük. Çünkü Galatasaray şu anki gelirlerini 2020 yılına kadar temlik vermiş. Yeni kaynak gerekiyor, yeni kaynak bulunmaz ise durum sürdürülebilir halde değildir. UEFA'ya yeni kaynak arayışlarını da anlattık. Şimdi görüştüğümüz yetkililer bizim verdiğimiz rapor doğrultusunda bir üst komiteler rapor hazırlayacak. Aralık ayında bir hakemler kurulu var ve raporumuzu inceleyecek, savunmamızı dikkate alıp bir karar verecekler. Şunu çok net söylüyorum yönetim kurulumuz bu manada çok büyük çaba sarf etmektedir. Mali disiplini sağlamak ve devam edeceğimizi onlara kanıtlamaya çalıştık. Bu çabamız bitmedi Aralık ayına giden bu dönemde temasımızı sürdürüp, iyi yolda olduğumuzu ve finansal yapıyı düzeltme yolunda olduğumuzu anlatıyoruz. Ben bu aşamada pesimist değilim, zorluğu başarıp düze çıkacağız. Burada belimizi en çok büken Türkiye 'nin ekonomik koşulları. Galatasaray başka bir Avrupa ülkesinin kulübü olsaydı, aynı aktiviteleri yapsaydı büyük ihtimalle bu sıkıntılara girmezdi" diye konuştu.

"HER SENE KUR FARKINDAN 20 MİLYON EURO ZARARIMIZ VAR"

Borçların Euro cinsinden olduğu için sadece bu sene kur farkında 60 milyon zararları olduğunu aktaran Başkan Özbek, "Her sene kur farkından 20 milyon zararımız var. Avrupa'da yarışıyoruz ve standartlarımız, oyuncu kalitemiz onların seviyesinde olması gerekiyor. Faiz sıkıntımız var. Faaliyetleri sürdürmek için elde edilen krediler ve bunu faizi Avrupa'ya göre çok daha riskli. Bunları da UEFA'ya anlatıyoruz, ülkenin durumu da diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslanmayacak derecede kulüpleri zorlayıcı şartlarda. Yeni kaynaklar yaratmak zorundayız. Duygun Ağabey döneminden beri aynı felsefeyi taşıyoruz. Yeni kaynak olarak Mecidiyeköy'deki otel inşaatımızı var. İnşallah seneye Kasım ayında açılışı yapacağız. İnşaat süratle devam ediyor. Finansal açından inşaat aşamasında en ufak problemimiz yok ve iş hızla yürüyor. Bu yeterli değil aktivitelerimize destek olacak, yeni çalışmalar içindeyiz. Ali Sami Yen'in alanı bir spor kompleksi alanı. Burada bir kapalı salon yeri ayrılmış ama üzerinde çalışma olmamış. Bakanlık ile görüştüm ve spor salonu yapma isteğimizi ilgi ile karşılayıp, diğer kuruluşları bize destek olmaları için uyardılar. Salonun yapımı için yetki belgesini almış durumdayız. Çok sevinçliyim. Bu salonda basketbol ve voleybol takımlarımız maçlarını oynayabilecek ve bu konudaki dağınıklığı bir merkeze topluyoruz. Futbol, basketbol ve voleybol takılarımızı aynı yere topluyoruz. Maç saatleri ayarlanırsa bir futbol maçına gelen sonraki basketbol maçını da izleyebilecek. Salon inşaatı 2 senede bitecek. Ayrıca salon kiralarından da kurtulmuş olacağız. Kasım'ın 14'ünde Galatasaray Adası için bir olağanüstü kongre çağrısı yaptık. Kiracımızın kontratı Kasım ayında bitiyor ve yeni karar vermemiz gerek. Bu konuyu genel kurulun önüne getireceğime söz vermiştim. Burada kararı üyeler verecek ve en uygun çözümü bulacağımıza inancım sonsuz" şeklinde konuştu.

"RİVA'DA PROJE ÇALIŞMALARINA BAŞLIYORUZ"

Riva'da bunan ve 30 yıl önce satın alınmasına rağmen bir şey yapılmayan yer ile alakalı da proje çalışmalarına başlayacaklarını söyleyen Özbek, "Galatasaray'ın bu ataletini yenmek için çalışıyoruz. Eğer elimizde bir değer varsa 30 senedir arsa bedeli ödediğimiz 5 sene önce imar için 10 milyon TL ödemişiz. Çok kısa zamanda oraya yapacağımız proje için sizi bilgilendireceğim. Hasnun Galip'de bir proje geliştiriyoruz. Oradaki çalışmamızı da önümüzdeki Divan'da size açıklayacağım. Ayrıca Taçspor tesislerinizde de çalışmalarımız sürüyor, voleybol takımımızın antrenman ve maçlarını oynaması için hazırlıklar tamamlanıyor. Masraflarımızı indirmek için sürekli çalışıyoruz" dedi.

"FLORYA'NIN HİJYENİK KOŞULLARI İYİ DEĞİLDİ VE HERŞEYİ YENİLEDİK"

"Florya futbolun yatağı, orayı 4 ayda yepyeni hale getirdik" diyen Özbek şöyle konuştu: "Hijyenik koşullar iyi değildi ve önce oradan başlayarak her şeyi yeniledik. Kulüp olarak bir harcama olmadı Galatasaray'ı seven kurum ve ağabeylerimizin desteği ile yaptık. Onlara bir alkış istiyorum. Çok çetin bir dönemden geçiyoruz. Bunu Baba Gündüz'ün ifadesi ile anlatmaya çalıştım. Bu halatın ucundan hep beraber çekelim. Bu desteği verirseniz yönetim daha güçlü olacaktır. Bu desteği verirseniz çok başarılı günlere geleceğimize inanıyorum. Lütfen hepiniz halatın başına gelin destek verin."

UEFA'dan Galatasaray açıklaması