UEFA'da kârlı gün


Aslan ve Erciyes mutlu

UEFA ön elemesinde Galatasaray, Hırvatistan'da Slaven'i 2-1 yendi.
Kayseri Erciyes de Tel Aviv'den 1-1'lik sonuçla döndü.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Bir gün önce Zagreb sokaklarındayız. Jelacica Meydanı'nı çevreleyen kafelerde Werder Bremen-Dinamo Zagreb maçını seyrediyoruz. Hop oturup hop kalkıyor Zagrebliler. İyi de oynuyorlar ama büyük takım olmak başka. Yetmiyor dirençleri, 2-1 kaybediyorlar. Tıpkı dün geceki gibi...
Maç günü gazeteci kafilesiyle Koprivnica'ya doğru harekat başlıyor. Klasik Orta Avrupa coğrafyası içinde köy, kasaba geçip şehre varıyoruz. Şehir dediysek lafın gelişi. Tüm nüfusu Olimpiyat Stadı'na toplasanız, maça neden az kişi geldi diye forumlar açılır. Zaten onlar da Dinamo Zagreb'den taraftar transferiyle zevahiri kurtarma derdindeler.
Belupo adlı ilaç şirketi 100 senelik Slaven kulübünü sahiplenmiş gibi. Geçen sezon takımın kupa finaline çıkması farklı bir 'kimya' yaratmış belli ki! Herkesin üzerinde o günün tişörtü var. O rüyayı bir de Galatasaray karşısında görmek istiyorlar!
'Ulubatlı Hakan Şükür'
Karşılaşma başlamadan önce iki maç daha yapıldı adeta. Birincisi sıcağa ve neme karşı oynandı, sanırım hepimiz mağlup olduk. Melih Gökçek'in kulaklarını çınlatacak kadar sıcaktı. Diğerinde ise maç öncesi ısınma turlarında, 'idrar menziline' dair bir sürtüşme vardı. Sahaya önce çıkan Galatasaray'ı sahanın diğer tarafına gitmeye zorladı Slaven'liler. Ama Ulubatlı Hakan pabuç bırakmadı! Onca rakibin içinde aslanlar gibi tek başına ısındı! Türk futbol tarihinin en kariyerli oyuncusu olarak bir türlü olgunlaşamayan tavrıyla diklendi durdu yani. Neyse ki aklıselim sahibi olanlar çoğunluktaydı da olay büyümeden halledildi.
Maç atıl başladı aslında. Sarı-Kırmızılılar diş göstermedikçe Slaven'in de güveni arttı. Galatasaray'da şablon değişmemişti ama personel Rize karşısındaki harmanı bulamıyordu. Orta saha kopuklukları çok gedik açtı. 8. dakika dolarken Slaven takımı ilk defa Galatasaray sularında görüldü, ardından da penaltı düdüğü geldi. Servet kontrolsüz güç misali daldı Sopiç'e. Eski Ankaragüçlü Posavec'in golü ilk ihtardı aslında. 20'deki ikinci penaltı talebi de karşılığını bulsaydı, çevirmek zor olacaktı.
31'de Ayhan-Ümit Karan ikilisi ilk anlamlı hamleyi yaptı konuk ekip adına. 39'da Ümit yine ön direkteydi, fazla çaprazda kaldı. 41'de Mehmet Güven'in bazukası golün habercisi oldu. 42'de beraberlik, güneşin yitip gölgenin sahayı kaplamasıyla geldi. Hasan'ın zekâsıyla karışan Slaven defansı, Sabri'nin ortasında önce Hakan'ı, sonra da Ayhan'ı kaçırdı. Golü atan ikincisiydi: 1-1.
İkinci yarı durgun ve kontrollü başladı. 53'teki Hasan-Barış değişikliği direnç artırıcı önlemler paketinin bir parçasıydı. Gerçi Hasan'ın acarlığı da o ana dek pekâlâ işe yarıyordu. 61'de Hakan'ın kafası gol olmalıydı, yazık oldu. 68'de Song'un hatası tribünleri hareketlendirdi. Bu sefer dizlerini döven Slaven'lilerdi. 73'te Volkan'ın 'serbest golü' maçın hakkı değilse de kalite farkının göstergesiydi: 1-2.
Oyunun sonu Koprivnica'lıların neşeyle takımlarını desteklemesi ve her olumlu şeyi alkışlamasıyla geldi. Sonuçta ellerinden geleni yapmışlardı. Bitmesi gerektiği gibi bitti maç. Sadece beklendiğinden biraz daha zor oldu.

SLAVEN: 1
Ivesa.. 4
Bosnjak.. 6
Kristiç.. 5
Poldrugac.. 5
Posavec.. 6
Sehiç.. 5
Sopiç.. 6
Poljak.. 5
(Deliç 62).. 4
Vrucina.. 5
(Kresinger 80).. -
Jajalo.. 5
(Somoci 46)
Radeljiç.. 5

GALATASARAY: 2
Orkun.. 6
Uğur.. 5
Servet.. 3
Volkan.. 7
Song.. 5
Sabri.. 6
(O. Buruk 83).. -
H. Şaş.. 4
(Barış 53).. 6
M. Güven.. 6
(M. Topal 90).. -
Ayhan.. 7
Ü. Karan.. 5
H. Şükür.. 5

GOLLER: Posavec (16 pen.) / Ayhan (42), Volkan (73)
SARI KARTLAR: Sopiç, Posavec / Servet Çetin, Hasan Şaş
Stat: Gradski, Hakemler: S. Lannoy, E. Castellani, L. Ugo