UEFA'dan 'casuslu' önlem

UEFA'dan 'casuslu' önlem
UEFA'dan 'casuslu' önlem
Irkçılık yapan taraftarları tespit etmek için tribünlere casus yerleştirilmesi planlanıyor.

FARUK ZABCI / LONDRA (DHA) - Irkçı saldırıda bulunan taraftarları gözleyecek casusların, maç hakemlerinin işlerini kolaylaştıracağına inanan UEFA yetkilileri, hakemlerin bu casusların yardımıyla maçları durdurma ve erteleme kararlarını daha az baskı altında alacakları görüşündeler.

The Sun Gazetesi'nin spor sayfasındaki habere göre, UEFA'nın tribünlere koyacağı casus gözlemcileri devreye sokma planının Çarşamba günü oynanan Manchester City-CSKA Moskova Şampiyonlar Ligi maçında Yaya Toure'nin Rus taraftarların ırkçı saldırısı hesaba katılarak düşünüldüğüne dikkati çekti.

Maçı yöneten Romen hakemin, Khimki Arena'da ırkçılık yapan futbolcuları atması tavsiyesine uymadığı vurgulandı. Bu olay üzerine hakemlerin çoğunun maç durdurmaktan korktukları kaydedildi.

Yüksek riskli statlarda tribünlere konacak casusların hakemlerle maç sırasında temas kurması ile hakemlerin güvencesinin sağlanabileceği ileri sürüldü.

UEFA'nın CSKA'ya karşı disiplin soruşturması başlattığı ve duruşmanın önümüzdeki Çarşamba günü yapılacağı öğrenildi. UEFA, Rumen hakim Ovidiu Hategan'ın ırkçı durumlarda neden kaideleri dikkate almadığını da soracak. Kural olarak maçta ırkçı tezahürat olduğunda maç durdurulup statta ses sistemiyle gerekli uyarı yapılıyor. Irkçı tezahürat devam ederse hakem maçı erteleyebiliyor.