UEFA'dan devrim gibi karar!

UEFA'dan devrim gibi karar!
UEFA'dan devrim gibi karar!
Futbolun zirvesi olarak kabul edilen Şampiyonlar Ligi ile ilgili önemli değişiklikler gündemde... UEFA, grupların oluşturulmasında başvurulan torbalar ve seribaşı uygulamalarını değiştirecek.

İlk torbada yer alacak 8 takımın belirlenmesinde bundan böyle, o takımların UEFA kulüp katsayı puanlarına göre karar verilmeyecek. Organizasyonun son şampiyonu ve ülke puanı en yüksek 7 ülkenin şampiyonları seri başı olacak ve lig şampiyonlarına öncelik verilecek. Şampiyonlar Ligi'ni kazanan takım aynı zamanda kendi liginde de şampiyon olmuşsa, en yüksek ülke puanlı 8. ligin şampiyonu ilk torbaya girecek.

G.Saray'ın cezası Beşiktaş'ın kasasına


Skorer.com'da yer alan habere göre; UEFA'nın üzerinde çalışıldığını doğruladığı, ancak henüz resmen onaylanmayan uygulamada amaçlananın, ulusal liglerdeki şampiyonların lehine bir değişim getirmek olduğu belirtildi.

Mevcut uygulamada, aynı ülkeden iki takım arasında, geçmiş performanslarına göre oluşan kulüp puanında, bir takım o ülkenin şampiyonunun önüne geçebiliyordu. Bir takım ligi 4. bile bitirse, ilk sırayı alan rakibine göre avantajlı olabiliyordu. Örneğin bu sezon Beşiktaş'ı eleyerek gruplara kalan İngiltere 4'üncüsü Arsenal kuraya ilk torbadan, Premier Lig şampiyonu Manchester City ise 2. torbadan katılmıştı.

REKABET ARTACAK

Yeni uygulama ile sürekli seri başı olan Real Madrid, Barcelona, Bayern Münih, Manchester United, Arsenal, Chelsea gibi kulüplerin hegemonyası kırılacak. Böylece bir takım kendi liginde şampiyon olduğunda, sürpriz bir ekip olsa bile seri başı olarak ödüllendirileceğini bilecek ve liglerde rekabet artacak.

İşte Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi kadrosu