UEFA'dan Fenerbahçe ve Beşiktaş kararı

UEFA'dan Fenerbahçe ve Beşiktaş kararı
UEFA'dan Fenerbahçe ve Beşiktaş kararı
Fenerbahçe ve Beşiktaş'la ilgili merakla beklenen karar, UEFA'nın resmi sitesinden açıkladı.

Radikal.com.tr - UEFA Disiplin Kurulu'nun Fenerbahçe 'ye 2+1 yıl, Beşiktaş 'a ise 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası vermesinin ardından gözler UEFA Tahkim Kurulu'na çevrilmişti. Geçtiğimiz hafta UEFA'nın Nyon'daki merkezinde savunma yapan iki kulüple ilgili merakla beklenen karar belli oldu.

Tahkim Kurulu'ndan müjdeli haber bekleyen temsilcilerimizden Fenerbahçe'nin, 2+1 yıllık cezası 2 yıla çevrildi. Siyah-beyazlıların 1 yıllık cezası ise onandı.

Avrupa'ya hangi takımlar gidecek?

ŞİMDİ NE OLACAK?

Cezaların açıklanmasının ardından en çok merak edilen konu kritik sürecin nasıl işleyeceği oldu. UEFA'nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, iki kulübün de Uluslararası Spor Mahkemesi'ne (CAS) başvuru haklarının bulunduğu belirtildi. Yürütmenin durdurulması için başvurulacak CAS'tan çıkacak sonuç nihai karar olacak.

Peki şimdi ne olacak?

FENERBAHÇE'DEN AÇIKLAMA

Sarı-lacivertli kulüp, UEFA Tahkim Kurulu kararı sonrası bir açıklama yayınladı.

Resmi internet sitesinde 'Fenerbahçe Futbol A.Ş.' imzasıyla yer alan açıklama şöyle:
"UEFA Tahkim Kurulu, 10 Temmuz 2013 Çarşamba günü yapılan duruşmaya dair kararını bugün (15 Temmuz 2013) açıklamıştır.

Açıklamada; Kulübümüze, 1 yılı ertelemeli 3 yıl (2+1) süreyle UEFA müsabakalarına katılamama yönündeki karar, '2 yıl men' olarak değiştirilmiş, CAS yolunun açık olduğu ifade edilmiştir.

Kulübümüzün CAS dilekçesinin hazır olduğunu ve yarın itibariyle gerekli başvuruların zaman kaybetmeksizin yapılacağını kamuoyunun bilgisine sunarız."

BEŞİKTAŞ DA CAS'A GİDİYOR

UEFA Tahkim Kurulu'nun kararı sonrası Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyesi Melih Sami Esen, CAS'a başvuracaklarını belirterek, "CAS'a kura çekiminden önce başvuru yapacağız. Bu karar çok ağır bir karardı. Beşiktaş'ın menfaatlerini elimizden geldiği ve gittiği yere kadar savunmaya devam edeceğiz. Alınan kararın hukuki bir dayanağı olabilir, ama 'her hukuki karar 'dildir' demek zor" ifadelerini kullandı.

BEŞİKTAŞ'TAN AÇIKLAMA

Beşiktaş Futbol A.Ş., UEFA Tahkim Kurulu kararı sonrası Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) şu açıklamayı gönderdi:
“Şirketimizin UEFA Tahkim Kurulu'na yaptığı başvuru reddedilmiş olup, UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulu'nun 21 Haziran 2013 tarihinde almış olduğu karar onaylanmıştır.”

UEFA'dan önemli açıklama