UEFA'dan şike açıklaması

UEFA'dan şike açıklaması
UEFA'dan şike açıklaması
Avrupa Futbol federasyonları Birliği (UEFA), şikeyle mücadele konusunda önemli kararlar aldı.

Şike, futbolun kanayan yarası. Son dönemde futbol dünyasını sarsan şike skandallarına geçtiğimiz günlerde bir yenisi İngiltere'de eklendi. Eski Premier Lig takımlarından Blackburn Rovers'ın forveti DJ Campbell'in da aralarında bulunduğu 6 kişi tutuklandı. 

Hacıosmanoğlu: 'Şike yok' diyen namussuzdur


Şike konusu, İspanya'nın Bilbao kentindeki UEFA İcra Kurulu toplantısının bir numaralı gündem maddesiydi. Şikenin kökünü kazımak için çok sert önlemler alınmasını isteyen UEFA, üye 54 ülke federasyonunu ortak mücadeleye davet etti. UEFA'nın bu amaçla hazırladığı 11 maddelik plan gelecek Mart ayında Kazakistan'ın Astana kentinde yapılacak UEFA kongresinde, üye ülke federasyonlarının onayına sunulacak.

INFANTINO: CEZA VERMEZSENİZ SORUNU ÇÖZEMEYİZ

İcra Kurulu toplantısı sonrası basının karşısına çıkan UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, tüm federasyonların şikeyle mücadelede aynı sertlikte cezalar vermemesi halinde sorunu çözemeyecekleri uyarısında bulundu.

UEFA'nın bu yıl Türkiye 'den 2, Ukrayna'dan da 1 takımı Avrupa Kupaları’nın dışında bıraktığını, Ermeni bir hakeme de ömür boyu men cezası verildiğini hatırlatan Infantino; "Yılda 32 bin maçı izliyoruz. Bunların arasında kuşku doğuranların oranı binde 7. Ancak tek bir maçta bile şike yapılması kabul edilemez. Şikeye karşı bir ülkede başka diğer ülkede başka ceza verilmesi elimizi zayıflatıyor. Sorunun kökünü kazımak için birlik olmamız gerekiyor" dedi.

Golcü futbolcu şikeden gözaltında