UEFA'dan Trabzonspor'a kötü haber

UEFA'dan Trabzonspor'a kötü haber
UEFA'dan Trabzonspor'a kötü haber
Türkiye'deki şike davasına neden müdahale edilmediği yönündeki soruya UEFA, "Yerel federasyonlara müdahale edemeyiz. Onlar kararlarını özgürce alırlar" yanıtını verdi.

İngiltere'de yayın yapan sportingintelligence.com adlı internet sitesinin sahibi Nick Harris'in, UEFA'ya sorduğu sorulara aldığı cevaplar, "şike sürecinde gerekli cezaları vermediğini öne sürdüğü TFF'ye, UEFA'dan yaptırım isteyen" Trabzonspor'un alacağı muhtemel yanıtı da gözler önüne serdi...

Trabzonspor-Fenerbahçe maçına Passolig darbesi!


Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre; Türkiye 'deki şike olayları için bir yazı hazırlamak üzere UEFA ile görüşen Harris'in, "UEFA'nın TFF'nin kendi talimatnamelerinde yer alan cezai müeyyideleri Fenerbahçe'ye uygulamadığı gerekçesiyle TFF'ye baskı yapması gerektiği yönünde görüşler var. Bu konuda ne diyeceksiniz?" sorusuna UEFA, "Özerklik kanunu uyarınca ulusal federasyonlar verecek oldukları cezaya kendileri özgürce karar verirler. UEFA prensip olarak sadece kendi düzenlemiş olduğu organizasyonlarla ilgili karar alır" yanıtını verdi.

İşte o sorular ve yanıtları:

1- Fenerbahçe davasıyla ilgili CAS'ın vermiş olduğu kararın tam metni yayınlanmadı. Bunun her iki tarafın anlaşması sonucu olduğu söyleniyor. Görüşünüz nedir?
UEFA: UEFA, CAS'tan kararın tam metninin yayınlanmasını istedi, fakat kararın yayınlanıp yayınlanmaması tamamen CAS'ın tasarrufunda ve en doğru cevabı CAS verecektir.   

2- Kararın kopyası bizde mevcut. 577. maddede CAS, UEFA'nın Fenerbahçe'ye daha ağır ceza vermesi gerektiğini ama bunu yapmadığını ve Fenerbahçe'nin CAS'a yaptığı itiraza, itiraz etmeyerek CAS'ın cezayı arttırmasını engellediğini söylüyor. UEFA, CAS'a neden itiraz etmedi?
UEFA: CAS'a Fenerbahçe'nin itirazıyla ilgili itirazda bulunulmamasının sebebi UEFA Disiplin Kurulu'nun vermiş olduğu 2 senelik cezanın yeterli görülmesidir.

3- UEFA'nın TFF'nin kendi talimatnamelerinde yer alan cezai müeyyideleri Fenerbahçe'ye uygulamadığı gerekçesiyle TFF'ye baskı yapması gerektiği yönünde görüşler var. Ne diyeceksiniz?
UEFA: Özerklik kanunu uyarınca ulusal federasyonlar verecek oldukları cezaya kendileri özgürce karar verirler. UEFA prensip olarak sadece kendi düzenlemiş olduğu organizasyonlarla ilgili karar alır.

4- Şenes Erzik ve M.Ali Aydınlar'ın Platini ile görüşüp, Fenerbahçe'nin düşürülmemesi için ikna ettiği söyleniyor. Görüşünüz ne?
UEFA: Söyleyebileceğimiz tek şey, UEFA Disiplin Kurullarının bütün kararlarını özgürce ve hiçbir etki altında kalmadan aldığıdır.

5- UEFA ile federasyonlar arasında imzalanan 'Şike ile mücadele sözleşmesi' gereğince, TFF'nin Fenerbahçe'ye daha ağır cezalar vermesi gerekiyordu. UEFA, Fenerbahçe'nin almış olduğu bu hafif cezayı nasıl açıklıyor?
UEFA: Yanıt yok!

Galatasaray'a 15.6 milyon Euro