UEFA'dan yeni turnuva hazırlığı

UEFA'dan yeni turnuva hazırlığı
UEFA'dan yeni turnuva hazırlığı
Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nin ardından yeni bir turnuvayı hayata geçirmenin planlarını yapıyor.

UEFA, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'ne katılma hakkı elde edemeyen takımlar ile ön eleme turlarında elenen ekipleri, yeni düzenleyeceği bir turnuvaya dahil etmeyi planlıyor.

NTV Spor 'da yer alan habere göre; UEFA'ya üye 54 ülke federasyon temsilcisinin katıldığı toplantıda, Avrupa kupalarına daha önce katılma hakkı elde edememiş kulüplerin planlanan turnuva sayesinde uluslararası arenada önemli tecrübeler elde edebilecekleri dile getirildi.

Taslak halinde olduğu iddia edilen yeni turnuvanın finalinin Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nin aksine yıl sonunda yapılabileceği ifade edildi. İngiliz gazetesi The Guardian, bu organizasyonun 2018'den önce hayata geçirilmeyeceğini yazdı.

UEFA yönetimi, daha önce uluslararası arenada çok başarılı olamamış bazı ülkeleri ve takımları ödüllendirmek adına Avrupa Futbol Şampiyonası'nın 16 yerine 24 takımla düzenlenmesine karar vermişti. Michel Platini başkanlığındaki UEFA, Avrupa'da futbolun daha geniş kitlelere yayılması düşüncesiyle EURO 2020'nin farklı ülkelerde yapılması kararını almıştı.