UEFA'nın F.Bahçe-Beşiktaş kararı

UEFA'nın F.Bahçe-Beşiktaş kararı
UEFA'nın F.Bahçe-Beşiktaş kararı
UEFA Disiplin Kurulu, Fenerbahçe ve Beşiktaş hakkındaki kararını açıkladı.

Radikal.com.tr - Beşiktaş 'ın 21 Haziran'da, Fenerbahçe 'nin 22 Haziran'da yaptığı savunma sonrası merakla beklenen UEFA kararı belli oldu. Beşiktaş'a 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası veren Disiplin Kurulu, Fenerbahçe'yi ise 2+1 yıl Avrupa kupalarından men etti.

ŞAHISLAR İÇİN EK RAPOR

Kulüplerin aksine şahıslara şimdilik ceza verilmedi. UEFA müfettişleri, Beşiktaş'tan Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu ile 5 Fenerbahçeli yönetici için ek rapor hazırlayacak. Nihai karar, bu rapor sonrası belli olacak.

İTİRAZ SÜRESİ 3 GÜN

İki kulübün de Tahkim Kurulu'na itiraz etmesi için 3 gün hakkı bulunuyor.

UEFA'DAN RESMİ AÇIKLAMA

UEFA, Disiplin Kurulu'nun Fenerbahçe ve Beşiktaş'la ilgili verdiği kararı resmi sitesinde yayınladı. Açıklama özetle şöyle:

"Beşiktaş, 2013-2014 sezonu için UEFA Avrupa Ligi'ne katılmaya uygun değildir. Fenerbahçe, 2013-2014 Şampiyonlar Ligi sezonu da dahil olmak önümüzdeki üç yıl UEFA kulüp organizasyonlarından çıkartılmıştır. Üçüncü sezon yasağı, 5 yıllık süre ile ertelenmiştir. Tüm kulüplerin UEFA Tahkim Kurulu'na itiraz etme hakları bulunmaktadır. Kişilerle ilgili olarak Disiplin Kurulu, bazı ek bilgilerin alınması nedeniyle toplanacak ve karar verecektir."

Trabzonspor'dan ilk açıklama

FENERBAHÇE'DEN İLK AÇIKLAMA

Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Merçil, UEFA Disiplin Kurulu’nun kararı sonrası FB TV'ye açıklamalarda bulundu.

Karara itiraz edeceklerini belirten Merçil, "2 yıl kesin, 1 yıl da erteleme olmak üzere toplam 3 yıllık ceza gözüküyor. Kararın gerekçeleriyle ilgili 13 sayfalık İngilizce bir metin var. Onun üzerinde çalışıyoruz. Şahıslarla ilgili olarak şu anda ceza vermeye yeterli belge ve doküman olmadığı düşüncesiyle Disiplin Kurulu müfettişinden ek rapor istenmiş. Karara 3 günlük bir itiraz süresi var. Fenerbahçe tüm hukuki haklarını kullanacak. Kulüp zaten şahısların fiili nedeniyle ceza alıyor gözüküyor, dolayısıyla şahısların fiilleriyle ilgili hüküm kurabilecek bir durumda değilse Disiplin Kurulu, kulüple ilgili de bu hükmü kuramaz. Hangi gerekçelerle nasıl bu sonuca varıldığı konusunda tam bilgi sahibi değiliz" dedi.

Fenerbahçe, cezanın ardından KAP'a bir açıklama gönderdi. Açıklama şöyle:
"UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulu'nun bugün tarafımıza ulaşan kararında; Kulübümüzün hak kazanacağı müteakip 3 sezon için UEFA müsabakalarından men edildiği, ancak 3. sezonun 5 yıllık sınama dönemi için ertelendiği tebliğ edilmiştir.
Karara ilişkin olarak UEFA Tahkim Kurulu'na gerekli itiraz başvurusu yapılacaktır.
Başkanımız Sayın Aziz Yıldırım ile ilgili dönemdeli Kulüp Yöneticilerimiz Sayın Mehmet Şekip Mosturoğlu, Sayın İlhan Yüksel Ekşioğlu, Sayın Alaeddin Yıldırım ve Sayın Cemil Turhan hakkında ise Disiplin Müfettişinin ek rapor sunmasına karar verildiği bildirilmiştir."

BEŞİKTAŞ'TAN İLK AÇIKLAMA

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, men kararı sonrası yaptığı açıklamada, "Şaşırtıcı ve anlamakta güçlük çektiğim bir karar. Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu için ek savunma istenirken, tüzel kişiliğe ceza verilmesi şaşırtıcı. Yanlış hesabın Bağdat'tan döneceğini düşünüyorum. Hakkımızı UEFA Tahkim Kurulu'nda arayacağız. En kısa sürede itirazımızı bildiririz, 2 hafta içinde duruşması da olur" dedi.

İŞTE UEFA'nın Fenerbahçe kararı

İşte UEFA'nın Beşiktaş kararı

Avrupa'ya gidecekler takımlar