UEFA'ya değil TFF'ye sorun

UEFA'ya değil TFF'ye sorun
UEFA'ya değil TFF'ye sorun
Başkan Michel Platini şike süreci ile ilgili olarak UEFA Olağan Genel Kurulu'nda konuştu ve Genel sekreteri Infantino'yu doğrulayarak "Biz bu konuda üzerimize düşeni yaptık. Ve konu kapandı" ifadelerini kullandı.

UEFA’nın 38. Olağan Genel Kurulu dün Kazakistan’ın Astana şehrinde başlarken, Başkan Michel Platini’den de Türkiye ’deki şike soruşturması için açıklama geldi. UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino’nun kendileri için şike sürecinin tamamlandığını söylemesinden sonra Platini de kendisine yöneltilen “Türkiye Futbol Federasyonu şike ile ilgili olarak kulüplere ceza vermedi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz” sorusuna “Bunu bana değil Türkiye Futbol Federasyonu’na sorun. Biz bu konuda üzerimize düşeni yaptık. Ve konu kapandı” ifadelerini kullandı.
‘Infantino gerekeni söylemiş’
Platini’ye “Genel Sekreter Infantino, Türkiye’deki şike süreci ile ilgili olarak “Bu iş bizim için bitti. Cezaları verdik konu kapandı” açıklamasını sorulunca ise Fransız futbol adamı “Infantino gerekeni söylemiş. Ben yanıt vermesi için yine sözü ona bırakıyorum” yanıtını verdi. Infantino ise, önceki gün söylediklerini tekrarlayarak, “UEFA Disiplin Kurulu, Tahkim Kurulu ve Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS gerekli cezayı verdi. Bizim için konu kapandı” diye konuştu. Infantino kişilerle ilgili olarak UEFA’nın karar vermesi için CAS’ın gerekçeli kararını beklediklerini söyledi. 

Tam destek vereceğiz

Öte yandan UEFA üyesi 54 federasyon, şike, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele amacıyla “Oyunun bütünlüğü için Avrupa futbolunun birliği” adındaki 11 maddelik çözüm önerisini oybirliğiyle kabul etti. Üye federasyonlardan, bu konudaki düzenlemelerini UEFA ile paralel hale getirmesini isteyen UEFA Başkanı Michel Platini, “Üyelerimize, sporun ruhunu tehdit eden bu belayla başa çıkmaları için tam destek vereceğiz” diye konuştu. UEFA Hukuk Komitesi İkinci Asbaşkanı Aleksander Ceferin de yeni çözüm projesinin eğitim, düzenleme, rapor etme, kanunların uygulanması ve ağır cezalar olmak üzere 5 ayağın üstüne oturduğunu anlatarak, bu ana başlıkları şöyle özetledi:
Federasyonların, ülkelerindeki futbol ailesinin korunması için uyumlu bir plan dahilinde eğitimler vermesi
Düzenlemeleri uygun hale getirmek (asgari standartlar belirlemek ve zaman aşımını kaldırmak)
Rapor verme sistemini yürürlüğe koymak
Üye ülkelerdeki kanun uygulayıcı kurumlarla işbirliği yapmak
Şikeye bulaşmış şahıslara ağır cezalar vermek.

Bu da Avrupa Uluslar Kupası


UEFA, Olağan Kongresi’nde Uluslar Ligi adındaki yeni organizasyonun 2018 yılında başlatılacağını da açıkladı. Üye 54 federasyonun oybirliğiyle “UEFA Uluslar Ligi”nin 2018 ile 2022 yılları arasında erkeklerde A Milli Takım düzeyinde oynanmasına karar verildi. Organizasyonun milli takımlar arasında yapılan dostluk maçlarının yerini alacağı, turnuvada başarılı takımların 2019 ve 2021’de üst lige çıkarılacağını, başarısız olanların ise alt lige düşürüleceği belirtildi.

Nihai şablon belli olmadı

UEFA Uluslar Ligi’nde başarılı olan milli takımların UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine kalma şansı daha da aratacak ve söz konusu uygulama ilk olarak Euro 2020’ye katılacak takımların belirlenmesinde etkin rol üstlenecek. Tunuvanın nihai formatı henüz belirlenmezken, federasyonların görüşmeler son şekli belirleyecek. Öngörülen plana göre, 54 takım 3’lü ve 4’lü alt gruplara ayrılacak ve birbirleriyle 2’şer karşılaşma yapacak.