"UEFA'ya en kolay yol kupa"

"UEFA'ya en kolay yol kupa"
"UEFA'ya en kolay yol kupa"
Samet Aybaba, "Türkiye Kupası'nda final oynayalım istiyoruz. Çünkü bu yol UEFA'ya en kolay gitme yoludur" dedi.

ANTALYA (AA) - Yeni sezonda 11 futbolcu transfer eden ve 8 oyuncuyla yollarını ayıran Medical Park Antalyaspor'un yeni teknik direktörü Samet Aybaba, Davraz, Slovenya ve Ankara kamplarının çok iyi geçtiğini, en son Natxo Insa ile transfer dönemini de geçici olarak kapattıklarını söyledi.

Vederson'un sakatlığı bulunduğunu ve bu oyuncunun belli bir süre takımdan ayrı çalıştığını ifade eden Aybaba, şöyle konuştu:
"Takıma en son Vederson, Ferdinand ve Natxo Insa katıldı. Bu oyuncuların uyumu biraz zaman alacak. Bizim takımımızda belirgin bir arkadaşlık var, oyuncular birbirleriyle çok iyi anlaşıyorlar. Böyle sevgi yüklü takımlarda yeni oyuncuların bu atmosfere katılması çok çabuklaşıyor. Bir hafta içinde yabancı oyuncuların takıma katkılarını hissedeceğiz. Bütün oyuncularımın oldukça istekli olduğunu görüyorum, bu istekli duruş, takımın bütününü etkiliyor. Oyuncularım özverili, istekli çalışıyorlar."

Türk futboluna faydalı oyuncular kazandırmak amacıyla çalıştığını belirten Aybaba, takıma bu yıl katılan Emre'yi özel olarak yetiştirmeye çalışacaklarını kaydetti. "Alt yapımızı da göz altına alıyoruz" diyen Aybaba, alt yapıdan A takıma çıkarabilecek oyuncular aradıklarına değindi.

" TÜRKİYE KUPASI'NDA FİNAL OYNAMAK İSTİYORUZ"

Ortaya koydukları hedeflere ulaşmaları halinde Medical Park Antalyaspor'un "keyif veren başarılı bir takım" olacağına işaret eden Aybaba, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu sezon Türkiye Kupası'nda final oynayalım istiyoruz. Çünkü bu yol UEFA'ya en kolay gitme yoludur. Yukarı sıralara oynayan takımlar çok güçlü. Spor Toto Süper Lig bu yıl çok güçlendi, daha keyifli, çok mücadeleci geçecektir diye düşünüyorum. Kolay maç diye bir şey yok. Galasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş hem takım hem de ekonomi olarak çok güçlü takımlar. Kasımpaşa, Kayserispor, Bursaspor gibi takımların arasına girmek istiyoruz. Seyreden herkese keyif veren, bol gol pozisyonuna giren ve çok gol atan bir takım olmayı hedefliyoruz. Bu özellikler de çok önemli. Futbol seyretme zevkini de harekete geçirmek lazım, sadece maç kazanarak bir şeyleri yapmak bence doğru değil. Futbol bir keyif oyunu, bir şölen. Futbola yönelik her türlü atraksiyon, görsellik sahada olmalı. Bunları sağladığmız takdirde Antalyaspor'da da başarılı bir sezonu geçiririz."

"FUTBOL ZİHNİYETİNİ DEĞİŞTİRMEK LAZIM"

Aybaba, futbolda şiddetin önlenmesi için öncelikle zihniyetin değişmesi gerektiğini kaydetti. İnsanları eğitmenin ve kamplaşmalarını önlemenin önemine değinen Aybaba, "Futbol bir seyir oyunu. İnsan tuttuğu takımın oyun felsefesinden, duruşundan, kamptaki hareketinden keyif almalı" dedi.

Şiddeti önlemek için bazı yasalar çıkarıldığını da hatırlatan Aybaba, şöyle konuştu:
"Yasa delme konusunda dünyada üzerimize yoktur. Hemen yeni çıkan yasaları deleriz. Önemli olan yasaları çıkarmak değil, bunları uygulayabilmek. İnsanlara doğru yapılan bir şeyle keyif almaları gerektiğini anlatabilmek. Yanlış yapıldığında da nelerle karşılaşabileceğini hatırlatmak, öğretebilmek lazım. Bunları yaparsak biraz keyif alırız. Bir takımı tutuyorsunuz tamam ama karşı takıma da saygı duymalısınız. O da oraya gelip, birşeyleri yapmak için maç kazanmak için mücadele ediyor, onların da arkasında bir taraftar topluluğu var. Onların iyi yaptığı şeylerden de keyif almak, takdir etmek, alkışlamak lazım. Bu çizgiyi yakalarsak Türk futbolu hem bu kaostan çıkar hem insanlar aileleriyle çocuklarıyla aileleriyle futbol sahalarına döner. Bu sayede futbolun içindeki tüm unsurlardan keyif almaya başlarız."