UEFA'ya Gökhan Töre başvurusu

UEFA'ya Gökhan Töre başvurusu
UEFA'ya Gökhan Töre başvurusu
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), UEFA'nın kapısını çalarak, milli futbolcu Gökhan Töre'ye verilen cezanın ertelenmesini istedi.

EURO 2016 Elemeleri'ndeki son maçta kırmızı kart görerek ihraç edilen Gökhan Töre'nin savunmasını UEFA’ya gönderen TFF, UEFA Disiplin Kodu’nda yer alan “Yaptırımın ertelenmesi” başlığındaki 20. maddesini gerekçe göstererek, ceza alsa bile bunun ertelenmesini talep etti.   

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; UEFA Disiplin Kurulu’ndan bunun göz önünde bulundurulmasını talep eden Federasyon’un isteği gerçek olursa, Gökhan bir maçlık cezayı otomatik çekecek, kalan kısmıyla ise bir yıl ile beş yıl arasında bir süreç için cezası ertelenecek. Bilindiği gibi Gökhan’ın 2 ya da 3 maç ceza alması bekleniyor. Futbolcu bu periyot içerisinde yeniden ceza alırsa, ikisini birden çekebilecek.

İlgililer, “Töre’nin Milli Takım’la birlikte finallerde yer alması en büyük arzumuz… Artı bunu da hak ediyor. Bu cezanın ertelenmesini istedik. Çünkü Gökhan da bugünlere gelmemize katkıda bulunan bir isim… UEFA’dan olumlu bir yanıt alabileceğimizi düşünüyoruz” ifadesini kullandılar.

20. YAPTIRIMIN ERTELENMESİ
1. Bütün disiplin yaptırımları aşağıdaki durumlar dışında askıya alınır:
a) uyarılar,
b) kınamalar,
c) futbolla alakalı etkinlik yasakları,
d) şike, rüşvet ve yolsuzlukla ilgili disiplin tedbirleri
2. Deneme süresi en az bir yıl en fazla beş yıl olacaktır. Bu süreç istisnai durumlarda uzatılabilir.
3. İleri düzey bir suç deneme sürecinde işlenirse, muktedir disiplin organı kural olarak, temel yaptırımın uygulanmasına hükmedebilir. Bu ikinci suç için dayatılan disiplin yaptırımına eklenebilir.