'UEFA'yı tesadüfen almadık'

Dün Galatasaray'da Yıllık Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı vardı. Başkan Özhan Canaydın, yaklaşık 50 dakika süren konuşmasında kulüple ilgili açıklamaların yanı sıra Fenerbahçe'ye de göndermede bulundu.

İSTANBUL - Dün Galatasaray'da Yıllık Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı vardı. Başkan Özhan Canaydın, yaklaşık 50 dakika süren konuşmasında kulüple ilgili açıklamaların yanı sıra Fenerbahçe'ye de göndermede bulundu. Sarı-Lacivertlilerin UEFA Kupası'ndan elenmesinin tüm Türkiye'yi çok üzdüğünü belirten Canaydın, "UEFA Kupası'nı kazanmanın ne kadar değerli bir şey olduğunu bir kez daha Türkiye'ye ve dünya kamuoyuna ispat etmiş olduk" diye konuştu.
Konuşmasının başında yönetime yapılacak eleştirileri tahmin ettiğini vurgulayan Canaydın, "Komşun hakkında hüküm vermeden önce iki ay onun makosenleriyle yürü" şeklindeki bir Kızılderili atasözünü hatırlattıktan sonra, sözlerini şöyle sürdürdü: "İstediğim gibi rahat hareket edemiyorum. İstiyorum ki, üyelerimiz bazı satır aralarından beni anlasın, kısa vadeli düşünsem, Galatasaray'ın çıkarlarını uzun vadede zedelemiş olurum. Kısa vadeli hareket etmek belki beni sempatik yapabilirdi."
'Dolandırıcılık suçlamasına kırıldım'
Nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla savcılığa başvurulduğunu hatırlatan Canaydın, "Herkes herkes için bu şekilde başvurabilir
ama bunu alenen açıklamak suçtur. Bu arkadaşlar hakkında gerekenler yapılacaktır. Biz de SPK'ya resmi raporlarımızı verdik. Kanuni yoldan yürüdük. Kabul eder, etmez, bilemem. Bakarız ya eski pozisyona döneriz ya da yeni yolumuzda devam ederiz. Galatasaray'ın menfaati için hukuk içinde yürüyoruz, müsterih olun. Bu suçlama onur kırıcı, ama konu Galatasaray olduğu için bunu fazla umursamam." Başkan attığı imzalar nedeniyle bütün malvarlığının bloke edildiğini de söyledi.
Kulübün 10 yıldır yeni stat hayali olduğunu hatırlatan başkan Canaydın, 2009-2010 sezonunda yeni stadında olacakları müjdesini verirken "Türkiye'nin ilk modern stadına, en ileri teknoloji ile donanmış ve ilk çok amaçlı stadına sahip olacağız" ifadelerini kullandı.
'Kulübün yerini şoförlere sormadım'
Canaydın, Riva'nın satışından 140 milyon doları garanti olmak üzere, beklenenin üstünde bir gelir elde edeceklerini açıkladı. Beş yıllık döneminde iki lig, bir de Türkiye Kupası şampiyonluğu kazandıklarını vurgulayan başkan, mali açıdan kulüp personel maaşları ve futbolcu transfer taksitlerini ödeyebilir duruma geldiklerini anlatırken UEFA'da da borç dosyalarının bittiğini söyledi.
Daha sonra eleştirilere cevap veren Canaydın, katıldığı üç seçimli genel kurulu kazanmasına ilişkin yapılan 'politik deha' eleştirisine "Ben kulübün yerini şoförlere sorup gelmedim, yıllardır kulüpleyim, Galatasaray'ı kullanmadım, kendi alacağım için kulübü icraya vermedim. Politik deham burada" cevabını verdi.
Başkan yardımcısı Adnan Polat da, "Yöneticilik bir bayrak yarışıdır" derken, Riva Projesi'nden 200 milyon dolar kazanacaklarını söyledi. Polat, Adnan Sezgin'in de aklanarak kulübe geldiğini ve camiaya yarar sağlayacak biri olduğunun altını çizdi.
(Spor Servisi)