Ufukta 30 güne kadar seçim görünüyor

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, Futbol Federasyonu'nun yapısı ile denetiminin, uluslararası federasyonların kurallarına uygun olarak yeniden düzenlenmesini öngören kanun tasarısı benimsendi.

ANKARA - TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, Futbol Federasyonu'nun yapısı ile denetiminin, uluslararası federasyonların kurallarına uygun olarak yeniden düzenlenmesini öngören kanun tasarısı benimsendi. Kanunla Federasyon Genel Kurulu'nun oluşumu ile toplanma esasları da yeniden düzenlenecek. Buna göre, Süper Lig kulüpleri, Genel Kurul'da 1'i başkanları olmak üzere 7'şer üyeyle temsil edilecek. Ancak Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzon, daha önce şampiyon oldukları için fazladan 1'er oy hakkına sahip olacak ve böylece 8'er üyeyle Genel Kurul'da bulunacak. Süper Lig takımlarının toplam delege sayısı, 98'den 130'a çıkacak. TFF Birinci Lig kulüpleri 2'şer üye olmak üzere 36, TFF İkinci Lig kulüpleri başkanları olmak üzere 50, TFF Üçüncü Lig kulüpleri her gruptan ilk 5 sıradakilerin başkanları olmak üzere 20 üyeyle temsil edilecek.
Üye sayısı 223'ten 262'ye çıkacak
Yeni düzenlemeyle futbol kulüplerinin toplam üye sayısı 236'ya çıkarken, Genel Kurul'a, federasyon başkanlığını asaleten iki yıldan fazla yapmış olanlar, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinden 2 kişi, FIFA ve UEFA'nın icra kurulları'nda fiilen en az 5 yıl görev yapmış ve yapmakta olanlar, Milli Takım teknik direktörlüğünü en az 2 yıl yapmış olanlar, en az 75 defa (A) milli olmuş ve Genel Kurul tarihinden en az 6 ay önce faal sporculuğu bırakmış olanlar, Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı, Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'ndan 5 kişi, Futbol Antrenörleri Derneği Başkanı, büyükler kategorisinde olimpiyat, dünya, kıta futbol federasyonları şampiyonaları finalleri ile Avrupa şampiyonalarının en az yarı finallerinde maç yönetmiş, faal olmayan hakemler katılacak. Böylece Genel Kurul'un üye sayısı 223'den 262'ye çıkacak.
Türkiye Futbol Vakfı Genel Başkanı, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Genel Başkanı ve 2 temsilcisi, Türkiye Futbol Adamları Derneği Başkanı ve 1 temsilcisi ile bünyesinde futbol dalı bulunan federasyonların başkanlarının oy hakkı ise kaldırılacak.
'Günahı sevabı artık size ait'
Genel Kurul, her yıl haziran ayında, seçim genel kurulu ise 4 yılda bir, futbol liglerinin tescili tarihinden itibaren en geç 45 gün içinde, yönetim kurulunun belirleyeceği tarihte olağan olarak toplanacak. Genel Kurul, gerektiğinde, toplam üye sayısının yüzde 40'ının noter
onaylı yazılı müracaatı veya yönetim kurulunun kararı üzerine en geç 30 gün içinde olağanüstü toplanacak. Spordan sorumlu bakan, kurulun olağanüstü toplanması için çağrıda bulunamayacak. TFF'nin faaliyet ve işlemlerinin, spordan sorumlu devlet bakanlığının gözetim ve denetimine tabi olacağına ilişkin hüküm yürürlükten kaldırılacak. Federasyonun hesapları ve mali durumu, denetim tecrübesi bulunan bağımsız denetim kuruluşlarına denetletilecek.
Federasyon başkanının 'üst üste ya da aralıklarla en fazla üç dönem seçilebileceğine' ilişkin düzenlemeden vazgeçilerek, federasyon başkanının üç dönemden fazla seçilmesine olanak sağlanacak. Tasarıdaki geçici maddeyle de federasyon başkanı seçimine ilişkin düzenleme yapılıyor. Buna göre, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç 30 gün sonra, seçimli genel kurul toplantısı yapılacak.
Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, yasa tasarısının kabulünden sonra "Ey futbol ailesi, futbolun yönetimi sevabı, günahıyla size ait. Davul bizde, tokmak başkasında. Spordan sorumlu devlet bakanı veya arkadaşlarımın hiçbir yetkisi yok. Bu yasayla birlikte, futbolun yönetimi, kendi aktörlerine bırakılacak" yorumunda bulundu.Komisyonda kavga çıktı
Tasarının komisyonda ele alınma sürecinde tartışma çıktı. Tasarının tümü üzerinde söz alan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, tasarıyla Genel Kurul'un yapısının değiştirildiğini, kulüplerin ağırlığının arttığını söyledi. Kulüplerin yüzde 60'ının belediyelerin elinde olduğunu ifade eden İnce, "Bu siyasi müdahaledir. Futbola hizmet mi yoksa hükmetmek mi istiyoruz?" diye sordu. MHP Eskişehir Milletvekili Beytullah Asil de, tasarıdan sonra kulüplerle görüştüğünü ancak hiçbir kulüp
ve federasyon yetkilisinin, tasarının son şeklinden haberdar olmadığını iddia etti.
AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, tasarının, elini taşın altına koyanların, daha fazla söz sahibi olmasını öngördüğünü kaydetti. Işık, belediyelerin spor yönetiminden uzak durması gerektiğini belirterek, "Keşke spor kulüplerini, belediyelere ihtiyaç duyar durumdan çıkarabilsek" dedi. MHP'li Asil'in, müdahale etmesi üzerine Komisyon Başkanı Mehmet Sağlam araya girerek, Işık'ın sözlerinin kesilmemesini istedi. Bunun üzerine İnce, Sağlam'ı "Burası sınıf değil, çocuk değiliz. Azarlıyorsunuz. Geçen hafta da aynısını bana yaptınız" diye eleştirdi. Sağlam, söz almadan konuşulması halinde komisyonun 'köy kahvesi'ne döneceğini belirtti.
İnce'nin "Bağırarak konuşuyorsunuz" demesi üzerine Sağlam, "Siz bağırdığınız için ben daha fazla bağırıyorum. Kimsenin sizin avukatlığınıza ihtiyacı yok. Gerekirse dışarı da atarım" diye konuştu. İnce de, içtüzüğe göre kendisini dışarı atamayacağını ifade etti. Sağlam ise sorunun ses tonundan kaynakladığnı söylerken "Konuşurken fikir düzeyinde kalalım, isim zikretmeyelim" diye konuştu.

(Spor Servisi)