Uilenberg: Hakemlik insan işi

Uilenberg: Hakemlik insan işi
Uilenberg: Hakemlik insan işi
Antalya'da devam eden TSYD 51. Yıl Sporun Zirvesi seminerine katılan UEFA Hakem Komitesi Üyesi Japp Uilenberg, eşcinsel olduğu için görev yaptırılmayan hakem Halil İbrahim Dinçdağ konusunda konuştu.
Haber: METİN AKTAŞOĞLU / Arşivi

TSYD'nin Antalya 'daki seminerinde panelist olarak yer alan UEFA Hakem Komitesi Üyesi Japp Uilenberg, eşcinsel olduğu için görev yaptırılmayan hakem Halil İbrahim Dinçdağ konusunda, "Hakemlik insan işidir, cinsel tercihleri bizi ilgilendirmez" dedi.

Antalya'da devam eden 'TSYD 51. Yıl Sporun Zirvesi' seminerinde hakemler de 'Türk Hakemliğinin Yükselen Değeri' paneliyle yer aldı. Panelistler arasında yer alan UEFA Hakem Komitesi Üyesi Japp Uilenberg ve Merkez Hakem Komitesi Başkanı Zekeriya Alp'e, dün eşcinsel olduğunu açıklayan eski Alman milli futbolcu Tomas Hitzlsberger'in bu itirafı ışığında Halil İbrahim Dinçdağ konusunu sorduk. Uilenberg, eşcinsel olduğu için Türkiye 'de hakemlik yaptırılmayan Dinçdağ ve konuyla ilgili (her ne kadar çevirmen arkadaş "Türkiye'de olmuş bir olayı kendisine sormayalım" dese de) şöyle konuştu: "Bu soruyu kesinlikle beklemiyordum. Futbol insan oyunudur, hakemlik insan işidir. Ben özgür düşünen bir ülkeden geliyorum. Bundan yaklaşık 25 sene önce üst düzey Hollandalı hakem eşcinsel olduğunu söylemiş, biz de onu bu şekilde kabul etmiştik. Zira bizim için önemli olan, onun sahada işini nasıl yaptığı. Hollanda'daki felsefe budur. Bu konuda yalnızca bunu söyleyebilirim."

Hakemlerden gülüşmeler! 
Panele hakemler Cüneyt Çakır, Bülent Yıldırım, Fırat Aydınus, Hüseyin Göçek, Halis Özkahya, Barış Şimşek, Mete Kalkavan katılırken, "Tomas Hitzlsberger dün, eşcinsel olduğunu açıkladı" cümlemin ardından hakemlerin çoğunda benim anlam veremediğim bir 'kıkırdama' başladı. Alp ise kendisine yönelttiğim "Dinçdağ, 'Gönderdiğim dilekçeler yanıtsız kaldı' diyor, bu konuda ne diyeceksiniz" sorusuna, "Bana ulaşmış bir dilekçe yok" şeklinde yanıt verdi.