Ülker rövanşı yine vermedi

Basketbolda 19'uncusu düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı üst üste ikinci kez Ülker kazandı.

İSTANBUL - Basketbolda 19'uncusu düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı üst üste ikinci kez Ülker kazandı. Turuncu-Yeşilliler, Efes Pilsen'i 68-66 yenerek, kupayı dördüncü kez müzesine götürdü. Ülker geçen sezonda da yine Efes Pilsen'i yenerek kupayı kazanmıştı. Ülker karşılaşmaya Booker,
İbrahim Kutluay, Haluk Yıldırım, Kerem Gönlüm ve Balir, Efes Pilsen ise Kerem, Langdon, Granger, Prkaçin, Kaya ile beşiyle başladı. Maça hızlı başlayan Ülker, ikinci dakikayı İbrahim'in dış atışlarıyla 7-0 önde geçti. Ribauntlarda büyük üstünlük sağlayan Turuncu-Yeşilli ekip, üçüncü dakikayı 10-2, dördüncü dakikayı da 13-4 önde geçti. Efes Pilsen Antrenörü Oktay Mahmudi'nin molası Ülker'in hızını kesemezken, molanın ardından 6-0'lık seriyle farkı 15'e (19-5) kadar çıkardı.
İbrahim Kutluay farkı
İlk çeyreği 14 sayı farkla 23-9 önde geçen Ülker, 15. dakikaya kadar farkı korudu. Ancak savunmada toparlanan Efes Pilsen'de Alper, İbrahim'e sayı şansı vermeyince, ikinci çeyrek Lacivert-Beyazlılar'ın 17-11'lik serisiyle geçildi. Ermal Kurtoğlu ve Granger'ın sayıları ile Efes Pilsen ilk yarını bitimine 3 dakika kala farkı 10 sayıya indirmeyi başardı. İlk devre Ülker'in 8 sayılık üstünlüğüyle (34-26) kapanırken, İbrahim 11 sayı ile sahanan en skorer ismi oldu. Pota altında çok etkili oynayan Blair 8 sayı kaydederken, takımının aldığı 22 ribaunt 7'sinde onun imzası vardı. Efes Pilsen ise ilk devrede 10 ribaunt alabildi. Geçen sezonun şampiyonu Lacivert-Beyazlı ekipte yeni transferler Langdon, Prakçin, Nikoliç ve Ermal'ın uyum sorunu yaşadığı gözlendi.
İkinci yarıda da üstünlüğü sürdüren Turuncu-Yeşilliler, İbrahim, Booker ve Blair'in sayılarıyla üçüncü çeyreği 42-53 önde kapadı. Efes Pilsen bir ara farkı beş sayıya kadar indirmesine rağmen savunmada etkili olamayınca farkı kapayamadı. Bu çeyrekte hakeme itiraz eden Oktay Mahmudi teknik faul aldı. Son çeyrekte İbrahim'in faul sayısının dörde çıkması nedeniyle Ülker hücumda etkisiz kaldı ve çok top kaybetti. Oyunda dengeyi sağlayan Efes Pilsen maçın bitimine üç dakika kala farkı 2 sayıya (56-58) kadar indirdi. Ancak günün başarılı ismi İbrahim Kutluay isabetli iki üçlük atışlıyla farkın kapanmasını önledi. Son bir dakikada Efes Pilsen maçta ilk kez farkı bir sayıya kadar (64-63) indirse de, Ülker Rentzias'un üçlüğüyle farkı 4'e çıkardı.
Maçın Künyesi
Efes Pilsen-Ülker: 66-68
SALON: Abdi İpekçi
HAKEMLER: Mustafa Can, Fatih Dalay, Rüştü Nuran
EFES PİLSEN: Kerem Tunçeri 11, Granger 14, Kaya 11, Langdon 2, Prakçin 9, Alper 3, Nikoliç, Ender 7, Ermal 4, Ömer Onan 4
ÜLKER: Booker 11, Kerem Gönlüm 6, İbrahim 21, Blair 14, Haluk Yıldırım 4, Dujmoviç, Rentzias 3, Serkan 3, Tutku 5

  • 1. Periyot: 9-23,
  • 2. Periyot: 26-34,
  • 3. Periyot: 42-53
    (Spor Servisi)