Ülker'in yeni yüzü İbo mu?

Basketbolumuzun yıldızlarından İbrahim Kutluay, Yunanistan'da geçen üç sezondan sonra yeniden Türkiye Ligi'ne dönme hazırlıkları
içinde.

İSTANBUL - Basketbolumuzun yıldızlarından İbrahim Kutluay, Yunanistan'da geçen üç sezondan sonra yeniden Türkiye Ligi'ne dönme hazırlıkları
içinde. Panathinaikos'la yollarını ayıran ve Avrupa'nın çeşitli kulüplerinden teklifler alan İbrahim'i renklerine bağlamakta son derece ısrarlı görünen Ülker yönetimi, uzun vadeli ve bol sıfırlı bir sözleşmeyle listenin ilk sırasında.
Ülker, geçtiğimiz yıl İbrahim'e bir yıl için 1 milyon 800 bin dolar önermiş, milli oyuncu bu astronomik teklife "Kulübümle sözleşmem sürüyor, gelecek yıl görüşelim" yanıtını vermişti. Ülker, bu yıl teklifi tekrarlarken, rakamı 1 milyon dolara çekince İbrahim tepki gösterdi:
"Geçen yıl çok daha fazlasını önermiştiniz. Aradan geçen bir sezonda yine şampiyon oldum. Ben aynı İbrahim'im, siz niye aynı teklifi yapmıyorsunuz?" Bu noktada görüşmeler bambaşka bir boyut kazandı.
4 yıl için 6 milyon dolar
Yıldız oyuncunun yakın arkadaşı Dejan Bodiroga aracılığıyla Avrupa şampiyonu Barcelona ile görüştüğünü duyan, ayrıca Efes Pilsen'in de devreye girmesinden çekinen Ülker, bunun üzerine teklifini dört yıl için primlerle birlikte 6 milyon dolara çıkardı. Son dönemde Kola Turka markası ile meşrubat pazarına adım atan, Coca Cola ve Pepsi gibi dünya markalarıyla kıran kırana bir yarışa giren Ülker'in, Kutluay'a bu cazip teklifi holdingin yeni yüzü olması için yaptığı öne sürülüyor. İbrahim ve menajeri Tolga Tuğsavul, kesin kararı haftasonuna kadar vereceklerini açıkladılar. Turuncu-Yeşilli kulübün önerisinde İbrahim'in reklam filmlerinde oynaması yönünde bazı maddeler olduğu tahmin ediliyor. Ülker'in, son dönemde tüm dünya basınını meşgul eden David Beckham transferinden etkilendiği ve yıldız basketbolcunun parlak imajını markasıyla birleştirmek istediği çok açık.
29 yaşındaki İbrahim, söz konusu teklife evet derse, kendisine ait Türk basketbol tarihinin en pahalı oyuncusu unvanını bir rekor daha kırarak perçinleyecek. Geçen yıl Panathinaikos'ta 1.2 milyon dolara oynayan İbo, Avrupa'nın en pahalı oyuncuları arasında sayılıyordu. Üç sezondur NBA'de forma giyen Hidayet Türkoğlu bile, yıllık 750 bin dolar civarındaki kazancıyla İbrahim Kutluay'ın bir hayli gerisinde kalıyor.
Efes'in gözü Yugoslav topraklarında
Öte yandan geçen sezonu şampiyonlukla kapatan Efes Pilsen de transfer çalışmalarını sürdürüyor. Letonyalı pivotu Kaspars Kambala'yı Real Madrid'e kaptıran Lacivert-Beyazlı ekip, pota altında doğan boşluğu Cibona Zagreb'den Nikola Prkacin ve Fenerbahçe'nin Arnavut asıllı eski oyuncusu Ermal Kuqo'yu alarak doldurmaya çalıştı. Efes'in serbest bıraktığı Asım Pars'ın yerine Sırp bir pivotla görüşmelerini sürdürdüğü de gelen haberler arasında.
Skorer oyuncu Marcus Brown ise, Efes Pilsen yöneticilerini transfer aylarında en çok uğraştıran isim. Geçen sezon Eurolig'de bekleneni veremeyen, play-off'un da büyükü bölümünü sakat geçiren Brown, CSKA Moskova'dan cazip bir teklif aldığını ve ayrılmak istediğini söyledi. Efes Pilsen, öncelikle Brown ile Granger'ı elde tutmak istediği için, bu oyunculara yeni teklif götürmeye hazırlanıyor. (Spor Servisi)