'Uluslararası alanda kötü bir ünümüz var'

Fenerbahçe Kulübü'nün 100. kuruluş yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Fenerbahçe 100. Yıl Spor ve Bilim Kongresi dünkü oturumlarla sona erdi.

İSTANBUL - Fenerbahçe Kulübü'nün 100. kuruluş yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Fenerbahçe 100. Yıl Spor ve Bilim Kongresi dünkü oturumlarla sona erdi. Üç gün süren kongrenin son gününde öne çıkan konu başlıklarından biri de 'Sporun Ekonomik Boyutu' konulu paneldi. Bu panel, Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu ve Futbol Federasyonu Eski Başkan Vekili Kemal Kapulluoğlu'nun katılımıyla yapıldı. Türkiye'de yayın haklarının Futbol Federasyonu tarafından kullanıldığını anlatan Mosturoğlu, "Tahkim Kurulu kararı ve ardından yargı kararıyla Futbol Federasyonu kanuni zorunlu vekil olarak tanınmış. Yayın hakları ile ilgili olarak Futbol Federasyonu için yargı kararı ile de kesinleşmiş olan 'Kanuni zorunlu vekil' tanımlaması tartışılmalı. Bu şekliyle yayın hakları konusu, rekabeti engelleyici bir durumda" diye konuştu.
Federasyon Eski Başkan Vekili Kemal Kapulluoğlu ise konuşmasında, sporcular ve kulüplerin sözleşme yaparken yeterli özeni göstermediklerini söyledi. Transfer dönemlerinde acele kararlar alındığını aktaran Kapulluoğlu, "Netice olarak senede 300'den fazla ihtilaf dosyası geliyor. Uluslararası alanda da böyle bir ünümüz var. FIFA'nın en iyi müşterilerinden biri Türk kulüpleri" ifadesini kullandı.
'Bankalar kulüplere sıcak bakmıyor'
'Sporun Finansmanı ve Vergilendirme' konulu panelde ise Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Perek, kulüplerin çok ağır vergi yükü altında olduğunu ifade ederken özellikle stopaj vergilerinden yakınarak, "Spor ve vergi, birbirine hiç yakışmayan iki kavram" dedi. Panele katılan Efes Pilsen Asbaşkanı Çetin Çeki de, özellikle giderek artan sporcu ücretlerinin kulüpler için önemli bir gider haline geldiğini vurguladı. Kulüp olarak finansmanı tamamen kendi içlerinde yapmanın zorluklarına değinen Çeki, "Daha önce 1980'li yılların ortasında iki kaliteli ABD'li oyuncuya sezonluk toplam 45 bin dolar ödemiştik. Bugün orta karar yerli bir oyuncu bile bunun 5-10 misli para talep ediyor" dedi. Panelin konuşmacıları arasında yer alan Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hamit Aydoğan ise, bankaların kulüplere kredi vermeye sıcak bakmadıklarına değinerek, "Klasik yöntemlerle finanse edilen her türlü spor etkinliği, bankalar için artık cazip değil. Çünkü bankalar kulüp başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin imzasıyla verilen kredilerin geri dönüşünü sağlamakta önemli sıkıntılar yaşadılar" şeklinde konuştu. (Spor Servisi)