Ulusoy: Ben Ali Koç'un sevgilisi değilim

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, Beşiktaş-Fenerbahçe derbisi sonrası Fenerbahçe Asbaşkanı Ali Koç'un hakemler ve federasyon hakkında yaptığı açıklamalara sert biçimde cevap verdi.

İSTANBUL - Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, Beşiktaş-Fenerbahçe derbisi sonrası Fenerbahçe Asbaşkanı Ali Koç'un hakemler ve federasyon hakkında yaptığı açıklamalara sert biçimde cevap verdi. Koç'un "Şerefsizler, hırsızlar emeğimizi çaldı. Gördüklerimden utandım" şeklindeki ağır ithamlarını talihsiz açıklamalar olarak nitelendiren Ulusoy, "Ali Koç'un açıklamalarını kendisine yakıştıramadım. Bu konuşmaları gençliğine veriyorum. Maçtan sonra üzgün ve sinirli olabilirler ama bunların hiçbiri gerekçe değil. Koç aileleri ile Ulusoy aileleri birbirine çok yakındır. Üstüne basa basa söylüyorum Koç ailesinin bir mensubu bu sözleri söylememeli. Ulusoy soyadını ağzına aldığı zaman daha dikkatli konuşması gerekir. Ben onun sevgilisi değilim. Cevap vermek istemiyorum. Eski günlerime de dönmek istemiyorum. Çünkü eski günlerdeki gibi bir Haluk Ulusoy konuşmaya başlarsa bunun altından ne Ali Koç ne de bir başkası kalkabilir" diye konuştu. Bu demeçler karşısında tepkisiz kalmayacaklarını belirten federasyon başkanı, sadece disiplin talimatlarının uygulanmayacağını buna ek olarak federasyon nezdinde yargı yoluna gideceklerini de hatırlattı.
Fenerbahçe'nin yarınki maçının yayıncı kuruluş tarafından yayımlanmaması için girişimde bulunacağı duyumlarına da değinen Ulusoy şunları söyledi: "Buna da inanmak istemiyorum. Geçmişte böyle şeyler olmuştu. Sanırım yine Fenerbahçe'ydi. Kanun, yayın haklarını tamamen federasyona vermiştir. Havuz sistemini bozdurmamak için yıllarca mücadele verdik. Eğer öyle bir yola giderlerse, biz gereğini yaparız."
Haluk Ulusoy, Selçuk Dereli'nin derbi performansıyla ilgili de "Zaman zaman çok mükemmel şekilde yönetti. 75. dakikaya kadar bayağı iyiydi. O dakikadan sonra verdiği bazı hatalı kararlar oldu. Atmosferi yüksek bir maç olduğu için hakemin bu tarz şeyler başına gelebilir. Bazı hatalarının dışında fena değildi" yorumunda bulundu.
Federasyondan itidal çağrısı
Futbol Federasyonu ise yayımladığı bildiriyle futbol camiasını sağduyulu davranmaya çağırdı. Federasyondan, 'Öfke değil itidal, suçlama değil sağduyu zamanı' başlığıyla yapılan açıklamada, "Hiçbir hakem, hiçbir maça, oyunun kaderiyle oynamak üzere çıkmaz, çıkamaz. Hiçbir hakem art niyetli yönetim göstermez, gösteremez. Buna hem kendi mesleki sorumluluğu müsaade etmez. Hem de federasyon böylesi bir davranışa asla göz yummaz. Sorunların paylaşma, yardımlaşma ve karşılıklı anlayışın gösterileceği bir birliktelikle çözüleceğini belirtmekte fayda görüyoruz." denildi. (Spor Servisi)