Ulusoy: Ben siyasetle gelmedim

Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in hemen her gün futbol federasyonu hakkında görüşlerini açıkladığı bir ortamda suskunluğunu koruyan başkan Haluk Ulusoy, dün İstanbul'da bir basınla sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

İSTANBUL - Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in hemen her gün futbol federasyonu hakkında görüşlerini açıkladığı bir ortamda suskunluğunu koruyan başkan Haluk Ulusoy, dün İstanbul'da bir basınla sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Başkanvekilleri Kemal Kapulluoğlu ve Affan Keçeli'yi de yanına alarak düzenlediği ve 3.5 saat süren toplantıda Ulusoy, öncelikle "Siyaset size karışıyor mu" şeklindeki soruya, "Bunun yanıtını hepiniz biliyorsunuz. Büyük baskılar var. Bir sene evvel seçimle göreve geldim. Ne değişti de şimdi genel kurula gitmek için imzalar toplanıyor?" cevabını verdi.
Ardından da, "Devlet Bakanı'nın bu tavrı kişisel mi?" sorusu üzerine de şunları söyledi: "Girmediğim seçimde önümün kesildiğini biliyorsunuz. Seçimden önce bakanımızla Sakaryaspor'un bir derdini görüştüğümde bana, yoluma devam etmem gerektiğini söyleyen kişi kendisiydi. Bu sözleri söyledikten sonra ne değişti de ben seçime giremedim. Benim önüme tablo konuldu, gece Ankara'da toplantıya çağırdılar. Bir kâğıdı bana uzattılar, 'Bunlar şu bakanın, bunlar şu bakanın istediği kişiler' dediler. Kâğıdı nezaketen aldım, ama 'Kendi yönetim kurulumu yapmadan başkan olmam' dedim. Bırakıp 18 ay köşeme çekildim. Başa Levent Bıçakcı'nın adını yazıp, 14 ismi yazdılar. Bıçakcı bunu kabul etti. Bu 18 ayda da 'şike, teşvik' dediler. Bunları kimse yazmıyor. Nedense sadece Ulusoy geldiğinde bunlar konuşuluyor. Sonuçta ne oldu? Dünya şampiyonluğuna gidecektik, rezillikler oldu. Organize edilmiş bir şekilde Türkiye'yi dünyaya rezil ettiler. Organize edenler de belli, ama hâlâ bu ülkede baştacı ediliyorlar."
'Bir yılda ne değişti?'
Demokratik hakkını kullanarak seçime girdiğini söyleyen Ulusoy, şöyle devam etti: "'109 oy aldım. Seçimlere müdahale olmasa 226 oydan 200'ünü alırdım. Bütün Türkiye, Ayhan Bermek seçilsin diye ayağa kalkmıştı. Seçimlere iki gün kala sayın Bakan, 'Haluk Ulusoy'u mahkemeye verdim' diye açıklama yapıyor. 18 ay Haluk Ulusoy görevde yoktu, neredeydiniz? Seçildiğimin ilk günü aleyhte konuşmaya başlayan sayın Bakan 12 defa genel kurul çağrısı yaptı. 'Görevde kalması sakıncalıdır' diye teftiş kurulunun yazısı geldi' diyor. 420 sayfalık raporda bu ifade yok. Eğer ifade varsa bakan beni görevden almalıydı veya genel kurulu çağırmalıydı. Bu baskılar olmasa bu imza toplanması neden olsun?"
Başkan Ulusoy, "Devletten mi tehdit aldınız" sorusuna karşılık, "Devletten bir tehdit asla yok. Yakınlarım vasıtasıyla gelen tehdit var. Tabii ki yüzüme söylemeye cesaretleri ve yürekleri yok" diye konuştu. Üzerinde büyük baskılar olduğunu belirten Ulusoy, bir sene içinde ne değiştiğini anlayamadığını söylerken şöyle bir örnek verdi: "Kulüpler Birliği toplantısından bir gün önce; Konyaspor başkanı ile konuştum. Kendisi bana 'Sizden çok memnunuz, düzen geldi, kaos yok artık' dedi. Ancak bir gün sonra Kulüpler Birliği toplantısında kendisine 'Genel kurula gidilsin' dedirttiler."
'Yeni seçimde yokum'
Seçimin olabileceğini, ama şu anda 'Seçim olacaktır' demesinin mümkün olmadığını vurgulayan başkan Ulusoy, "Teftiş Kurulu'nun yazısı bize gelmedi. Sayın Bakan 'Genel kurul üyelerine yollayacağız' dedi. Hukuki prosedür devam ediyor. Herkes hak hukuktan bahsediyor. Hazirandan evvel genel kurul ortamı olursa seçime girip girmeyeceğime karar vermiş değilim. Eğer haziran ayında seçim isterlerse ben bir daha bu işin içinde olmam. Çünkü ne şartlar altında seçim istiyoruz dediklerini biliyorum" şeklinde konuştu.
Başkan Ulusoy, kendisinin gelişiyle ilgili olarak da şunları söyledi: "Ben buraya kademe kademe, tırnaklarımla kazıyarak geldim. Mesut Yılmaz'a yakın olduğum şeklindeki dedikodular var. Mesut bey benim federasyon başkanı olmamda hiçbir zaman rol oynamadı."
Başkan daha sonra UEFA seçimine ilişkin görüşlerini açıkladı. Seçim öncesi üç ay boyunca çalıştıklarını ifade eden Ulusoy, şöyle devam etti: "30'a yakın ülke dolaşarak Şenes beyin tekrar seçilmesi için girişimlerde bulunduk. UEFA Başkanlık seçimi için iki aday vardı. İki adayın olduğu bir seçimde kimi destekleyeceğimiz son ana kadar saklanmalıydı. Çünkü birini destekleyeceğimizi açıklasak, diğer taraf Şenes beye tavır alabilirdi. Biz başından beri Platini'yi destekliyorduk, ama bu hep gizli kaldı. Platini ile aramızda 10 yıldır dostluk var. L'Equipe gazetesine inandılar, bana inanmadılar. Bu beni üzdü. Sonuç olarak seçimde Türkiye Futbol Federasyonu rol oynadı." (Spor Servisi)Usule uygun 59 imza var
Futbol Federasyonu Başkanvekili Kemal Kapulluoğlu, federasyonun genel kurula gitmesi için, şu anda 80 tane doğrudan tebligat olduğunu, bunların 59 tanesinin usulüne uygun geldiğini açıkladı. Bursaspor Başkanı Levent Kızıl'ın 8 Ocak'ta 106 fotokopi imza getirdiğini belirten Kapulluoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Fotokopi, hukukta belge niteliği taşımaz. Kızıl, 9 Ocak'ta bir kez daha geldi. Şu anda 80 tane doğrudan tebligat var. Tebligatların dört tanesi noter kanalıyla değil, dokuz tanesi fotokopi, sekizinde de delegelik hakkı olmayan kişilerin imzası var. Şu anda 59 tane usulüne uygun tebligat bulunuyor. Bunların içinde de iki tane geri çekildi."
Kemal Kapulluoğlu, federasyonlarına müdahalede bulunulduğu için Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'i FIFA'ya şikâyet ettikleri yönündeki iddiaları da yalanladı. Kapulluoğlu, kendilerinin kesinlikle 'Bize müdahale ediyorlar, bizi kurtarın' şeklinde başvuruda bulunmadıklarını söyledi.