Ulusoy dört yıl daha görevde kalabilir

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yapısı ile denetimi, uluslararası federasyonların kurallarına uygun olarak yeniden düzenlendi. TBMM'ye sunulan ilk taslakta yer alan...
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yapısı ile denetimi, uluslararası federasyonların kurallarına uygun olarak yeniden düzenlendi. TBMM'ye sunulan ilk taslakta yer alan "Kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç 30 gün sonra seçimli genel kurul toplantısı yapılır" hükmü, verilen önergeyle değiştirilerek, 'seçimli' ifadesi metinden çıkartıldı.
Yasaya göre, liglerde devre arası olan 17 Aralık-12 Ocak arasında TFF Genel Kurulu toplanacak. Başkan, yönetim kurulu ve diğer kurulların seçiminin yenilenip yenilenmeyeceğine genel kurul karar verecek. Genel kuruldan güvenoyu aldığı takdirde seçim yapılmayacak ve TFF Başkanı Haluk Ulusoy dört yıl süreyle görevine devam edecek. Seçim olması halinde ise Ulusoy yeniden adayolabilecek.
Yasa ile gelen düzenlemelere göre futbolla ilgili sözleşmeden doğan anlaşmazlıklara, yeni oluşturacak Uyuşmazlık Çözüm Kurulu bakacak. En az beş yıllık mesleki tecrübeye sahip 15 hukukçudan oluşacak 'futbol yargıçları' olarak görev yapacak üyeleri, TFF, Kulüpler Birliği Vakfı, Profesyonel Futbolcular Derneği ve Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği belirleyecek.
Bu arada TFF yasa değişikliğine tepki gösterdi. Yapılan açıklamada "TFF mali genel kurulunda oybirliğiyle kabul edilen taslak ile kabul edilen taslak tamamen farklı ve önemli yapısal değişiklikler içermektedir" denildi.