Ulusoy-Güneş savaşı bitti

Ukrayna maçından önce, Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş'in yaptığı açıklamalarla başlayan Ulusoy-Güneş gerginliği, İngiltere karşılaşması öncesi barışla sonuçlandı.
Haber: MEHMET DEMİRCAN / Arşivi

NEWCASTLE - Ukrayna maçından önce, Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş'in yaptığı açıklamalarla başlayan Ulusoy-Güneş gerginliği, İngiltere karşılaşması öncesi barışla sonuçlandı. Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ve Güneş arasında özellikle Dünya Kupası sonrasında başlayan soğuk savaş, yerini sıcak rüzgarlara bıraktı. İngiltere yolculuğundan önce biraraya gelen Ulusoy ve Güneş artık kolkola. Bu kritik maç öncesi zirvede barışın sağlanması, kampta morallerin üst seviyeye çıkmasına neden oldu. Başkanın antrenmanlarda bile Güneş ile sık sık konuşması dikkatlarden kaçmadı.
Özdemir: Bu bir final değil
Milli Takımlar Sorumlusu Selami Özdemir, grupda puan ve fikstür olarak avantajlı olduklarını belirterek, "İngiltere maçı final değil. Avantajımızı sürdürmek istiyoruz. Favori gösterilmemiz yanlış. Maç İngiltere'de oynanıyor. Üç ihtimal olabilir. İyi mücadele edip, üstünlüğümüzü sahaya yansıtırsak, iyi bir skor alırız. Bu kadro bunu başaracak güçtedir" diye konuştu. 12 yıllık dönemde İngiltere ile ilk kez karşılaşıyoruz. İlkleri gerçekleştirdik. İngiltere'den, ilk galibiyetimizi alarak döneceğiz" diye konuştu.
Maçın priminin henüz netlik kazanmadığını söyleyen Özdemir, "Biz maçtan önce hiçbir zaman prim söylemedik. Yönetim kurulumuz prim konusunda başkana yetki verdi. Başkan, maçtan sonra takım kaptanlarıyla görüşür, prim belirlenir" dedi.
Güvenlik konusuna da değinen Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı: "Her iki ülkenin halkı 'savaşa hayır' diyor. Medya açısından savaş daha ön planda olduğu için gündemde. Hem ekonomik hem de yaşam tarzı olarak bütün dünyada bir tedirginlik var."İngiliz medyası millilerin peşinde
  • İngiliz gazete ve televizyonları, Milliler'e büyük ilgi gösterdi. İngilizler, özellikle Tugay, İlhan ve Nihat ile görüşmek için birbirleriyle yarıştı. Tugay'ın hiçbir yabancı gazeteci ile görüşmemesi dikkat çekti. Tecrübeli oyuncu bu durumla ilgili olarak şunları söyledi: "Hocam ile bu konuyu görüştük. Ben onlara ne söylersem söyleyeyim, yanlış anlaşılacak. Susmak en iyisi."
  • Kadroya alınmayan Mustafa İzzet sakatlığının kurbanı olduğunu söyledi. Mustafa, şimdi iyi olduğunu ancak, Türkiye'nin Almanya ve İngiltere gibi güçlü bir takım haline geldiğini söyleyerek, "Türkiye'de çok kaliteli futbolcular var. Bu yüzden şu an iyi durumda olmama rağmen, kadroya giremedim. Ancak, bu maçta oynamayı çok isterdim" dedi.
  • İngiltere cephesinde gündem maçtan çok güvenlik üzerine yoğunlaştı. Ev sahibi ülkenin yetkilileri bu kritik maçın problemsiz, olaysız bitmesi için ellerinden geleni yapıyorlar.
  • İngiliz milli takımı, Türkiye maçından önce, Liecthenstein maçını düşünüyor. Teknik direktör Eriksson'un düşüncesi Liecthenstein'i farklı yenmek, Türkiye'ye ise yenilmemek. Bu yüzden Eriksson'un Liechtenstein maçına, Türkiye'yi düşünerek hiçbir yıldızını saklamayacağı, yarınki maça en güçlü kadrosuyla çıkacağı bildirildi.