Ulusoy: Kaosun sorumlusu bakan

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, hükümete yönelik en sert açıklamalarından birini yaptı ve yaşanan kaosun sorumlusu olarak Mehmet Ali Şahin'i gösterdi.

İSTANBUL - Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, hükümete yönelik en sert açıklamalarından birini yaptı ve yaşanan kaosun sorumlusu olarak Mehmet Ali Şahin'i gösterdi. Ulusoy Lig TV'nin internet sitesinde yer alan söyleşide, "Türkiye'de eğer bir kaos yaratıldıysa, futbolun içinde kamplara bölünme durumu varsa, bunun baş sorumlusu sayın devlet bakanıdır" dedi.
FIFA'nın federasyondan siyasi baskıları önlemeye yönelik yasa değişikliği talep eden yazısının ellerine geçmesinin ardından konuşan Ulusoy, bakanı kaosun yaratıcısı olarak suçlarken sözlerini şöyle sürdürdü: "Seçildiğim gün yarım saat geçmeden, Meclis'e gidip benim için konuştu. Sonrasında benim hakkımda 13 defa 'Gidin seçim için imza toplayın' diye konuştu, kulüpleri birbirine düşürdü. Bunların altında hep sayın bakanımız vardı. Türk futbolunda kaos varsa, federasyonla kulüpler arasında problem yaşanıyorsa, bunun baş sorumlusu sayın bakandır. Başka kimse değildir."
Haluk Ulusoy, hükümetle ya da başbakanla karşı karşıya gelmek gibi bir derdi olmadığını belirterek, "Demokratik bir şekilde seçilmişim, görev yapmak istiyorum" dedi.
FIFA: Yasalar değişsin
Öte yandan FIFA, söz konusu yazıda federasyondan genel kuruldan önce, özerklik ve bağımsızlık ilkeleriyle bağdaşmayan konularda, mevzuat düzenlemesine gidilmesini istedi. Yazıda, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı'nın gözetim ve denetiminin, federasyonun çalışmalarına müdahale şeklinde algılandığı dile getirildi ve 3813 sayılı yasada yer alan ve Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun, inceleme için görevlendirilmesini öngören maddeyi de 'politik müdahale' olarak değerlendirdi. Bu müdahalenin kabul edilemez olduğunu vurgulayan FIFA, Teftiş Kurulu'na inceleme hakkı tanıyan maddenin yasadan çıkarılması isteğini bildirdi. Ayrıca federasyon başkan ve başkanvekilliğine seçilen kişilerle ilgili dönem sınırlamasının da kaldırılması talep edildi. (Spor Servisi)