'Ulusoy'dan desteğimizi çektik'

Trabzonspor-Sivasspor maçında yaşananlar ve akabindeki gelişmeler Türk futbolu üstünde kara bir bulut olarak dolaşmaya devam ediyor. O maçın ev sahibi olan Trabzonspor, Tahkim Kurulu'nun Sivasspor'u 3-0 hükmen galip ilan etmesinin...

İSTANBUL - Trabzonspor-Sivasspor maçında yaşananlar ve akabindeki gelişmeler Türk futbolu üstünde kara bir bulut olarak dolaşmaya devam ediyor. O maçın ev sahibi olan Trabzonspor, Tahkim Kurulu'nun Sivasspor'u 3-0 hükmen galip ilan etmesinin yanlış bir karar olduğunda ısrarcı. Dün çok sert açıklamalarda bulunan kulüp başkanı Nuri Albayrak, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'a tepki göstererek, seçime gidilmesi gerektiğini söyledi. Albayrak, düzenlediği basın toplantısında, "Türk futbolunu yeniden temiz hale getirmek için yeni bir seçime ihtiyaç var. Ulusoy'a verdiğimiz tüm desteği çekiyoruz" dedi.
Albayrak şöyle konuştu: "45 günde bir kararı veremeyen bu federasyon yönetiminin futbolu yöneteceğine inanmıyorum. Kendilerine güvenenen kimse kalmadı. Trabzonspor olarak görüştüğümüz bir sürü kulüp var. Türk futbolunun patronu Kulüpler Birliği Vakfı'dır. Bir an önce seçimlere gidip bu kaostan kurtulmayı bekliyoruz. Bunun peşinde olacağımızı beyan ediyoruz. Kendilerine güveniyorlarsa yeniden seçime girerler."
Başkan Albayrak, Sivas maçında yaşanan olaylar sonrası maçı yöneten hakem Bülent Demirlek'in federasyonun bir numaralı yetkilisi tarafından arandığını ve karşılaşmanın tatil edilmesini istediğini iddia etti. Sivasspor maçının tatil ediliş şeklinin yanlış olduğunu kaydeden Albayrak sözlerini şöyle tamamladı:
"Şu anda kamuoyu, vicdanlarının rahat olduğuna inanmıyor. Geçen sene yine aynı hakem arkadaş İstanbul'da oynanan maçı üç kez durduruyor. Federasyon yetkilileri kendisine maçı bitirmesini söylüyor. Bir numara tarafından bu arama yapılıyor. Aynı yetkili Sivas maçı sırasında hakemi arayarak maçı tatil etmesini iletiyor. Biz ne üç puanın, ne de beş puanın peşindeyiz. Haluk Ulusoy'a diyet ödedik diye, kendilerinden diyet beklemiyoruz. Adalet bekliyoruz."
'Yayıncı bize cephe aldı'
Nuri Albayrak dün düzenlediği basın toplantısında yayın hakları konusundaki görüşlerini de dile getirdi ve naklen yayın ihalesinin yeniden yapılması gerektiğini söyledi. D-Smart'ın bir teklifi bulunduğunu hatırlatan Albayrak, "Bu teklifte bütün kulüplerin gelirleri yüzde 50 artacak şekilde bir rant ortaya çıkıyor. Trabzonspor'un 18 milyon YTL'ye yakın bir geliri var. İhale konusunda yapılan teklifle gelir 10 trilyon daha artıyor. Federasyona gönderdiğimiz yazıda ihalenin yeniden yapılmasını istedik. Ancak ilginçtir bu süreçten sonra şu anki yayıncı kuruluş bize karşı cephe alıyor. Taraflı yayın yapmaya başlıyor" dedi.
(Spor Servisi)