Ümit Karan: Belki de Fenerbahçe'nin şampiyon olmasını istemedim

Ümit Karan: Belki de Fenerbahçe'nin şampiyon olmasını istemedim
Ümit Karan: Belki de Fenerbahçe'nin şampiyon olmasını istemedim

"Futbolda şike" iddialarına yönelik açılan davada sanık Mustafa Ulaş Ortakaya nın çapraz sorgusu yapıldı

Ümit Karan, "Trabzonspor maçında niye önündeki Sezer Öztürk'e pas vermedin?" sorusuna, "Orada bireysel olarak, kendim ilerlemek istedim. Belki de Fenerbahçe'nin şampiyon olmasını istemedim" diyerek cevap verdi. Bülent Uygun da Trabzonspor'dan gelen teşvik primini engellediğini söyledi

Selahattin GÜNDAY-Cem TURSUN

İSTANBUL - "Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 9'u tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 17. duruşması görülmeye başlandı.

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya aralarında Olgun Peker'in bulunduğu 8 tutuklu sanık katıldı. Aziz Yıldırım, sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya katılmadı.

TUTUKSUZ SANIK KATILDI
Tutuksuz sanıklardan Sadri Şener, Göksel Gümüşdağ, Şekip Mosturoğlu, Nevzat Şakar, Tayfur Havutçu, Mecnun Odyakmaz, Serdar Kulbilge, Ümit Karan, İskender Alın, Mehmet Yıldız, İlhan Çelikay, Korcan Çelikay, İbrahim Akın, Tamer Yelkovan, Samet Güzel, Volkan Bahçekapılı’nda aralarında bulunduğu birçok tutuksuz sanık duruşmada hazır bulundu.

YOKLAMA YAPILDI
Sanıkların ve avukatların salona alınmasının ardından ilk olarak yoklama yapıldı ve duruşmaya gelen sanıklar tespit edildi. Salona tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlar ve tutuklu sanıkların yakınları alındı.

GÜVENLİK ÖNLEMİ
Duruşma nedeniyle adliye çevresinde de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Spor polisi, çevik kuvvet ve sivil polisler adliyeyi sıkı bir güvenlik çemberine aldı. Polis köpekleri de adliye çevresine yerleştirildi. Adliye içinde de duruşmanın yapılacağı salonun katında güvenlik barikatı oluşturuldu.

MAHKEME BAŞKANINDAN "SES" TEPKİSİ
"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 9'u tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 17. duruşması görülmeye başlandı.

NİHAT ÖZDEMİR KATILDI
Fenerbahçe Spor Kulübünün eski yönetici Nihat Özdemir de duruşmaya izleyici olarak katıldı. Aziz Yıldırım’ın katılmadığı duruşmada ilk olarak Eskişehirspor Sportif Direktörü sanık Zafer Tüzün’ün çapraz sorgusu yapılmaya başlandı.

“ALİ KIRATLI İLE MAÇA GİTTİM"
Şike yapıldığı iddia edilen dönemde Lig TV’de Eskişehirspor maçlarını yorumladığını belirten Tüzün, “Her Eskişehir maçına yorum yaptığımdan dolayı gitmek zorundaydım. Bazen kendi arabamla bazen de Ali Kıratlı ile gittim maçlara" dedi. Muhammet Şenyüz ile yaptığı telefon görüşmesinde Eskişehirspor’un Trabzonspor’u yenmesi yönünde yapılan konuşmaların sorulması üzerine Tüzün, “Trabzon’un yenilmesi ile ilgili Muhammet ile sohbetin var. Bu tamamen maç muhabbeti. Genelde Eskişehir’de Trabzon’a bir tepki vardır çünkü Eskişehirspor, Trabzon yenilgisi nedeniyle daha önce bir alt lige düşmüştür" diye konuştu.

ALİ KIRATLI: “MAÇLA ALAKALI DEĞİLDİ GİDİŞLERİM"
Bu ifadeden sonra söz alan sanık Ali Kıratlı, “Eskişehir devre arası kampa da gittik. Sadece maçla alakalı bir konu yok. Her zaman gidiyorum ben" dedi.

ŞENYÜZ: “KIRATLI, UYGUN VE BEN BİRLİKTE OTURDUK"
Tüzün’ün ardından Muhammet Şenyüz’ün çapraz sorgusuna geçildi. Mahkeme Başkanının, “Bülent Uygun, sen ve Ali Kıratlı Eskişehir’de buluşuyorsunuz. Kıratlı ve Uygun orada bir süre yalnız kalıyor. Bildikleriniz nedir?" sorusu üzerine Şenyüz, “Ali abi, Eskişehir’e geldi. Birlikte oturduk. Oraya Bülent Uygun da geldi. Ama Bülent hoca çok oturmadı. 15- 20 dakika oturdu bizimle. Giderken Ali abi kendisini kapıya kadar uğurladı. Ben masada oturdum" diye yanıt verdi.

MAHKEME BAŞKANI: “DIŞARI ATARIZ, İÇERİ ATARIZ"
Salonda sorgu sırasında çok ses çıkması üzerine tepki gösteren Mahkeme Başkanı, “Beyler mahkemedeyiz. Yüzümüz gülüyor diye unuttunuz galiba, dışarı atarız, içeri atarız" dedi.

SANIK ORTAKAYA: OĞLUM, GOOGLE İSMİMİ YAZIYOR. KARŞISINA ŞİKE ÇIKIYOR
"Futbolda şike" iddialarına yönelik açılan davada sanık Mustafa Ulaş Ortakaya’nın çapraz sorgusu yapıldı. Eski futbolcu olduğunu belirten Ortakaya, “Bana emniyette şike yaptın dediler. Orada öğrendim suçlamayı. Oynamadığım maçta şikeden suçlandığım ortaya çıktı. Şaşırdılar ‘sen oynamamışsın bu maçta’ dediler. Sonra ‘şikeye aracılık etmişsindir’ dediler. İki kişinin gıyabımda yaptığı konuşma nedeniyle şike ile suçlandım" dedi.

OĞLUNDAN BAHSEDERKEN SESİ TİTREDİ, AĞLAMAKLI OLD
Savunmasını yaparken duygulanarak sesi titrediği duyulan Ortakaya, “İkinci sınıfa giden oğlum var benim. Çocuk babasının ismini yazıyor Google, karşısına şike çıkıyor. Ailecek perişan oldum. Her tarafımda yara çıktı. “diye isyan etti. AZİZ YILDIRIM'IN GELİR-BAĞIŞ ÇELİŞKİSİ
Davada sanık Manisaspor Kulübü Başkanı Kenan Yaralı'nın çapraz sorgusu yapıldı.

Trabzonspor avukatının, "Yıldırım'dan 500 bin Dolar borç alıyorsunuz. Niçin bu para Aziz Yıldırım adına değil de başka bir çalışanı Kenan Şehirli adı ile size havale edilmiş? Siz de o isim adına havale ederek geri ödemişsiniz. Niçin Aziz Yıldırım adına değil?" sorusu üzerine Yaralı, "Onu Aziz Yıldırım'a sormanız lazım. Resmi para şirkete kimden geldiyse onun adına para çıkışı yapılması lazım. Kredi alamadım o yüzden borç aldım. Bana bu parayı nakit olarak verme konusunda da ben istemedim. Bu kadar parayı üzerimde taşıyamam dedim. Banka üzerinden gönderin dedim" diye yanıt verdi.

AVUKAT: "SİZ DE KENDİ İLACINIZI MÜBAŞİRE ALDIRIYORSUNUZ"
Bu sırada söz alan Aziz Yıldırım'ın avukatı Şeref Dede, "Başkasının adı ile göndermesi normal bir şey. Maddi gerçeklerin ortaya çıkarılması için konuşuyorum. 'Siz hakimler eczaneden ilacınızı kendiniz mi alıyorsunuz?' Hayır. Siz de ilaçlarınızı mübaşirlere aldırıyorsunuz" dedi. Avukat Dede, "Bu yargılamada sadece tapeler üzerinde duruluyor" diye tepki gösterdi.

MAHKEME BAŞKANI'NDAN 30 MİLYON DOLAR TEPKİSİ
Kulüplere başkanların kendi cebinden para verdiğini belirten avukat Dede, "Aziz Yıldırım kulübe 30 milyon Dolar yardım yapmıştır" demesi üzerine Mahkeme Başkanı, "30 bin dolar geliri olan birisi nasıl 30 milyon Dolar veriyor" dedi. Başkanın bu sözleri üzerine Yıldırım'ın avukatı Abdullah Kaya, "Bu konuyla ilgili mahkeme talep ederse geçmiş hesapları yapabiliriz" diye konuştu.

Mahkeme Başkanı da, "İstersek ara karar alabiliriz bu konuyla ilgili. Ben merak ettiğim için sordum sadece. Bu konuyla ilgilenmiyoruz şu an" şeklinde konuştu.

ÜMİT KARAN: ALİ KIRATLI İLE GÖRÜŞMEDİM MAÇTAN ÖNCE
"Futbolda şike" iddialarına yönelik açılan davada sanık Ümit Karan’ın çapraz sorgusu yapıldı. Mahkemenin üye hakimi, “Antalya-Eskişehir maçından önce Antalya’da Ali Kıratlı geldi mi? Görüştünüz mü?" sorusu üzerine Karan, “Yok görüşmedim" diye yanıt verdi. Mahkeme Başkanı,"Sen, Kıratlı ile yakınsın bu belli. Antalya’ya gelince yüz yüze görüşmedin mi?" diye sorması üzerine Karan, “Maçtan önce kampa giriyoruz. O zaman herkes ile görüşmeye izin verilmiyor" dedi.

Mahkeme Başkanı da, “Sen takımda önemli adamsın tabi..." diye konuştu.

“İDDİANAMEDEKİ FORMA KELİMESİ PARA ANLAMINDA DEĞİL"
Duruşma savcısının, “Ali Kıratlı ile yaptığınız bir görüşmede ‘Abi çocuklar formaları sordu. İddianamede bu formalar, para olarak yorumlanıyor.’ Bu konuda ne diyeceksiniz?" sorusu üzerine sanık Ümit Karan, “ Buradaki forma, para değil. O çok yanlış ve ayıp bir şey. Neye göre formayı paraya çeviriyor anlamadım. Küçük takımlar her zaman büyük takımların formalarını ister. Büyük takımda oynayan oyuncular da hediye eder" diye yanıt verdi.

MAHKEME BAŞKANI: “ÜMİT ÇOK SEMPATİK"
Davaya müdahil Trabzonspor Kulübü avukatının “Ümit futbol da böyle değildi ama burada çok agresif"dedi. Bu sözlere mahkeme başkanı, “Yok ya Ümit Karan çok sempatik" diye karşılık verdi.

“BANA BÖYLE BİR TEKLİF İLE GELEBİLİR Mİ ACABA?"
Ali Kıratlı veya İlhan Ekşioğlu’nun kendisine teşvik veya şike teklifinde bulunmadığını belirten Karan, “Ali Abi beni çok iyi tanıyor. Bana böyle bir teklifle gelebilir mi acaba? Afedersiniz ama Ali abi de olsa başka biri de olsa yüzüne tükürürüm" dedi.

“BELKİ DE FENERBAHÇE’NİN ŞAMPİYON OLMASINI İSTEMEDİM"
Ümit Karan’ın avukatı Ayhan Sağaroğlu, “Trabzonspor maçında niye önündeki Sezer Öztürk’e pas vermedin?" diye sordu. Bu soruya Ümit Karan, “Orada bireysel olarak, kendim ilerlemek istedim. Belki de Fenerbahçe’nin şampiyon olmasını istemedim" dedi. Bu sözler üzerine şaşıran Mahkeme Başkanı, “Böyle şeyler yapabiliyorsun o zaman maçlarda" dedi. Ümit Karan ise, “Ben iyi bir Galatasaraylıyım. Gönlümden Fenerbahçe’nin şampiyon olmasını istemem ama şike de yapmam" diye konuştu.


BÜLENT UYGUN: “TEŞVİK PRİMİNİ ENGELLEMEYE ÇALIŞTIK"

Sanık Bülent Uygun’un çapraz sorgusunda iddiaları kabul etmediğnii söyledi. Uygun, “Teşekkür edilmesi gereken bir insanken...Burada şike yapmak yoktu hatta teşvik primini engelleme çabasıydı. Ancak polis teşkilatımız bunu şike gibi lanse etti. Ama bizim devletimize güvenimiz sonsuzdur.ödedi.

“KIRATLI’NIN BANA ÖZEL BİR SEVGİSİ VAR"

Maçlardan önce rakibi izlemek için maçlara doğal olarak gittiğini belirten Bülent Uygun, “ Ali Kıratlı bizim dostumuzdur. Genelde arar beni. Kendisinin bana karşı özel sevgisi vardır. Sivas’taki görevimden itibaren benim maçlarımı izler" diye konuştu.

“MAÇTAN BİR GÜN ÖNCE KADROYU AÇIKLARIM FUTBOLCULARA"

Maç kadrolarının hafta başından kafalarda belirlendiğini söyleyen Uygun, “Netlik olarak maç sabahı karar veririm. Ama bu kadromu kimseyle paylaşmam. Futbolculara maçtan bir gün önce futbolculara kimin oynayacaklarını açıklarım. “ifadelerini kullandı.

“TAHMİN ETMİŞTİR"

Üye hakimin, “Ali Kıratlı, maçtan önce Eskişehirspor’un kadrosunu İlhan Ekşioğlu’na gönderiyor. Hatta Ümit Karan’ın ikinci yarı da oyuna gireceğini söylüyor. Bunu nereden biliyor?" sorusuna Uygun, “ Bunu gazetecilerde biliyor. Karan’ın ikinci yarıda oyuna gireceğini tahmin ediyordur. Teşviki engellemeyi şike gibi sundular" diye yanıt verdi.

-TRABZON’DAN TEŞVİK İDDİASI-

Trabzonspor’dan maç öncesinde Eskişehirspor’a teşvik primi geldiği iddiasının Ali Kıratlı tarafından kendisine iletildiğini belirten Bülent Uygun, “Bu konu ile ilgilendim. Trabzon’dan geldiği düşünülen 1 milyon lirayı engellediğim için teşekkür amaçlı konuşmalar yapıldı. Bunu kendilerine de sorabilirsiniz. Takımda 5-6 tane Trabzonlu oyuncu var. Onlara gelebilir belki. Ümit’e ‘git uyar böyle bir şey olmasın, bizim dördüncülük şansımız var.Sakın yanlış yola girmesinler. Hepsinin kafasını kırarım’ dedim" diye konuştu.

“YA ALİ ABİ BENİ YA DE BEN ALİ ABİYİ ÖLDÜRÜRDÜM"

Bülent Uygun, Fenerbahçe maçında Sezer Öztürk’ü oyundan taktik gereği çıkardığını da sözlerine ekledi. Kendisine asla şike teklifi gelemeyeceğini belirten Uygun, “Böyle bir teklif olsa ya Ali abi beni ya de ben Ali abiyi öldürürdüm" dedi.GÖKSEL GÜMÜŞDAĞ: BEŞİKTAŞ FİNAL MAÇINDA KENDİSİNE (İBRAHİM AKIN) ÖZEL BİR PRİM ÖNERDİM
Mithat Halis'in çapraz sorgusu yapıldı. Halis'in kısa süren çapraz sorgusunun ardından Erkan Korkmaz'a geçildi. Erhan Korkmaz'ın ardından ise İlhan Çelikay'ın çapraz sorgusu yapıldı.

KORCAN ÇELİKAY: "ARABAYI İLK KEZ ORADA GÖRDÜM"
Çelikay'a da salonda herhangi bir soru sorulmadı. Korcan Çelikay da çapraz sorgusunda 'daha önceki savunmalarını tekrarladığını' belirterek, "Hatalı gol yedim. 5 ayım içeride geçti. Sebep olarak bir arabayı söylediler. Emniyette camdan dışarı bak dediler.Aşağıda arabalar vardı. Ben iddianamedeki o arabayı ilk defa o zaman gördüm" dedi.

GÜMÜŞDAĞ: "TEK BİR TELEFON GÖRÜŞMEM YOK"
Sanık Göksel Gümüşdağ'ın da çapraz sorgusu yapıldı.
Mahkeme başkanının, "Telefon görüşmesinde Aziz Yıldırım senden fayda gördük' diyor. Ne gibi bir fayda sağladınız Yıldırım'a?" sorusu üzerine, "Federasyona ligler bittikten sonra geçtim. Federasyon ile ilgili bir faydam olması gibi bir durum yok. İBB sporun 5 yıl başkanlığını yaptım. O zaman en çok Fenerbahçe'yi en çok biz yendik. İstinat edilen suçla ilgili tek bir telefon görüşmem bile yok" diye yanıt verdi.

"ŞİKE İDDİALARINI HİSSETSEYDİM.."
Bir avukatın, "Siz İBB Başkanıyken, Akın'a futbol hayatını bitiririm dediniz mi?" sorusu üzerine, "Ben Beşiktaş final maçında daha iyi oynamasını istedim ve kendisine özel bir prim önerdim. Ama öyle bir şey demedim. İbrahim ile Galatasaray, Beşiktaş zaman zaman ilgilendi. Akın ve Alın'ın şike iddiaları ile ilgili bir şey hissetseydim gerekeni yapardım" diye konuştu. Daha sonra Murat Şahin'in çapraz sorgusu yapıldı. (dha)