'Umut'lar hakeme takıldı

'Umut'lar hakeme takıldı
'Umut'lar hakeme takıldı
Galatasaray, başarılı oyununa rağmen Manchester'dan puansız dönerken hedefte mücadelenin Alman hakemi Wolfgang Stark vardı. Ada basını da Umut Bulut'un verilmeyen penaltısının haksızlığına vurgu yaptı.

6 yıl aradan sonra tekrardan kulüp futbolunun en önemli arenası Şampiyonlar Ligi’ne geri dönen Galatasaray ’da ‘Düşler Tiyatrosu’ndaki prömiyerdeki yaşanan şanssızlık moral bozdu. Manchester United karşısında üç topu direkten dönen ve Uruguaylı kalecisi Fernando Muslera tarafından Nani’nin penaltısı kurtarılmasına rağmen puansız biten 90 dakikanın sebeplerinden biri de mücadelenin Alman hakemi Wolfgang Stark olarak gösteriliyor.
Karşılaşmanın henüz başında Manchester United’ın Sırp savunmacısı Nemanja Vidiç’in müdahalesiyle yerde kalan Umut Bulut’un bu düşüşüne kayıtsız kalan Alman hakem mücadelenin kaderini etkileyen bir karar verirken gazetelere de bu tartışma yansıdı. Sarı-Kırmızılıların iki penaltısının verilmediğini belirten İngiliz gazetelerinden satırbaşları şöyle:
Daily Mirror: “ManU 1. dakikada Vidiç’in Umut’a yaptığı müdahalede penaltı kararı verilmediği için şanslıydı.”
Daily Mail: “Manchester United, daha 1. dakikada hakemin penaltı kararı vermemesiyle ucuz atlattı. Galatasaray, rakibinin savurganlığını cezalandırmaya çok yaklaşmıştı.”
The Telegraph: “Galatasaray maça çok daha iyi başladı. Daha ilk dakika içinde bir penaltı kazanabilirlerdi. Televizyondaki tekrarlarda görüldüğü kadarıyla Vidiç, Umut Bulut’un ayak bileğine bastı. Wolfgang Stark’ın devam kararı Galatasaray’ı memnun etmedi.” 

Taraftara övgü

The Sun: “Net gol pozisyonlarını değerlendiremeyen Galatasaray’ın iki bariz penaltısı da verilmedi.”
İngiliz basınında Old Trafford’da kendilerine ayrılan yeri dolduran yaklaşık 3 bin kişilik Sarı-Kırmızılı taraftarın coşkulu desteği de övgü buldu. 90 dakika susmadan Galatasaray’a destek veren taraftarlar gerek sosyal medya gerekse de maç kritiklerinde övgüye mazhar oldular.


Dostça izlendi
İngiliz turistleriyle meşhur olan Marmaris’te de Manchester United-Galatasaray maçının heyecanı yaşandı. Olası bir tatsızlığa öngörü olarak polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı Uzunyalı Mevkii’nde her iki takımın taraftarları yan yana oturup dostluk ve hoşgörü içinde maç izledi. Türk ve İngiliz bayraklarının asıldığı eğlence yerlerinde, taraftarlar ara sıra birbirlerine espri yaparak atıflarda bulundu. Gecenin sonunda ise herhangi bir tatsızlık yaşanmadı.