Ünal Aysal 'devlet' dedi, seçime gitti!

Ünal Aysal 'devlet' dedi, seçime gitti!
Ünal Aysal 'devlet' dedi, seçime gitti!
Seçim kararı neden alındı? Ünal Aysal aday olacak mı? Başkan olmak isteyen yönetici kim? İşte Galatasaray'da tarihi toplantının perde arkasında yaşananlar...

RADİKAL ÖZEL - Sarı-kırmızılı kulüp, 15 ay sonra yeniden seçime gidiyor. 14 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleştirilen Genel Kurul'da, başkan adaylarından Turgay Kıran ve Mehmet Helvacı’ya büyük bir üstünlük kurarak Galatasaray 'ın 34. başkanı olan, 22 Haziran 2013'te 1404 oyla ikinci kez başkan seçilen Ünal Aysal, 3 yıllık görev süresinin henüz yarısı bile dolmadan yeniden 'sandık' dedi.

Aslında Türk Telekom Arena'da yapılan kritik yönetim kurulu toplantısında beklenen karar çıktı. Zira Divan Kurulu'nda kongre üyelerinin sert muhalefiyle karşı karşıya kalan Başkan Aysal için başka bir seçenek kalmamıştı. 'Kulübe 43 milyon TL yükü var' dediği basketbol şubesi için A.Ş. kurulması istediğinin tepki çekmesi de cabası... Kulislerde konuşulan seçim resmen açıklanırken, toplantının perde arkasında ise ilginç gelişmeler yaşandı.

Galatasaray'da flaş karar!


VE YÖNETİCİLERİ ŞOKE EDEN AN

Yönetim kurulu, kritik zirvenin büyük bölümünde olağan gündemlerinde yer alan konuları görüştü. Mali yapı, futbol takımının kötü futbolu ve Şampiyonlar Ligi'ndeki 1-1'lik Anderlecht maçı tartışılırken, Ünal Aysal'ın toplantının sonunda söyledikleri herkesi şaşkına çevirdi. "Divan'da yönetime güvenin azaldığını gördüm" diyerek söze başlayan sarı-kırmızılı kulübün bir numarası, "Artık seçime gitmemiz kaçınılmaz hale geldi" sözleriyle, bir anlamda en önemli konuyu kestirip attı. Toplantı salonu bir anda buz keserken, en önemli gündem maddesi toplantının sonuna sıkıştırılmış oldu.

"DEVLET ÜZERİMİZE GELİYOR"

Bu kararın gerekçelerini de sıralayan Başkan Aysal, " Türkiye 'de spor kulüplerinin desteğe ihtiyacı var, ama devlet bizim üzerimize çok geliyor. Medyada inanılmaz bir karalama kampanyası var. Divan'dan beklediğimiz desteği alamadık. Kazandığımız başarılara rağmen hala borç konuşuluyor. Futbol Federasyonu'nun bize karşı tutumu da ortada. Yabancı sınırı nedeniyle rekabet gücümüz azaldı. Türk oyuncuların fiyatı tavan yaptı. Bu şartlarda hem başarı kazanmak hem de borçların artmamasını beklemek imkansız. Camianın tek vücut olması gerekirken, herkes bizi aşağıya çekmeye çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Galatasaray'ın merakla beklenen yönetim kurulu toplantısında malumun ilamı olurken, Aysal'ın sözleri sonrası yöneticiler sessiz kalmayı tercih etti. Kulüp tüzüğü gereği Genel Kurul için 18-25 Ekim tarihleri seçildi.

VERGİ, BORSA, GSGM...

Ezeli rakibi Fenerbahçe tarafından vergi borcunu ödememekle suçlanan Galatasaray, son dönemde devlet kurumları ile yaşadığı sorunlarla gündemde. Maliye Bakanlığı'nda 'vergi' cezası alan sarı-kırmızılılar, geçtiğimiz günlerde Borsa'da işlem gören Sportif A.Ş. nedeniyle uyarı aldı. Galatasaray ayrıca, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'yle de Arena'nın isim hakkı sebebiyle sorun yaşıyor.

ÜNAL AYSAL ADAY OLACAK MI?

'Seçim' kararı sonrası en çok merak edilen konu Ünal Aysal'ın, başkanlığa adaylığını koyup koymayacağı oldu. Başkan, kendine yöneltilen bu soruya, "Net kararını henüz vermedim. Ailemle konuştuktan sonra kararımı açıklayacağım. Tabii camianın beklentilerini de dikkate alacağım" yanıtını verdi. Galatasaraylı bir yönetici ise Radikal'e yaptığı açıklamada, "Başkan Ünal Aysal'ın, 3 yıl daha göreve devam etme olasılığı yüzde 40. Bir hafta içinde her şey belli olur" dedi.

Galatasaray Başkanı, daha önce yaptığı açıklamada, ilerleyen yaşı nedeniyle 2016'da görevi bırakacağını açıklamıştı. Çarşamba günü yapılan Divan Kurulu Toplantısı'nda ise Aysal, "2016'ya kadar kalma istiyorum, ama '2016'ya kadar kalırım' demedim" şeklinde konuşmuştu.

Aysal'dan Prandelli'ye destek

SEDAT DOĞAN BAŞKAN OLMAK İSTİYOR AMA...

Galatasaray kulislerinde dolaşan söylentilere göre, geçtiğimiz ay yönetim kurulu üyeliğinden istifa etmesine karşın bu başvurusu resmen açıklanmayan Sedat Doğan, yönetim içinde başkan adaylığını düşünen tek isim konumunda. Ancak genç yönetici, zaman darlığı sebebiyle bu isteğini hayata geçiremiyor. Olağanüstü seçime sadece bir ay var. Nitekim Doğan, bu sürede gerekli desteği toplayacağına inanmıyor.

ÖNCE 'DİNLENME' ŞİMDİ 'ENDİŞE'

Yönetim kurulu imzasıyla dün yapılan açıklama şöyle:
"Galatasaray yönetimleri her zaman Galatasaray camiasının güven ve desteği ile ayakta durmuştur. 17 Eylül 2014 tarihinde gerçekleşen Olağanüstü Divan Kurulu camiamızın Yönetim Kurulumuza güveni konusunda bazı hoşnutsuzluk ve endişeler olduğunu göstermiştir. Galatasaray çok önemli bir mücadele içindedir. Bu mücadelenin layıkıyla yürütülebilmesi için arkasında tüm camianın güveni olduğu konusunda en ufak bir şüphe bulunmayan bir yönetime ihtiyaç vardır.

Bu anlayışla Başkanımız ve Yönetim Kurulu en kısa sürede Kulübümüzü seçimli Genel Kurul’a çağırma kararı almıştır. Bu karar uyarınca Başkanımız ve aşağıda adı bulunan Yönetim Kurulu üyeleri 18 Eylül 2014 (bugün) itibarı ile görevlerinden ayrılacak ve Tüzüğümüzün 92. ve 93. Maddeleri mucibince bir ay içinde tüm kurullar için yeniden seçim yapılacaktır. Mezkûr maddeler uyarınca Genel Kurul 18 Ekim 2014’te, eğer o tarihte yeterli çoğunluk sağlanamazsa 25 Ekim 2014’te toplantısını yapacaktır. Yönetim Kurulu yine Tüzük gereği bu tarihlere kadar görevinin başında kalacak ve şimdiye kadar gösterdiği ciddiyetle son dakikaya kadar Galatasaray’ın haklarını savunacak ve en ufak bir yönetim boşluğuna mahal vermeyecektir."

Galatasaray Yönetimi'nin 21 Mayıs 2013 tarihli açıklaması ise şöyleydi:
"Zorlu, yorucu ama son derece başarılı iki yılımızın sonunda bugün yapılan toplantımızda bazı Yönetim Kurulu üyesi dostlarımız dinlenme haklarını talep etmiş bulunuyorlar.

Bu nedenle bir Olağanüstü Seçimli Genel Kurul'a gitmek ve yönetimi yenilemek kararı alınmıştır.

Kulübümüze hayırlı olması dileklerimizle camiamıza duyurulur."

Galatasaray'dan AYM'ye başvuru