Ünal Aysal'ı rahatlatan karar

Ünal Aysal'ı rahatlatan karar
Ünal Aysal'ı rahatlatan karar
Galatasaray Kulübü Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı'nda, yönetimin hisse ve gayrimenkullerin değerlendirilmesiyle ilgili yetkisinin 2016 yılına kadar uzatılması maddesi, genel kurul gündeminde kaldı.

İSTANBUL - Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Anadolu Auditorium'da başlayan mali kongrede, genel kurul divan başkanlığına Prof. Dr. Duygun Yarsuvat seçildi. Kongre divan heyetinin belirlenmesinin ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla genel kurul toplantısına başlanırker, katılımcı üye sayısının açılışta 586 olduğu belirtildi.

Ve Burak Yılmaz imzaladı


Genel kurulda Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu, 3 eksikle yerini aldı. Kongrenin başlangıcında, sarı-kırmızılı yöneticilerden Aka Gündüz Özdemir, Necati Demirkol ve Candan Erçetin yer almadı. Necati Demirkol'un, kulüp icra kurulu başkanı Lutfi Arıboğan'la birlikte, Rusya'nın Ekaterinburg kentinde Galatasaray Odeabank ile Fenerbahçe arasında oynanacak FIBA Kadınlar Avrupa Ligi finalini izlemeye gittikleri öğrenildi.

Galatasaray Kulübü'nün 2013 yılı mali ve idari konuları ile 2014 yılı bütçesinin görüşüleceği genel kurulda Ünal Aysal yönetimi, 2013 yılı için üyelerden mali ve idari yönlerden ibra edilmeyi isteyecek.

Kulüp faaliyet ve denetim raporlarının okunacağı genel kurulda, 2013 yılında yapılan erken seçimle ilgili Dernekler Masası'ndan gelen yazı ve Divan Kurulu mütalaasını üyelerle paylaşılacak. Seçimin bir yıl için mi yoksa 3 yıl için mi yapıldığı konusundaki tartışmalara değinilecek olan gündem maddesinde görüşme açılacak.  

Sivasspor:2 Galatasaray:1

AYSAL: YETKİ KONUSUNDA ISRARLIYIZ

Genel kurulun ilk bölümünde, toplam 201 imzayla bir önerge verilerek, yönetimin kulüp hisse ve gayrimenkullerinin değerlendirilmesiyle ilgili yetkisinin 2016 yılına kadar uzatılması, Galatasaray Adası'nın kiralanması ve 1995 yılından itibaren verilen tüm disiplin cezalarının kaldırılması konularındaki 3 gündem maddesinin, ileri tarihte yapılacak bir olağanüstü genel kurulda görüşülmek üzere gündemden çıkarılması istendi.

Bu önerge üzerine söz alan Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, Galatasaray Adası'nın kiralanması ile disiplin cezalarının affı konularının gündemden çıkarılmasına itiraz etmeyeceklerini, ancak yetki konusunun büyük önem arz ettiğini dile getirerek, "Yetki konusunda ısrarlı olmak durumundayız. Çünkü yetkisinin ne olacağını bilmeyen bir yönetim, işini yapamaz, kulübe faydası olamaz. Bu yetkinin uzatılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Sırayla yapılan oylamada, önce disiplin cezalarının affı maddesi, sonra da Galatasaray Adası'nın kiralanması maddesi oy çokluğuyla ileri tarihli bir olağanüstü genel kurulda görüşülmek üzere gündemden çıkarıldı. Oylama sırası yetki maddesine geldiğinde tekrar söz alan Başkan Aysal, kulüp tüzüğünün 41. maddesi gereği, genel kurul gündeminden yönetimin onayı olmaksızın madde çıkarılamayacağını ve onay verdikleri için ilk iki maddenin oylamaya sunulduğunu vurguladı.

Aysal'ın bu sözlerine karşın genel kurul divanı, yönetime verilen yetkilerin uzatılması maddesinin gündemden çıkarılması konusunu oylamaya sundu ve üyeler oy çokluğuyla bu talebi reddetti. Bu kararla yetkilerin uzatılması konusu genel kurul gündeminde kalırken, Başkan Aysal da rahat bir nefes aldı. (AA)

Sneijder'den tepki çeken karar