Unvana göre kolay bir grup

2006'da Almanya'da düzenlenecek Dünya Kupası Finaleri'nin eleme grupları belirlendi.

FRANKFURT - 2006'da Almanya'da düzenlenecek Dünya Kupası Finaleri'nin eleme grupları belirlendi. 2002'de Japonya ve Güney Kore'nin ortaklaşa organize ettiği son kupanın üçüncüsü Türkiye, 2. Grup'ta Danimarka, Yunanistan, Ukrayna, Gürcistan, Arnavutluk ve Kazakistan ile eşleşti.
Gruplarında birinci sırayı alacak 8 takım ile en iyi iki grup ikincisi finalere doğrudan katılacak. En iyi ikinciler belirlenirken, 7'li gruplarda 7. sırada yer alacak takımlarla oynanan maçlar dikkate alınmayacak. En iyi iki grup ikincisi dışındaki 6 grup ikincisi ise play-off oynayacak ve üstünlük sağlayan takımlar da 2006'yı hakedecek. Son şampiyonun doğrudan katılma uygulaması kaldırıldığından sadece ev sahibi Almanya doğrudan finallere yer alacak.
İstanbul-Kiev Savaşı
Kura çekiminde Ukrayna'dan beklenmedik bir tavır geldi. Kuralar çekilir çekilmez, tüm ülke federasyonları kendilerine ayrılmış bölümlere geçtiler. Ancak bir eksik vardı, o da Ukrayna delegeleri. Ukraynalılar, buluşmanın başka bir yerde yapılacağını düşünerek, görüşmeye tam bir saat geç katıldı. Ancak bu bir saat içerisinde Haluk Ulusoy önderliğinde: Danimarka, Yunanistan, Arnavutluk, Gürcistan ve Kazakistan federasyonu yetkilileri, grup maçlarının tarihlerinin belirleneceği yer olarak topluca İstanbul'da karar kılmışlardı. Kararda Türkiye'nin seribaşı olması büyük rol oynuyordu. Ancak ne olduysa, Ukrayna Milli Takım Teknik Direktörü
Oleg Bloghin'in geçikmeli olarak geldikleri stantta, tarihlerin belirleneceği yerin İstanbul olmasını duyması ile oldu. Ünlü futbol adamı, sert bir şekilde "Biz İstanbul'u istemiyoruz. Fikstür toplantısı Kiev'de yapılsın" diye tepkisini dile getirdir. Türk futbol federasyonu yetkililerinin nerede olduğunu soran Bloghin, gittiklerini öğrenince ne yapacağını şaşırdı ve gazetecilerin sorularına yanıt vermeden toplantıyı terk etti.
Haluk Ulusoy (Federasyon Başkanı): Türkiye 2006 finallerine mecbur. Türkiye'nin hangi grupta olduğu hiç önemli değildi. Ancak Yunanistan ile aynı grupta olmamız, fair-play ve dostluk için çok önemli olacak.
Şenol Güneş (Türkiye Teknik Direktörü): 2004 Haziranı'na kadar görevimin başındayım. Güçlü takımlarla eşleştik. Biz grupta seri başıysak biz de güçlüyüz. Takımların çoğunu tanıyorum. Yeni bir heyecanla 2006 Finalleri'ne katılmak istiyoruz. Sadece yedili grupta olmamız nedeniyle daha fazla maç yapacağımız için dezavantajlıyız. Ancak tecrübemizle bunu da yeneceğiz. Artık futbolda dost kalmanın ve fair - play'in önemli olduğu bir döneme girdik.
'Keşke Türkiye olmasaydı'
Morten Olsen (Danimarka Teknik Direktörü: Aynı gruba düşmemize karşın şubatta Türkiye ile İstanbul'da yapmayı planladığımız hazırlık maçını oynayacağız. Her takım çok seyahat edecek ve çok zorlanacak. Keşke bu grupta olmasaydık.
Otto Rehhagel (Yunanistan Teknik Direktörü): Keşke Türkiye ile eşleşmeseydik. Çünkü iki takımın da finallere gitmesini çok istiyorum. Türkiye, bana göre bir İtalya, İsveç, Fransa ve İngiltere değil. Ancak grubun çok enteresan olduğu kesin.
Hans Peter Briegel (Arnavutluk Teknik Direktörü): Türk futbolunu yakından tanıyorum. Mücadele çok çetin geçecek. Favorinin Türkiye olduğu kesin, ancak grupta çok sürpriz sonuçlara da gebe.
(Spor Servisi)