Üstenci'nin işi kolay değil

Bursaspor'un merakla beklenen kongresi Fikret Üstenci'nin zaferiyle sona erdi.
Haber: KORAY GÜRTAŞ / Arşivi

BURSA - Bursaspor'un merakla beklenen kongresi Fikret Üstenci'nin zaferiyle sona erdi. Yaklaşık üç buçuk yılı aşkın bir süredir görevde olan Erdoğan Bilenser Yeşil-Beyazlılar'ın ligde kalışını ilan edişinin ardından, genel kurul kararı almış, aynı gün Üstenci adaylığını açıklamıştı.
On yıldır Bursaspor yönetimlerinde yer alan ve ikinci başkanlık yapan Üstenci'nin pek çoklarına göre gecikmiş bir kararla başkanlığa soyunması, üstelik seçilmesi durumunda teknik direktör olarak Georghe Hagi'yi getireceğini duyurması, kentte büyük heyecan yarattı. Ancak bu noktada beklenmedik bir gelişme yaşandı. Eski yöneticilerin alacaklarını erteleme konusunda anlayış göstermekten kaçınması, Üstenci'nin adaylıktan vazgeçmesine neden oldu. Zaten sancılı bir yılı geride bırakan Bursa'da bekleyiş yerini umutsuzluğa bıraktı. Bu kriz de Üstenci'nin yakın dostları tarafından ikna edilmesiyle aşılınca, gözler kongreye çevrildi.
Fikret Üstenci'nin kurmayları genel kurul öncesi Bükreş'e giderek Hagi ile üç yıllık ön protokol imzaladı. İç piyasada Trabzonsporlu Erman Güraçar ve Malatyasporlu Sertan ile anlaşma sağlandı. Üçüncü Romanya seferinde ise kaleci Bogdan Vintila, savunma oyuncusu Iulian Miu, orta saha Cornel Frasineanu ve Stuttgart'ta başarılı bir sezonu geride bırakan Ioan Ganea ile el sıkışıldı.
Önceki gün genel kurul salonuna işte bu transferlerle ve projeleriyle giren Üstenci'nin yaptığı konuşma sırasında patlayan alkışlar seçimin sonucunu gösteriyordu aslında... Pek güçlü bir liste oluşturamayan diğer aday Ak Parti milletvekili Şerif Birinç, rakibinin içinde bulunduğu son yönetime yüklenmekle yetinip, proje ortaya koyamayınca Fikret Üstenci seçimi 644'e 86 gibi açık bir oy farkıyla kazandı.
Hagi bugün Bursa'da
Bursaspor'un 19. başkanı olan Üstenci'yi zorlu bir görev bekliyor. 13 milyon dolarlık borç kulübün sırtındaki en büyük kambur. Başkan ve ekibi bu paranın 5 milyon dolarlık bölümünü oluşturan vergi borçlarını yapılacak kampanyayla Bursa kenti ile paylaşmayı hedefliyor.
Üstenci'nin seçimi kazanmasında en büyük etken olan Hagi bu akşam 18.00' de Bursa'ya geliyor. Hagi isminin taraftarlar arasında yarattığı heyecan Üstenci'yi mutlu ediyor ama Bursaspor'un çiçeği burnunda başkanı, iddialı konuşmaktan kaçınıyor. Üstenci ilk yıl için hırslı ve agresif bir takım yaratmayı amaçladıklarını, bu hedeflerine ulaşırlarsa başarının kendiliğinden geleceğine inanıyor. Kariyerinin ilk kulüp antrenörlüğü deneyimini yaşayacak olan Hagi ile uzun vadeli çalışacaklarını ve olası kötü sonuçlarda bile Rumen çalıştırıcının arkasında duracaklarını ısrarla söylüyor. Üstenci'nin programında altyapıdan ve pilot takım Merinos'tan maksimum düzeyde faydalanmak, kombine bilet satışlarında artış, küfürü önlemek için çocuk tribünü ve Atatürk Stadı'nın daha iyi hale getirilmesi gibi maddeler de yer alıyor.
Üstenci'yi en çok uğraştıracak konulardan biri, sözleşmesi biten Okan Yılmaz. Başkan, Okan'ı takımda tutmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Ama golcü futbolcunun Konfederasyon Kupası'ndaki performansıyla artan teklifler, yönetimi hayli terleteceğe benziyor.