Vali Güler: Organize işler bunlar

Erdoğan: Tedbir şart

Ali Sami Yen'deki olaylarla ilgili 48 kişi yakalandı. Stat görevlileri de şüpheli. Vali Güler, "Patlayıcı ve kesici aletler organize hareketle stada sokulmuş" dedi.

Başbakan Erdoğan: "Artık ciddi tedbir şart."

İSTANBUL - İstanbul Valisi Muammer Güler, Galatasaray-Fenerbahçe derbisinde yaşanan olayların, Türk spor tarihine kara bir leke olarak geçtiğini söyledi. Güler, yaptığı açıklamada derbinin kamuoyunun önünde sporda şiddetle ilgili bir ibret vesikası olduğunu belirterek, "Bu olayı, bardağı taşıran son damla ve rezalet olarak değerlendiriyorum" diye konuştu.
İlk planda 31, daha sonra da kamera tespitleriyle 17 kişinin gözaltına alındığını açıklayan Güler, statta bulunan 57 kameranın görüntülerinin de tek tek izlenmeye devam edildiğini söyledi. Güler, bu tespitler yapıldıkça gözaltına almaların artacağını vurgulayarak, "Bu olayın önce bir adli boyutu vardır. Polise mukavemet, yaralama, darp adli bir suçtur. Gerekli cezalar verilecek" dedi.
Sahaya atılan yabancı maddelerin organize bir şekilde stada alındığını kaydeden Güler, bunun ihmal veya basit bir hatayla izahının mümkün olmadığını belirtirken "Patlayıcı, yaralayıcı, kesici ve delici aletler maalesef organize bir şekilde stada alınmıştır. Biz statta gerekli aramaları yapıyoruz ama statta bizim ulaşamayacağımız çok yerler olabilir. Bir kere" ifadelerini kullandı.
Stat görevlileri de şüpheli
Sahaya atılan su poşetlerinin talimatlara göre büfelerde ağızları açılmak suretiyle ancak satılabileceğine dikkati çeken Güler, şunları söyledi: "Buna riayet edilmemiştir. Binlercesi önceden orada bulunan şahısların elindedir. Koltukların fırlatılması, taşların, kesici aletlerin, çakmakların kapıdaki bu kadar kontrole rağmen içeri girmesi, burada organize bir hareketi bize tarif etmektedir."
Güler, stat görevlileri, stattaki büfeleri işletenler ve çalışanlar hakkında incelemelerinin de sürdüğünü açıkladı. Bu kişiler hakkında da gerekenleri yapacaklarını söyleyen Güler, "Ama seyirciler, şimdiye kadar görülmemiş bir şekilde hem kendi takımlarına, hem misafir takım ve taraftarlara karşı bunları yapmıştır" ifadesini kullandı.
'Ölüme yol açabilirdi'
Güler, Türk polisinin derbide büyük bir imtihan verdiğini dile getirerek. sözlerini şöyle bitirdi: "Oraya atılacak meşaleler ve diğer maddelere mani olunmuştur. Oraya atılacak çok sayıda meşaleden çıkabilecek bir yangın, birçok insanın kaçmak isterken ezilerek yaralanmasına veya Allah korusun ölmesine yol açabilirdi."
Bu arada, olaylı maçta polisin başına koltukla vuran bir taraftarın yakalandığı açıklandı.