Valinin pehlivanı, halkın pehlivanını yendi!

Valinin pehlivanı, halkın pehlivanını yendi!
Valinin pehlivanı, halkın pehlivanını yendi!
Kars Selim Yağlı Güreşleri'nde Vali Eyüp Tepe adına güreşen Ahmet Kavakçı, Selim halkı adına güreşen Eyüp Ünlü'yü yenerek başpehlivan oldu.

(DHA / SPOR SERVİSİ) - Kars'ın Selim İlçesi'nde Kaymakamlık ve Belediye tarafından bu yıl ilki düzenlenen 'Aşık Rüstem Alyansoğlu Aşıklar Bayramı ve Festivali'ne pehlivanlar damgasını vurdu.

Rakipleri karıştırdılar!
Ter ve yağ ile gözleri yandığı için iyi göremeyen pehlivanlar, yan yana geldiklerinde rakiplerini karıştırıp diğer müsabakadaki güreşçilerle tutuşunca ilginç görüntüler ortaya çıktı. Pehlivanlar hakemler tarafından uyarıldı ve müsabakalar doğru rakiplerle devam etti.

Pehlivanlar üstüne gelince...
Güreşçilerin protokol koltuklarına doğru düşmesi nedeniyle 'korku dolu anlar' yaşanırken İşadamı Erdoğan Yıldırım koltuğundan kalkıp kaçtı. Yıldırım, hakemin maçı durdurmasının ardından yerine oturdu.

Valinin pehlivanı galip
Dört başpehlivanın mücadele ettiği güreşlerde yarı finalde Hendekli Ahmet Kavakçı Alaplılı Ziya Ünlü 'yü, Ziya Ünlü'nün ağabeyi Eyüp Ünlü ise İzmitli Faruk Akkoyun'un mağlup etti. Finalde Hendekli Ahmet Kavakçı Kars Valisi Eyüp Tepe adına, Eyüp Ünlü ise Selim haklı adına güreşti. Kıyasıya geçen final müsabakasını da başpehlivanlığı Ahmet Kavakçı kazandı. Kavakçı'nın ödülünü Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş verdi.

'Acı kuvvetimle yendim'
Başpehlivanı Ahmet Kavakçı yaptığı açıklamada, "Kurada ünlü kardeşlere düştüm. Önce Ziya Ünlü ile ardından ağabeyi Eyüp Ünlü ile güreştim. Kendisi çekilecek olan Koca Yusuf filmini canlandıracak. Kendisi çok değerli bir başpehlivanımızdır. Biraz gençliğimin vermiş olduğu acı kuvvetle kendisini yenmeyi başardım. Ata sporumuz güreşe sahip çıkılması bizleri çok mutlu ediyor. Bugün burada Valimizin adına güreştim. Kendisi benim hemşerim oluyor. Onun adına güreşip de birinci olmak benim için ayrı bir mutluluk" dedi.

Bir yağlı güreş geleneği...
Yağlı güreşte pehlivanların, çayıra çıktıkları yörenin önemli isimleri adına güreşmesi bu sporun geleneklerinden biri... Ahmet Kavakçı aslında Düzce Belediyesi'nin, Eyüp Ünlü ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin lisanslı sporcusu. Lakin birçok yerel turnuvada pehlivanlar, güreşleri izleyen protokol üyelerine veya güreş sporunu destekleyen iş adamlarına jest olarak, onların adına güreşirken cazgır da bunu müsabaka öncesi halka ilan eder.