Var mı aranızda doping yapmayan?

Fransa Bisiklet Turu'nun üzerindeki utanç bulutları dağılmak bilmiyor. Dünyanın önde gelen bisikletçileri bu önemli (ve bir zamanlar prestijli) yarışta bir bir dopingli çıkmaya devam ediyor. Turun son skandalı doping testini geçemeyen...

PARİS - Fransa Bisiklet Turu'nun üzerindeki utanç bulutları dağılmak bilmiyor. Dünyanın önde gelen bisikletçileri bu önemli (ve bir zamanlar prestijli) yarışta bir bir dopingli çıkmaya devam ediyor. Turun son skandalı doping testini geçemeyen İspanyol pedal Iban Mayo oldu. 24 Temmuz'da, yarışın son izin gününde alınan örneğinde doping yaptığı tespit edilen dağ etaplarının önemli ismi Mayo, takımı Saunier Duval tarafından da ekip dışında bırakıldı. Mayo'nun cezasının kesinleşmesi için B numunesinin de incelenmesi gerekiyor.
Benzer bir şekilde turun bir diğer önemli ismi Alexander Vinokourov'un da doping yaptığı tespit edilmiş, Vinokourov'un B numunesi de pozitif çıkınca ünlü bisikletçi takımı Astana tarafından kovulmuştu.
Büyük ihtimalle kovulacak
Saunier Duval de Uluslararası Bisiklet Federasyonu (UCI) tarafından Mayo'nun ilk numunesinin pozitif çıktığı yönünde bilgilendirildiklerinin ardından takımla ilişiğini kestiklerini, B numunesinin de pozitif çıkması halinde Mayo'nun kovulacağını açıkladı.
Haziran ayında Giro d'Italia'da (İtalya Bisiklet Turu) bir etap kazanan Mayo'nun bu yarışta da numunesinde yüksek miktarda testosterona rastlandığı iddia edilmişti.
Gelişmeler üzerine UCI Başkanı Pat McQuaid bir açıklama yaparak, "Bisikletçiler artık geçmişe kıyasla farklı bir yöntemle çalıştığımızı ve hiçbir bisikletçinin doping testinden kaçamayacağını anlamalılar" diye konuştu. Fransa Bisiklet Turu'nun lideri Michael Rasmussen de doping yapanlar arasında yer almış, yarıştan çıkarılmış ve takımından kovulmuştu. (Spor Servisi)