Var mı Türklere yan bakan?

Geçmiş yıllarda Türk takımlarının başarılı olamadığı ULEB Kupası'nda bu yıl tam anlamıyla 'Türkiye fırtınası' yaşanıyor. Bu yıl basketbola büyük yatırım yapan Türk Telekomspor, Galatasaray Cafe Crown ve Beşiktaş Cola Turka...

İSTANBUL - Geçmiş yıllarda Türk takımlarının başarılı olamadığı ULEB Kupası'nda bu yıl tam anlamıyla 'Türkiye fırtınası' yaşanıyor. Bu yıl basketbola büyük yatırım yapan Türk Telekomspor, Galatasaray Cafe Crown ve Beşiktaş Cola Turka, ligdeki başarılı performanslarını Avrupa arenasına da taşıdı. ULEB Kupası'nda ilk devre maçları sona ererken, Beşiktaş, B Grubu'nda 'beşte beş' yaparak ilk sıradaki yerini korudu. A Grubu'nda Türk Telekom ve C Grubu'nda Galatasaray ise 4 galibiyet ve 1 yenilgiyle ikinci sırada yer alıyor.
Beşiktaş Kulübü Basketbol Şube Koordinatörü Hasan Bozkurter, ULEB Kupası'nda şampiyon olacak kapasitede bir takıma sahip bulunduklarını belirterek, "Amacımız, kupayı kazanmak. Bu aşamadan sonra bizim ilk hedefimiz sekizli finallerde mücadele etmek" diye konuştu. Guilford Heat'i mağlup eden Türk Telekomspor'da antrenör Ercüment Sunter, "Bizim için bundan sonraki maçları da kazanıp, grubu lider bitirmek önemli" derken, Sırbistan'dan Hemofarm'ı 86-71'lik skorla deviren Galatasaray Cafe Crown'da antrenör Murat Özyer maçla ilgili yaptığı açıklamada, "İlk üçteki takımlar birbiriyle denk. Bu durum da aldığımız bu galibiyeti iki kez önemli kılıyor" ifadelerini kullandı.
Öte yandan, Türk Telekom'un da bulunduğu A Grubu'nda Alba Berlin,
KK Bosna'yı beş uzatma sonunda 141-127'lik skorla geçerken, ULEB Kupası'nda bir maçta en çok sayı rekoru kırıldı. Eski rekor 2003'te Lukoil'in Zagreb'i üç uzatma sonunda 116-115 yendiği karşılaşmaya aitti. (Spor Servisi)