Ve Daum dönemi başladı

Fenerbahçe, 2003-2004 sezonunun hazırlıkları için dün topbaşı yaptı.
Haber: YUSUF DURSUN / Arşivi

İSTANBUL - Fenerbahçe, 2003-2004 sezonunun hazırlıkları için dün topbaşı yaptı. Sabah saatlerinde Samandıra Tesisleri'nde biraraya gelen futbolcular, teknik direktör Christoph Daum'un kendileriyle yaptığı bir saatlik toplantının ardından, ilk çalışmalarını gerçekleştirdi. Daum'un futbolculara, çalışma sistemleri hakkında bilgi verdiği öğrenilirken, Alman teknik adamın tesis personeliyle de aynı toplantıyı yaptığı bildirildi.
Fenerbahçe'nin henüz transfer çalışmalarını tamamlayamaması nedeniyle, antrenmana yalnızca 17 futbolcu katıldı. Yeni transferlerden bir tek Brezilyalı Aurelio'nun bulunduğu çalışmada Ümit, Hakan, İsmail, Kemal, Recep, Erhan, Rebrov, Ali Güneş, Ulaç, Erman, Volkan, Semih, Kerim, Bilal, Fahri ve Can yer aldı. Yönetim kurulunun yeni sezon için düşünmediği ve kendisinden kulüp bulması istenen Rus Vladimir Besçasnıh'ın yanı sıra, Cem Karaca ile durumları konusunda henüz kesin bir açıklama yapılmayan Serhat ve Yusuf çalışmaya katılmadı. Milli Takım'da yer aldıkları için bir süre tatil yapacak olan Fatih ve Tuncay'ın da yer almadığı antrenmanda, Gana Milli Takımı'nda olan Johnson da bulunmadı.
İlk gün üç antrenman
Sarı-Lacivertli takımın yeni teknik direktör Daum, antrenman sırasında futbolculara bağırarak, yaptığı uyarılarla adeta Samandıra Tesisleri'ni inletti. Antrenmana, antrenör Roland Koch yönetiminde kondisyon çalışmasıyla başlayan Fenerbahçe'de futbolcular, 1.5 saat süren idmanın ilerleyen bölümlerinde iki gruba ayrılarak, dar alanda çabukluğa yönelik pas çalışması yaptı. Antrenmanın son çalışmasında, futbolcularına sürekli uyarılarda bulunan Alman teknik adam, zaman zaman söylediklerini uygulayamayan oyunculara yüksek sesle bağırarak adeta çileden çıktı. Daum, yaptığı uyarılarda futbolculara, "Garanti pas yapın. Aralarda dinlenmeyin, oyunun içinde kalın. Kafanızı oyuna verin" biçiminde ifadeler kullandı. Fenerbahçe öğleden sonra salonda çalışırken akşam da günün üçüncü antrenmanını gerçekleştirdi.
Yeni sezon hazırlıklarını 14 gün boyunca İstanbul'da sürdürecek olan Sarı-Lacivertliler, 14 Temmuz'dan itibaren yeni sezon hazırlıklarını Almanya'nın Köln kentinde yapacak. Yurtdışı kamp çalışmaları içinde dört hazırlık maçı yapacağı bildirilen Fenerbahçe, 28 Temmuz'da İstanbul'a dönerek, hazırlıkların son bölümünü burada tamamlayacak.
Bu arada Almanya'nın ünlü golcüsü Ulf Kirsten, teknik direktörlük stajı için, Fenerbahçe'nin yeni sezon hazırlık dönemi kamp çalışmarını izleyecek. Daum, Kirsten'in kamp döneminde aralarında yer alarak stajını tamamlayacağını söyledi.
Fenerbahçe'yi izleyen basın mensuplarına, antrenman sahasında sınırlama getirildi. Basın mensupları bundan böyle antrenmanları, kendileri için sahanın kenarında yapılan ve kapalı olan iki bölümden izleyebilecek. Öte yandan, Fenerbahçe'nin sabah antrenmanı için tesislere gelen basın mensupları, idman programlarının iptal edildiğini açıklanarak gönderildi. Basın mensupları daha sonra geri çağrılırken, bu aksaklığın, yeni tesis müdürü ile teknik direktör Daum arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklandığı ifade edildi.
Öte yandan Selçuk Şahin, bugün kendisini Fenerbahçeli yapacak sözleşmeye imza atacak.