Ve Fenerbahçe potanın da efendisi...

BEKO Basketbol Ligi'nde 2006-2007 sezonunun şampiyonunu belirleyecek final serisi dün sonuçlanırken, Efes Pilsen'i 98-76'lık skorla üst üste dördüncü kez mağlup eden Fenerbahçe Ülker mutlu sona ulaşan ekip oldu.

İSTANBUL - BEKO Basketbol Ligi'nde 2006-2007 sezonunun şampiyonunu belirleyecek final serisi dün sonuçlanırken, Efes Pilsen'i 98-76'lık skorla üst üste dördüncü kez mağlup eden Fenerbahçe Ülker mutlu sona ulaşan ekip oldu. Sarı-Lacivertliler 100. yıllarında futboldan sonra basketbolda da bu sevinci yaşarken, rakibini 4-0'lık sonuçla süpüren Sarı Kanarya, 1991 yılından sonra ilk kez bu başarıyı yakaladı.
Fenerbahçe Ülker'in oyun kurucusu Willie Solomon karşılaşma öncesinde, BEKO Basketbol Ligi Yılın Oyuncusu ödülünü alırken, taraftarlar ABD'li oyuncuya büyük ilgi gösterdi. Efes Pilsen cephesinde antrenör Oktay Mahmuti seride şu ana kadar kadroya almadığı Rasiç'i dün sahaya sürerken, ilk maçta bekleneni veremeyen Antonio Granger'ı ise tribüne gönderdi. Maça iki takımda dengeli bir oyunla başlarken, ilk periyot Fenerbahçe'nin 23-18'lik üstünlüğü ile kapandı. İkinci çeyrekte oyuna ağırlığını koymaya başlayan Sarı-Lacivertliler devreyi 46-31 önde tamamladı.
Karşılaşmanın üçüncü çeyreğinde Efes Pilsen rakibi karşısında farkı eritmeyi başaramayınca, son çeyrek bir nevi formalite havasında geçti ve maç sonunda 98-76'lık skoru yakalayan Fenerbahçe, BEKO Basketbol Ligi'nde şampiyonluğa ulaştı. Mirsad Türkcan 21 sayıyla galibiyete katkıda bulunurken, İbrahim 19, Ömer 17, Mrsiç de 15 sayıyla oynadı. Efes Pilsen'de ise en skorer oyuncu 22 sayıyla Ermal Kurtoğlu oldu.
Fenerbahçeli oyuncular maç sonrasında şampiyonluğu kutlarken, İbrahim Kutluay ve Mirsad Türkcan sezon başından bu yana hedeflerinin şampiyonluk olduğunu ve 100. yılda elde ettikleri bu başarıyı taraftarlarına armağan ettiklerini söyledi. Damir Mrsiç ve Ömer Onan taraftarlara teşekkür eden diğer isimler olurken, genç oyunculardan Oğuz Savaş ve Semih Erden'in sevinçleri görülmeye değerdi.
Maçı 12 bin kişi izledi
Öte yandan Fenerbahçeli taraftarlar ilk üç maçta olduğu gibi dünkü mücadelede de takımlarını yalnız bırakmazken, Abdi İpekçi Spor Salonu'ndaki mücadeleyi yaklaşık 12 bin kişi takip etti. Maçı protokol tribününde Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel'le birlikte izleyen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, maç sonrasında çok mutlu olduğunu vurgularken, Ülker camiasına katkılarından dolayı teşekkür edip gelecek sezon için hedeflerinin Avrupa'da başarı olduğunu ifade etti. (Spor Servisi)

* * * * *
Efes Pilsen: 76 Fenerbahçe: 98
SALON: Abdi İpekçi
HAKEMLER: Mehmet Keseratar, Zafer Yılmaz, Yener Yılmaz
EFES: Cüneyt (3), Mustafa, Nicholas (20), Prkacin (4), Haislip (12), Rasiç (3), Ermal (22), Kerem (4), Cenk, Barış (5), Can (3)
FENERBAHÇE ÜLKER: Solomon (10), Ömer (17), İbrahim (19), Mirsad (21), Semih (6), Mrsic (15), Oğuz (2), Basden (3), Clark (2), Hakan, Rasim (3), Can
1. Periyot: 18-23, Devre: 31-46, 3. Periyot: 53-68