Ve huzurlarınızda Süreyya

Türkiye, atletizmde bir Dünya Şampiyonası'nda altın madalyaya ilk kez bu denli yakın duruyor. Avrupa Şampiyonu milli atlet Süreyya Ayhan, Türkiye'ye yeni bir heyecan yaşatmaya hazırlanırken, bugün Fransa'nın başkenti Paris'teki 9. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda, 1500 metre elemelerinde saat 22.15'te piste çıkacak ve altın madalyaya uzanan yolda ilk yarışını gerçekleştirecek.

PARİS - Türkiye, atletizmde bir Dünya Şampiyonası'nda altın madalyaya ilk kez bu denli yakın duruyor. Avrupa Şampiyonu milli atlet Süreyya Ayhan, Türkiye'ye yeni bir heyecan yaşatmaya hazırlanırken, bugün Fransa'nın başkenti Paris'teki 9. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda, 1500 metre elemelerinde saat 22.15'te piste çıkacak ve altın madalyaya uzanan yolda ilk yarışını gerçekleştirecek. Bayanlar 1500 metre seçmelerine toplam 32 atlet kayıt yaptırdı. Statüye göre, ilk turda serilerinde ilk 6 sırada yer alacak toplam 18 sporcunun yanısıra, en iyi zamana sahip 6 atlet de dahil olmak üzere toplam 24 kişi yarı final hakkını elde edecek. 29 Ağustos Cuma günü 2 seride yapılacak yarı finallerden sonra da 12 atlet, 31 Ağustos Pazar günkü final müsabakasına katılma hakkını kazanacak.
Ayhan'ın koşacağı ilk serideki atletler şöyle. Nuria Fernandez (İspanya), Mardrea Hyman (Jamaika), Joanne Pavey (İngiltere), Meskerem Legesse (Etiyopya), Y.Zadorozhnaya (Rusya), Iryna Lishchynska (Ukrayna), Regina Jacobs (ABD), Roda Ali Waiss (Cibuti), Naomi Mugo (Kenya).
6 Eylül 1978'de Çankırı'da dünyaya gelen Süreyya Ayhan, 3 çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu. Ayhan'ın 1 erkek ve 1 de kız kardeşi bulunuyor. Atletizme 1992 yılında Çankırı'daki atletizm seçmelerinde başarı elde ederek girdi. Seçmelerde, Ayhan'ın yeteneğini keşfeden kişi ise hâlâ antrenörlüğünü yürüten Yücel Kop oldu.
Dünyada ilk üç arasında
Süreyya Ayhan'ın Hollandalı menajeri Jos Hermens, milli sporcunun atletizmde dünyanın ilk üç ismi arasında olduğunu savundu. Dünyanın atletizmde en büyük menajerlik şirketine sahip olan Hermens, Ayhan'ın, Paris'te favori gösterildiğini hatırlatarak, "Süreyya, atletizmde dünyanın ilk 3 büyük sporcusu arasında yer alıyor. Ayhan, süper formda ve kendine çok güvenen bir sporcu. Özellikle 1500 metrede rakiplerinden en az 0.5 saniye önde olması büyük bir olay, birinciliğinde hiçbir sorun olmaması gerekiyor" diye konuştu. Hermens, Süreyya Ayhan'ın 'tavşan atletle' koşmayacağı için dünya rekoru kırmasının zor olacağını vurgulayarak, "Süreyya'nın tüm kan tahlilleri çok iyi çıktı. Sporcunun tüm ihtiyaçları tabii yapısında bulunuyor" diye konuştu. (Spor Servisi)