Ve Meireles savunmasını yaptı...

Ve Meireles savunmasını yaptı...
Ve Meireles savunmasını yaptı...
12 maç ceza alan Fenerbahçe'nin Portekizli oyuncusu Meireles için Fenerbahçe'nin Tahkim Kurulu'na yaptığı itiraz reddedildi. Spor hukuku uzmanı Alpay Köse, "Fenerbahçe taraf olduğu için getirdiği görüntülerle karar verilemez" dedi.

F.Bahçe'nin Portekizli futbolcusu Meireles, Tahkim Kurulu ile duruşmalı toplantıya katılmak için yöneticiler ve takım menajeri Hasan Çetinkaya ile birlikte TFF'nin İstanye'deki binasına geldi. Toplantıda yayıncı kuruluştan alınan görüntüler de getirildi... Yaklaşık 1,5 saat süren toplantı sonrasında Portekizli oyuncu TFF binasından ayrıldı...Duruşmalı toplantıda; yayıncı kuruluştan alınan ve Meireles'in kırmızı kart gördüğü pozisyondan sonra hakeme tükürmediğini anlatan görüntüler de izlettirildi..

Portekizli oyuncu, TFF binasından ayrılırken açıklama yapmadı.

 

 KIĞILI: ADALET BEKLİYORUZ


Duruşmalı Tahkim Kurulu toplantısının ardından TFF binasından çıkan Fenerbahçe Başkanvekili Abdullah Kiğılı, Meireles için yapılan savunma ile ilgili ayrıntıları açıkladı.

Kiğılı yaptığı konuşmada; "PFDK'nın elinde eksik görüntüler olduğuna inanıyoruz. Son görüntüleri izlettirtik, PFDK'nın eksik görüntüleri olduğunu düşünerek bunu telafi ettik, şimdi sonucunu bekliyoruz. Adaletin tecelli etmesini bekliyoruz. Herhalde bugün açıklanacak. Biz haklılığımızı ortaya çıkartmak üzere görüntüleri ortaya sunduk. Hem hukukçularımız hem de futbolcu uzun uzun konuşmalar yaptılar. Umarım Tahkim Kurulu sağduyulu davranır, ortada bir türük yok, normal şartlar altında tükürük olmadığı anlaşılıyor.Adalet tecelli edecek" diye konuştu. 

 

DURDURMA TALEBİNE RED

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu, Fenerbahçeli futbolcu Raul Meireles'e verilen 12 maçlık cezaya ilişkin yaptığı olağanüstü duruşmalı toplantının ardından, cezanın durdurulmasına dair talebi bu aşamada reddedip, yayıncı kuruluştan Galatasaray -Fenerbahçe derbisinin görüntülerin istenmesine karar verdi. Kurulun, TFF'nin İstinye'deki merkez binasında gerçekleştirdiği toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, Fenerbahçe'nin, futbolcusu Raul Meireles ile ilgili Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK) 20 Aralık Perşembe tarihli kararına karşı yapmış olduğu itiraza ilişkin duruşmaya futbolcu Meireles ve tercümanı ile vekillerinin katıldığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: "İtiraz eden tarafın sunduğu görüntüler izlenerek sözlü savunmaları dinlendi, tutanak altına alındı. Yapılan müzakere neticesinde; uygulamanın durdurulmasına dair talebin, Tahkim Kurulu Talimatı'nın 20. maddesinde öngörülen şartlar gerçekleşmediğinden bu aşamada reddine; 16.12.2012 tarihli Galatasaray-Fenerbahçe takımları arasında oynanan müsabakanın tüm açılardan çekilmiş (yayınlanmış veya yayınlanmamış) kamera görüntülerinin 5 günlük süre içinde gönderilmesinin yayıncı kuruluştan istenmesine karar verilmiştir." 

“RET KARARI NORMAL” 

ALPAY KÖSE-SPOR HUKUKÇUSU
Meireles’in hakarette bir ceza alacağı zaten kesin olduğundan Tahkim Kurulu tedbir talebini reddetti. Bugün Fenerbahçe tarafının getirdiği ‘tükürme görüntüleri’ izlendi. Ancak kurulun sadece bu görüntüleri izleyip bir karar vermesi mümkün değil çünkü Fenerbahçe olayın tarafı. Dolayısıyla tarafsız bir merci olarak mütalaa edilen yayıncı kuruluştan da görüntü istemek zorunda… Şimdi yayıncı kuruluşun görüntüleri de Fenerbahçe’nin getirdiği görüntülerle uyuşursa tükürük cezası sportmenliğe aykırı hareket cezasına (hakemi ittiği ve yüzüne karşı bağırıp çağırdığı için) dönüşür. Hakemin yüzüne tükürük gelse de bunda kasıt olmadığına hükmedilebilir. Hasılı tükürük için daha önce verilen 8 maçlık ceza 2 ila 3 maça düşer. Sonuç itibarıyla toplam ceza 5-6 maça düşebilir.

 

(Radikal/dha)