Ve resmileşti: Milli maçta yayın yok!

Ve resmileşti: Milli maçta yayın yok!
Ve resmileşti: Milli maçta yayın yok!
EURO 2016 Elemeleri'nde 28 Mart Cumartesi günü oynanacak Hollanda-Türkiye maçının TV'den naklen yayınlanamayacağının ortaya çıkmasının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) harekete geçti. Show TV ise maçı kesinlikle yayınlamayacağını belirterek, topu distribütör şirket olan Saran Holding'e attı.

Milli Takım'ın maçlarının yayın haklarını elinde bulunduran Show TV'nin yönetimini üstlenen TMSF'nin (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu), 11 Mart'ta aldığı karar gereği Hollanda- Türkiye karşılaşması ne televizyon ne de internette canlı yayınlanamayacak. Bunun yanı sıra maçın özet görüntüleri de hiçbir kanalda yer alamayacak. Futbolseverler arasında büyük tepkiye yol açan bu durum Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TFF'yi harekete geçirdi. Bakanlık ile TFF yetkililerinin sorunu çözmek için TMSF yöneticileri ile temasa geçtiği öğrenildi.

Maddi ve manevi birçok yönü bulunan sorun çözülmediği taktirde UEFA'nın Türkiye'ye ceza vermesi söz konusu...

SHOW TV: KESİNLİKLE YAYINLAMAYACAĞIZ, KARAR DİSTRİBÜTÖR ŞİRKETİN

Bu arada Show TV'den konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada, 2016 Avrupa Şampiyonası ve 2018 Dünya Kupası maçlarının yayını için daha önce yapılan anlaşmanın bozulduğu belirtilerek, "Milli maçlar başka bir televizyon kanalında yayınlanabilir, bu konuda karar dsitrübütör şirkete aittir" ifadesi kullanıldı.
Show TV'nin açıklaması şöyle:

"2014 yılında yapılan protokol ile, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası ve 2018 Dünya Kupası kapsamında Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın oynayacağı eleme maçlarının Show TV’de yayınlanması konusunda ilgililer arasında mutabakata varılmıştır.

Bilindiği üzere, Ocak 2015 tarihinde Show TV’nin yönetimi değişmiştir. Show TV yeni yönetimi, milli maç yayınları konusundaki mutabakatı ekonomik ve ticari açıdan yeniden değerlendirmiş ve söz konusu maç yayınlarının mevcut koşullar çerçevesinde kanalımız tarafından yapılmasının mümkün olmadığı kanaatine vararak, bu hususu distribütör şirkete bildirmiştir.

Bildirim tarihinden itibaren söz konusu milli maçların başka bir televizyon kanalında yayınlanması ile ilgili olarak ise Show TV açısından ya da Show TV’den kaynaklanan herhangi bir engel bulunmamaktadır."