Ve Süper Lig A.Ş. geldi

Ve Süper Lig A.Ş. geldi
Ve Süper Lig A.Ş. geldi
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Kulüpler Birliği arasında Süper Lig A.Ş. kurulması adına iyi niyet protokolü imzalandı. Süper Lig yeni yayın ihalesi 2017 yılında Süper Lig AŞ tarafından yapılacak. Yeni protokol ile havuzuan yüzde 10 + yüzde 2 alan TFF'nin payı yüzde 4'e düşürüldü.

TFF ile Kulüpler Birliği Vakfı İstanbul ’da bir araya geldi. Toplantıya TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ile birliğe üye kulüplerin başkan ve temsilcileri katıldı.   

Yıldırım Demirören ve Göksel Gümüşdağ’ın Süper Lig A.Ş kurulması adına imzaladığı iyi niyet protokolü sonrası; Demirören, “Ayağına önce ben bastım” dedi ve toplantıda gülüşmeler yaşandı.

Süper Lig maçlarının yayın ihalesini gerçekleştiren tek kurum olan TFF, bu hakkını kulüplere devredecek. Protokole göre, 2017 yılında yapılacak Süper Lig maçları TV yayın ihalesini, Kulüpler Birliği Vakfı’na üye kulüplerin kuracağı Süper Lig A.Ş. gerçekleştirecek. Yeni protokol ile daha önce gelir havuzundan yüzde 10 + yüzde 2 alan TFF’nin payı yüzde 4’e düşürüldü.

Tarihi imza sonrası Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, “Genel bir mutabakat var. 2017 yılında yayın ihalesini Kulüpler Birliği Vakfı yapacak” dedi.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, “Türk futbol tarihinde milat olacak bir imza attık. TFF’nin payını yüzde 4’e düşürdük. Yeni yayın ihalesinde de rakamlar çok çok yukarılara çıkacak, buna inanıyoruz. Mühim olan kanunun çıkması. Spor Bakanımızdan da söz aldık bu konuda” ifadelerini kullandı.

SÜPER LİG’DE YAYIN GELİRİ NASIL DAĞITILIYOR?
* Yüzde 11’i Süper Lig’de şam­pi­yon olan ta­kım­la­rın şam­pi­yon­luk sa­yı­la­rı­na gö­re
* Yüzde 35’i kulüplere eşit olarak
* Yüzde 45’i performansa bağ­lı ba­şa­rı pri­mi ola­rak
* Yüzde 9’u ilk 6'ya giren ta­kım­la­ra ba­şa­rı pri­mi ola­rak