Ve top şimdi mahkemede

Ve top şimdi mahkemede
Ve top şimdi mahkemede

Fotoğraf: SÜLEYMAN ARAT

3 Temmuz'da başlayan futbol tarihimizin en büyük şike soruşturmasında, ilk duruşma bugün. Silivri'deği ilk duruşmada, sanıkların kimlik tespitlerinin ardından iddianamenin okunmasına başlanacak.
Haber: KENAN BAŞARAN - kenan.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL- Evet, bugünden itibaren ‘güzel oyun’ olarak da tabir edilen futbolun ülkemizdeki geleceği mahkeme salonlarında belirlenecek. 3 Temmuz 2011 sabahında başlayan tarihimizin en büyük şike davasında, yaşanan sürecin ardından iş hukuksal boyuta  geldi. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 23’ü tutuklu 93 sanık hakkında 9 ay ile 115 yıl arasında değişen hapis cezaları istemiyle açılan davanın ilk duruşması, bugün İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ndeki salonunda saat 09.00’da başlıyor. İlk gün sanıkların kimlik tespitlerinin ardından görevli TRT spikerleri iddianameyi okuyacak. 15, 16 ve 17 Şubat’ta da duruşmaların devam ettirilmesi planlanıyor. 21 Şubat’tan sonra ise duruşmalara Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda devam edilmesi bekleniyor. 

Aydınlar’ın formülleri
Bu klasik girizgâhın ardından, yaşananlara ve yaşanacaklara bir göz atalım. Davada gözler kuşkusuz Başakn Aziz Yıldırım’ın üzerinde olacak. Davanın bir numaralı sanığı silahlı suç örgütü liderliğiyle suçlanan Olgun Peker olurken, iki numaralı sanık Yıldırım ise ‘haksız ekonomik çıkar sağlamak için suç örgütü kurmakla’ itham ediliyor. Eski Beşiktaş Asbaşkanı Serdar Adalı ve halihazırda Beşiktaş Genel Koordinatörü olan Tayfur Havutçu şike yapmakla, Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ile Asbaşkanı Nevzat Şakar teşvik primi vermekle suçlanıyor.
İlk duruşması ‘14 Şubat Sevgililer Günü’ne denk gelen şike davasına ilişkin aylardır biz dahil herkes her şeyi söyledi. Bugün hakim karşısına çıkacak olanlar da zaman zaman mahpushaden de olsalar görüş bildirdiler.. Ama artık iddia makamı ile savunma makamı resmen yüzleşecek ve biz de buna tanıklık edeceğiz. Umalım ki en adil karar çıksın dava sonunda. Davada yargılananlar beraat etse de mevcut futbol disiplin talimatına göre, yüzde yüz delil şartı aramayan spor yargısı kanaate dayanarak da kulüp ve şahıslara ceza verebilir. Yedi aydır kavga “Yargı kararı beklensin” diyenlerle “Hayır, spor yargısı buna mecbur değil” diyenler arasında sürüyor. Futbol Disiplin Talimatı ikinci şıkkı savunanları destekliyor. Çoktan ‘lehte’ veya ‘aleyhte’ bir karar verilmeliydi ama itiraf ettiği üzere, eski TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, kimseyi düşürmemek için formüller aradığı için karar ötelendi. Aynı TFF ve Kulüpler Birliği, yasa ve talimat değişiklikleri için çalışarak da sanıkları peşinen mahkum etti. Söz konusu futbol olunca mesele talimatların boyunu aşıyor. Oysa o talimatlara göre çözüm basitti: TFF, kurullarının vereceği kararı uygulayacaktı. Bu karar kulüpleri suçlu da çıkarabilir aklayabilirdi de. ‘Bir karar’ verilmeden yola çıkıldığı için bu sezonki lig ‘Süpergelig’dir. Daha önce bir şekilde deşifre olan Etik Kurulu Raporu ve 26 Ocak’ta Ankara’da yapılan TFF Olağanüstü Genel Kurulu, esasında futbol dünyasının şike dair bir kanaatinin oluştuğunun ıspatı oldu. Zaten kavga bir şeylerin olup olmadığından çok bu şeylere verilecek cezanın ne olması gerektiği üzerine... Mahkemeden süreci uzun soluklu bir maraton fakat spor yargısı bu işi daha fazla öteleyemez. En kötü haziranda bu işin adını koyması gerekecek. Zira UEFA, Avrupa kupaları için yine ‘temiz kağıdı’ verilmesi gerekecek.
3 Temmuz futbolun yeniden bir ‘doğum günü’ olabilirdi. Her sezonun ikinci yarısında yaşanan şike suçlamalarına ‘3 Temmuz’ bir cevap verebilirdi. “Futbol kirlenmiştir”, “Hayır ftemizdir...” Her iki cevap da oyuna yeniden başlama olanağı sunacaktı. Ama yönetenler, bir ‘cevapsızlığı’ bize dayattı yedi aydır. Aradığımız bir cevap daha var? Yedi aydır bir savunma aracı olarak kullananlar bize “Bu oyuna saha dışında ayak uzatan siyasetçi veya cemaatçiler var mı”nın cevabını da vermek zorundadırlar. 

Yıldırım konuşsun artık
Gelinen noktada Türkiye futbolunun varsa ‘kirli çamaşırları’nın ortaya dökülmesi için tek şansımız artık Aziz Yıldırım! Daha önce “Konuşursam...” diyen Yıldırım konuşmalı. Çünkü Türkiye futboluna da bir ‘Azizsilin’ elzem.

Sadri Şener:Beraatımızı istiyorum
‘Şike iddiaları’na ilişkin dava kapsamında Trabzon’da talimatla ifadeleri alınan Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ve Asbaşkan Nevzat Şakar, haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, beraatlarını istedi. Dün Trabzon Adliyesi’nde yaklaşık 1 saat ifade veren Şener, davaya konu olan Ankaragücü ile yapılan transfere ilişkin “Ankaragücü bizden Gabriç’i istemişti. Biz de onlardan Witek’i istemiştik. Bu transfere kimse aracı olmadı. Zeki Mazlum’a verildiği iddia edilen para stadın güvenliğiyle ilgilidir” dedi. Şener, beraatını istedi. {TRABZON / AA}

İSTENEN CEZALAR
Aziz Yıldırım 22-72 yıl, Şekip Mosturoğlu 6-21 yıl, İlhan Ekşioğlu 19.5-65 yıl, Alaeddin Yıldırım 5-16 yıl, Tamer Yelkovan 16-53 yıl, Cemil Turan 8-26 yıl, Göksel Gümüşdağ 2.5-7,5 yıl, Serdal Adalı 1.5-4.5 yıl, Tayfur Havutçu 1-3 yıl, Sadri Şener 1-3.5 yıl, Nevzat Şakar 1-3 yıl.

Yıldırım: Mücadelemiz zulüm ve zalimle
Bugün başlayacak olan ‘Şike davası’nda yargılanacak 20 kişi dün saat 13.45 sıralarında Silivri Cezaevi’ne nakledilirken, aralarında İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de bulunduğu ‘Ergenekon’ davaları kapsamında tutuklu bulunan bazı sanıkların da bulunduğu 1 No’lu cezaevine yerleştirildi. Bu 20 kişi arasında yer alan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım dün Sarı-Lacivertlilerin resmi internet sitesinde ‘Hep birlikte güzel günler göreceğiz’ başlıklı bir mektup yayınlayarak “Bu yargılamayı takip ve buna tanıklık eden herkes bilmelidir kimücadelemiz zulüm ve zalimledir” açıklamasını yaptı. 

‘Susma sırası onlarda’
“Fenerbahçe’nin haklılığına adanmış ömrümün beni getirdiği en son yer olan burada, huzurlarınızdayım” diyerek mektuba başlayan Yıdırım, şu ifadeleri kullandı: “Suçlandığımız asılsız iddialar, hiçbir bilgi ve belgeye dayanmadan, kişilik haklarımız hunharca katledilerek, yanlı ve yanlış her bilgi kamuoyuna servis edildi, sızdırıldı. Futbol takımımız darmadağın edildi. Kulübümüz basıldı. Hemen hemen her talebimiz, gerekçesiz reddedildi. Gün o gündü. Fenerbahçe’ye, Fenerbahçeliye hakaret etme, saldırma günüydü. Günlerini gün ettiler. Herkes seyretti. Bizler sustuk. Ama gördük ki; bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri varsa o yerde güneş batıyormuş. Amaç, Fenerbahçe’yi ele geçirmekti ve bunun için önce O’na hizmet eden, onun başarısı için uğraşan Fenerbahçeliler ele geçirilmeliydi. Ancak bunu da başaramadılar. Ve gördük ki; Bizler, hohlaya hohlaya buz dağlarını eritmişiz. Şimdi ortalık ’çamurdan’ geçilmiyor. Gelinen noktada kamuoyunun huzurlarındayız. Şimdi susma sırası onlarda! Sokrates; ‘Kimseye hiçbir şey öğretemem, sadece onların düşünmelerini sağlarım’ demiş. Ben de, sizlerin; çok da yakın olmadığınız bir konuda sadece düşünmenizi sağlamaya çalışmaktan öte bir şey yapmayacağım. Yalnız sizlerden önemle beklentim; burada yapılan yargılamada, kişisel olarak hiçbir talebimin ya da çıkarımın olmadığını bilmenizdir. Ve bilmelerini isterim ki; Haklılığımıza inananların haklılığı yakındır.”

‘Sevgilimize geliyoruz’
Duruşma öncesi, Sarı-Lacivertliler dün Aziz Yıldırım’a destek vermek için Silivri Cezaevi önünde hazırlık yaparak davanın görüleceği salonun karşısında bulunan tel örgülere pankartlar astı. Pankartlarda “Fenerbahçeme dokunma”, “Sana söz yine baharlar gelecek”, “Kırılsa da kanadımız, asiye çıksa da adımız, duyan duysun bilen bilen bilsin böyledir bizim sevdamız” gibi ifadelere rastlandı. Fenerbahçeliler Derneği Başkanı İlyas Bulcay, “Davanın 14 Şubat’a denk gelmesi bizim için özel bir anlam ifade ediyor. Sevgilimize geliyoruz” dedi. Dernek, bugün Silivri’ye gelecek taraftarlar için çadırlar kurdu. 

Salonda inceleme
Bu arada şike davasına bakan 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Ekinci, dün sabah duruşma salonunu incelemelerde bulundu.

ŞİKE DAVASI KRONOLOJİSİ

Ekim 2010
Şike soruşturması Ekim 2010’da savcı Zekeriya Öz tarafından başlatıldı ve daha sonra savcı Mehmet Berk tarafından devralındı.

3 Temmuz 2011
Aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da olduğu 40 kişi gözaltına alınarak şike soruşturması resmen başlatıldı.

4 Temmuz 2011
Fenerbahçe operasyona dair yayın yasağı istedi.

5 Temmuz 2011
UEFA basın sözcüsü soruşturma sürüyor da olsa Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’ne katılabileceğini açıkladı.
Fenerbahçe yönetimi TFF ile bir toplantı gerçekleştirdi.
TFF Başkanı Aydınlar “delillere göre hareket edeceğiz” dedi. 

6 Temmuz 2011
Emniyetten yapılan açıklamada 19 maçta şike ve teşvik faaliyeti belirlendiği bildirildi. 

7 Temmuz 2011
Şekip Mosturoğlu ve 14 kişi tutuklandı.
UEFA’dan yeni açıklama: “Şikeye sıfır tolerans” 

8 Temmuz 2011
Aziz Yıldırım tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedildi. 

10 Temmuz 2011
Aziz Yıldırım tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderildi.
Fenerbahçe taraftarı önce Topuk Yaylası’na gidip takıma destek verdi ardından Bağdat caddesinde yürüyüş yaptı. Boğaz Köprüsü’ne gitmek isteyen taraftarlara polis biber gazıyla müdahale etti. 

11 Temmuz 2011
· TFF’den açıklama: Lig planlandığı şekilde 5 Ağustos tarihinde başlayacaktır. 31 Temmuz tarihinde Süper Kupa Finali Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanacaktır.

· Külüpler Birliği:Tek ses, tek yürek durumundayız.

2. dalgada Mahmut Özgener, Sadri Şener, Levent Kızıl’ın da aralarında bulunduğu toplam 22 şüpheli gözaltına alındı. 

12 Temmuz 2011
Aziz Yıldırım: Sevk belgemde adresim Metris Cezaevi yazılmış.
Galatasaray ’dan açıklama: “Ateş üfleyerek sönmez”.
Sadri Şener yurtdışı yasağı konularak serbest bırakıldı.
Mahmut Özgener serbest bırakıldı.
Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu gözaltına alındı. 

13 Temmuz 2011
Serdal Adalı, Tayfur Havutçu, İbrahim Akın, İskender Alın tutuklandı.
İbrahim Akın ve İskender Alın’ın iddiaları kabul ettiği iddia edildi.
Çarşı’dan manifesto: Aklanın da gelin! 

14 Temmuz 2011
Beşiktaş aklanana kadar kupayı iade ettiğini açıkladı. 

18 Temmuz 2011
Lütfi Arıboğan: UEFA TFF’ye olan güvenini belirtti. 

19 Temmuz 2011
M.A. Aydınlar: Süper Kupa ileri bir tarihe ertelendi. Yarından itibaren savcılıktan belgeler gelmeye başlayacak. TFF’de kozmik oda kuruluyor.
İbrahim Akın’ın avukatı Hakkı Kurtuluş, müvekkilinin, hakkında çıkan ”şikeyi itiraf etti” şeklindeki iddiaları reddettiğini bildirdi. 

21 Temmuz 2011
Fenerbahçe taraftarı Şükrü Saracoğlu Stadı’ndaki basın mensuplarını protesto etti.
Fenerbahçe taraftarı Shaktar Donetsk maçında sahaya indi. 

23 Temmuz 2011
Fenerbahçe Divan Kurulu: Alnımız ak başımız diktir. 

25 Temmuz 2011
Mehmet Ali Aydınlar: Lig 9 Eylül’de, Bank Asya 10 Eylül’de başlayacak. 

26 Temmuz 2011
Mehmet Ali Aydınlar: Ligler başlamadan karar verilecek. 

27 Temmuz 2011
UEFA’dan Beşiktaş’a mektup: Kupayı iade ettiğiniz için teşekkür ederiz.
TFF, LigTV, TRT yöneticileri bir araya geldi. 

28 Temmuz 2011
Emenike “bu ortamda burada olmak istemiyorum” dedi. Fenerbahçe ile Spartak Moskova anlaştı. 

29 Temmuz 2011
Trabzonspor Asbaşkanı Nevzat Şakar serbest bırakıldı. 

2 Ağustos 2011
Emre Belözoğlu ve Sinan Engin ifade verdi. 

4 Ağustos 2011
Polis Adnan Polat’ın evinde arama yaptı.
Bülent Tulun poliste ifade verdi. 

5 Ağustos 2011
Galatasaray eski başkanı Adnan Polat emniyette ifade verdi.

7 Ağustos 2011
Fenerbahçe taraftarı Metris’e araç konvoyu düzenledi. 

8 Ağustos 2011
Futbolda şike soruşturması kapsamında yapılan incelemeler sonrasında kasasında 1 milyon dolarlık açık çıktığı iddia edilen Galatasaray, paranın Kamerunlu futbolcu Song’un transferi için kullanıldığına dair belgeleri emniyete ve savcılığa sunduğu belirtildi. 

9 Ağustos 2011
Erman Toroğlu Aziz Yıldırım’dan şikayetçi olduğunu söyledi.
Fenerbahçe Asbaşkanı Murat Özaydınlı soruşturma savcısına ifade verdi. 

12 Ağustos 2011
· ‘Semih Şentürk ifade verdi.

14 Ağustos 2011
Fenerbahçe taraftarı vilayetin izin vermemesine rağmen Taksim’deydi. 

15 Ağustos 2011
Aydınlar, soruşturmada iddianamenin bekleneceğini, 52 kişinin PFDK’ya sevk edildiğini söyledi. 

16 Ağustos 2011
Hakem Fırat Aydınus ve Hüseyin Göçek, ifade verdi. 

17 Ağustos 2011
Aziz Yıldırım Cumhurbaşkanı’na bir mektup yazdı.
Savcı Mehmet Berk, Yıldırım’ı soruşturma makam ve mercilerini baskı ve etki altına almak ve kamuoyunu yönlendirmekle suçladı. 

22 Ağustos 2011
UEFA’nın disiplin başmüfettişi Pierre Corno, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen’den bilgi aldı.
Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören, ifade verdi. 

23 Ağustos 2011
TFF ve Kulüpler Birliği play-off karar aldı. 

24 Ağustos 2011
TFF, Fenerbahçe’nin bu sezon UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılmaktan men edilmesine karar verdiklerini açıkladı. Aydınlar, “Bu kararı UEFA’nın talebi doğrultusunda aldık” dedi.
UEFA, TFF Fenerbahçe’yi “şikeye karıştığı için” Şampiyonlar Ligi’ne göndermediğini açıkladı.
UEFA, Şampiyonlar Ligi’nden men edilen Fenerbahçe’nin yerine Trabzonspor’un katılmasını kararlaştırdı.
Fenerbahçe Acıbadem Sağlık Grubu ile yollarını ayırdı. 

25 Ağustos 2011
Tahkim Kurulu, Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’nden men edilmesi kararına yaptığı itirazı reddetti.
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Kulüpler Birliği Başkanlığı’ndan istifa etti.
Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener’in y urt dışına çıkış yasağı kaldırıldı.
Ali Koç: Futbolcularımız Bank Asya’da oynamayı istediler. Federasyondan bizi düşürmesini talep ediyoruz.
Fenerbahçe Başkanvekili Nihat Özdemir görevinden istifa ettiğini açıkladı. 

26 Ağustos 2011
UEFA’nın TFF’ye mektubu açıklandı.
Başbakan Tayyip Erdoğan , Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman ve futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen ile 1.5 saat görüştü. 

27 Ağustos 2011
Fenerbahçe’den TFF’ye: Bizi tedbirli olarak düşürün.
Nihat Özdemir’in istifası kabul edilmedi. 

3 Eylül 2011
Fenerbahçe , CAS’ta UEFA ve TFF aleyhine dava açtı. 

6 Eylül 2011
UEFA Başkanı Michael Platini, “Fenerbahçe’nin neden alınmadığını biz biliyoruz. Soruşturma Soruşturma bittiğinde de bütün herkes öğrenecek” dedi. 

9 Eylül 2011
CAS, Fenerbahçe’nin geçici tedbir kararıyla yeniden Şampiyonlar Ligi’ne dahil edilmesi talebini reddetti.
TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, şike soruşturması ile ilgili kararlarını 2011-12 sezonu sonunda açıklamaya karar verdiklerini söyledi! 

15Ekim 2011
Savcı Mehmet Berk’in, TFF Etik Kurulu raporunu istediği ortaya çıktı. 

21 Ekim 2011
MİT İstanbul Bölge Başkanı İsmail Nişancı’nın “Futbolda Şike” soruşturmasında ifade verdiği öğrenildi 

15 Kasım 2011
Savcılık Fenerbahçe’den mali hesaplara ilişkin bilgi istedi. 

19 Kasım 2011
TFF Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ gözaltına alındı. 

20 Kasım 2011
TFF Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ serbest bırakıldı. 

24 Kasım 2011
622 sayılı Şiddet Yasası’nda yapılan değişiklik TBMM’de kabul edildi. 

25 Kasım 2011
CAS, UEFA’dan savunma istedi. Başmüfettiş Cornu, “TFF’den bilgi aldık, uyguladık” dedi. TFF, Cornu’nun ifadesini yalanladı, düzeltme istedi. 

29 Kasım 2011
Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi’nden men edilme kararının TFF tarafından UEFA’ye telkin edildiğini açıkladı.
TFF: TFF Başkanvekili Lutfi Arıboğan ve Baş Hukuk Müşaviri Prof.Dr. İlhan Helvacı ile UEFA Disiplin Müfettişi Pierre Cornu arasında yurtiçinde ya da yurtdışında hiçbir özel görüşme olmamıştır 

2 Aralık 2011
6222 no’lu Şiddet Yasası’nda yapılan değişiklik Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından veto edildi. 

3 Aralık 2011
Şike operasyonu iddianamesi açıklandı. 

5 Aralık 2011
Savcılık 68 kişiye statlara giriş yasağı koydu. 

9 Aralık 2011
Şike iddianamesi mahkeme tarafından kabul edildi. Olgun Peker’in bir numaralı sanık olduğu dava 16. Ağır Ceza’da görülecek. İlk duruşma 14 Şubat’ta yapılacak.
Aydınlar: “Şahıslarla ilgili kararı hemen vermek istiyoruz. Ancak kulüplerle ilgili kararımız sezon sonunda verilecek” diye konuştu. 

10 Aralık 2011
Aziz Yıldırım:İddianame ‘iddialar yığını’. 

12 Aralık 2011
Serdal Adalı, Tayfur Havutçu, Ahmet Ateş, İbrahim Akın ve İskender Alın, Ümit Karan, Korcan Çelikay ve Abdurrahman Yakut Metris Cezaevi’nden çıktı. 

14 Aralık 2011
Cumhurbaşkanı Gül, 6222 sayılı yasadaki değişiklikleri onayladı. 

18 Aralık 2011
Fenerbahçe taraftarı Kadıköy’de “sandık” pankartı açtı.
Digitürk, 100 milyon dolar zarar ettiğini ve bunun TFF ve kulüplerce karşılanmaması halinde mahkemeye başvuracağını açıkladı. 

25 Aralık 2011
Fenerbahçeli taraftarlar Kadıköy’deki bir miting düzenledi. 

28 Aralık 2011
TFF, 58. madde değişikliğini görüşmek özere 26 Ocak 2012’de olağanüstü genel kurul yapılmasını karara bağladı. 

5 Ocak 2012
UEFA: TFF, şike sorununu çözmek konusunda tek sorumludur. 

6 Ocak 2012
TFF, hukuki konularda karar alma yetkisini hukuk kurullarına devretti. 

12 Ocak 2012
UEFA, Cornu’nün raporunun CAS dosyasından çıkartılmasını talep etti. 

13 Ocak 2012
Lefter Küçükandonyadis vefat etti.
Aziz Yıldırım: 58. madde değiştirilmesin. Gerekirse kendimizi düşürürüz, 

15 Ocak 2012
Lefter Küçükandonyadis Şükrü Saracoğlu Stadı’nda binlerce taraftarın da katıldığı bir törenle uğurlandı Başbakan Erdoğan ıslıklandı. 

16 Ocak 2012
Fenerbahçe, Aykut Kocaman ve Türkiye Ali Aydınlar arasında herhangi bir puan pazarlığı yapılmadığını açıkladı.
Galatasaray Kulübü, avukatları TFF’ye ihtarname çekti. 

18 Ocak 2012
Özel yetkili savcılık tarafından yürütülen ‘Futbolda şike soruşturması’ dosyasından ayrılan ve Galatasaray Spor Kulübü ile ilgili olan soruşturmada görevsizlik kararı verildi. 

20 Ocak 2012
Mehmet Ali Aydınlar, Kulüpler Birliği ile buluşarak UEFA ile mutabakata vardığı küme düşürme yerine puan silme cezası önerisini sundu. Fenerbahçe, reddetti. 

23 Ocak 2012
Fenerbahçe’nin UEFA ve TFF’ye karşı CAS’ta devam eden davasının duruşma tarihi 22 Mart 2012 Perşembe olarak açıklandı. 

25 Ocak 2012
Aziz Yıldırım, UEFA Başkanı Platini’ye süren dava ile ilgili bir mektup gönderdi. 

26 Ocak 2012
Küme düşürmeyi düzenleyen Futbol Disiplin Talimatı’nın 58. maddesinin görüşüleceği TFF Olağanüstü Genel Kurulu Ankara’da gerçekleştirildi. Madde değişikliği reddedilirken. Manisaspor Başkanı Kenan Yaralı’nın Orduspor Başkanı Nedim Türkmen’i ölümle tehdit ettiği ortaya çıktı. 

30 Ocak 2012
TFF Başkanı M.Ali Aydınlar ve göreve devam kararı aldı. 

31 Ocak 2012
TFF Başkanı M.A.Aydınlar, Başkanvekili Lütfi Arıboğan, Başkanvekili Göksel