Vestel sponsorluktan çekiliyor (mu?)

Federasyonun, saha içi olayları nedeniyle hakem tarafından tatil edilen Trabzonspor-Sivasspor maçıyla ilgili aldığı tekrar kararına en büyük tepki Vestel Grubu'ndan geldi.

MANİSA - Federasyonun, saha içi olayları nedeniyle hakem tarafından tatil edilen Trabzonspor-Sivasspor maçıyla ilgili aldığı tekrar kararına en büyük tepki Vestel Grubu'ndan geldi. 2000 yılından bu yana Manisaspor'un sponsorluğunu yapan ve 3. Lig'den aldığı Siyah-Beyazlı kulübü Süper Lig'e taşıyan Vestel'in sponsorluktan çekilme kararı aldığı öne sürüldü.
Geçen sezon Sakaryaspor ile oynadıkları maçın kaleci Bülent Ataman ile Kaleci Antrenörü Metin Bayındır'ın Hakem Cüneyt Çakır'a saldırması yüzünden tatil edildiğini ve bu karşılaşmada 3-0 yenik sayıldıklarını hatırlatan Vestel yönetiminin kulüp idarecilerine, "Federasyon inanılmaz bir çifte standart uyguluyor. Bu karar, Fair-Play'ı cezalandırıp, kavgacıları ödüllendirmekten başka bir anlam taşımıyor. Biz aslında Sakarya maçında hükmen yenik sayıldığımız dönemde sponsorluktan çekilecektik ancak camianın baskısı nedeniyle bir süre daha devam kararı almıştık. Ayrıca o dönemde yaptığımız açıklamada, 'Futbolda Fair-Play'a aykırı, sportmenliğe yakışmayan olaylar sürerse biz bu dünyanın içinde yer almayız' mesajını vermiştik. Federasyonun son kararı bizi iyice bu işten soğuttu. Daha fazla uzatmanın anlamı yok.
Biz çekiliyoruz" dediği öğrenildi.
Kulüp Başkanı Haluk Çubukçu, Vestel Grubu ile görüşme halinde olduklarını, alınmış kesin bir karar olmadığını, ancak bazı sıkıntılar bulunduğunu söyledi. Başkan Çubukçu en geç bugün gelişmelerle ilgili bir açıklama yapacaklarını dile getirdi.
Bunun akabinde Vestel Manisaspor, federasyonun kararını protesto etmek amacıyla karşılaşmaya siyah forma ile çıktı. Kulüp Başkanı Haluk Çubukçu ve kulüp yöneticileri, protokol tribününden takım oyuncularına ve taraftarlarına siyah mendil salladı. Ayrıca sahada yapılan anonsta takım taraftarlarına ellerindeki siyah mendilleri sallayarak TFF'nin kararını protesto etmeleri istendi. Taraftarlar da 'Ulusoy istifa' şeklinde tezahüratta bulundu.
Hakan Balta iddiası
Öte yandan karşılaşmayı Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın ve Başkan Yardımcısı Adnan Polat, Vestel Manisaspor Başkanı Haluk Çubukçu ile birlikte izledi. Müsabakayı AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç da takip etti. Karşılaşmaya iki takım taraftarı yoğun ilgi gösterirdi.
Maçın tarihi anı ise kuşkusuz Hakan Şükür'ün, 'lig tarihinin en çok gol atan futbolcusu' unvanıyla buluşmasıydı. İki gün önce 36 yaşına basan Hakan, dün maçın 66. dakikasında attığı golle Tanju Çolak'la olan eşitliğine son verdi ve 241 gole ulaştı.
Bu arada maçtan önce iki kulübün yöneticilerinin Siyah-Beyazlıların başarılı sol kanat oyuncusu Hakan Balta'nın Galatasaray'a transferi konusunda el sıkıştığı, anlaşmanın bugün netlik kazanacağı öne sürüldü. (dha, aa)