Vidal: Brezilya'yı yenebiliriz

Vidal: Brezilya'yı yenebiliriz
Vidal: Brezilya'yı yenebiliriz
2014 Dünya Kupası B Grubu'nu ikinci bitiren Şili'nin Juventus'ta top koşturan orta saha oyuncusu Vidal, 2. turda eşleştikleri evsahibi Brezilya'yı yenebileceklerini söyledi.

ANKARA - Sarı kartı bulunduğu için Hollanda'ya 2-0 yenildikleri maçta oynamayan Arturo Vidal, FIFA'nın internet sitesinde yer alan açıklamasında, 2. turda Brezilya'ya karşı forma giyeceğini belirterek, "Brezilya, Şili'nin ezeli rakibi olabilir ama futbol değişiyor. Yeni nesiller yetişiyor, yeni futbolcular çıkıyor. Brezilya'yı yenmek hayalimiz. Şili bir sürprize imza atabilir. Dünya şampiyonunu (İspanya) yenmeyi başardık. Brezilya'yı da yenebiliriz" değerlendirmesini yaptı.

İki takım, 1998 ve 2010 Dünya Kupası'nın 2. turunda da karşılaşmış, iki maçı da Brezilya kazanmıştı.

A Grubu'nun lideri Brezilya ile B Grubu'nun ikincisi Şili arasındaki 2. tur karşılaşması, 28 Haziran'da TSİ 19.00'da başlayacak.

DÜNYA KUPASI'NA IRKÇILIK GÖLGESİ

Fortaleza kentindeki Castelao Stadı'nda Almanya ile Gana arasında cumartesi günü oynanan maçta bazı taraftarların yüzünü siyaha boyaması ve vücudunda ırkçı yazılar bulunan bir Alman taraftarın maç esnasında sahaya girmesi tepkiye neden oldu.

Dünya Kupası'nın ilk günlerinde Brezilyalı vatandaşlara ırkçı söylemde bulunduğu iddiasıyla iki Arjantinli taraftar da gözaltına alınmıştı.

En son "A'dan Z(ico)'ya: Brezilya futbolunun alfabesi" kitabı yayımlanan Brezilyalı yazar Mauricio Savarese, yaptığı açıklamada, ırkçılığın uluslararası ve Brezilya futbolunun en önemli sorunu arasında yer aldığını vurguladı.

Futbolun 20. yüzyılın başlarında zenginlerin yaptığı bir spor olarak ortaya çıktığını ve kulüplerin siyahi oyuncuları kadrosuna kattığı ilk yıllarda çeşitli zorluklar yaşadığını belirten Savarese, "Futbol beyaz elitlerin ve zenginlerin elindeydi. Gelecek tepkilerden çekindikleri için kulüpler kadrosuna kattığı ilk siyahi oyuncuların tenini daha beyaz görünmesi amacıyla pirinç unuyla boyardı. Hatırladığım kadarıyla hiçkimsenin yüzünü siyaha boyadığını görmedim ama pirinç unuyla rengini açmaya çalışanları biliyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Günümüz futbolunda ırkçılığın daha az yaşanması nedeniyle daha zor fark edildiğini vurgulayan Savarese, "Bu tür ırkçı yaklaşımlarda, futbol alimleri siyahi oyunculara 'takımın beyni' ya da 'harika oyuncu' gibi sıfatları yakıştırmaktan çekiniyor. Hatta, Pele gibi biri bile siyahi oyuncuların sadece güçlü sporcular olabileceğini ama asla güçlü beyinler olamayacağını savunuyor" ifadesini kullandı.

Bu arada İngiltere ve Almanya medyasındaki haberlere göre, FIFA olaylarla ilgili soruşturma başlattı. (AA)