Vitor Pereira'ya ne oldu böyle?

Vitor Pereira'ya ne oldu böyle?
Vitor Pereira'ya ne oldu böyle?
Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira, Türkiye'ye geldiği ilk günden bu yana büyük değişim gösterdi. Tecrübeli teknik adam, hem saha içinde hem de saha dışında Türkiye'ye uyum sağladı.

Vitor Pereira, Fenerbahçe'ye ilk geldiğinde neler düşünüyordu şimdi neler düşünüyor? Sarı-lacivertli hoca, Türkiye’ye nasıl uyum sağladı?

Hürriyet'in haberine göre; Portekizli teknik adamın değişim süreci ve sebepleri şöyle:

1-TÜRK FUTBOLUNU KÜÇÜMSÜYORDU

ÖNCE: İlk geldiğinde Türk futbolunun zorluğu ona anlatılmıştı. Ama Portekizli, Türk futbolunun dünya sıralamasındaki yeri, kulüplerinin Avrupa’daki vasat performansı nedeniyle futbolumuza bir ‘küçümseme’ ile bakıyordu.
ŞİMDİ: Aradan geçen aylar Pereira’ya ciddi bir ders verdi. Türkiye’de başarılı olmanın kolay olmadığını gördü. Artık idmanlar ve maç hazırlıkları çok daha ciddi geçiyor.

Robin van Persie'den kötü haber

2-HERKESi ‘DOST CANLISI’ SANIYORDU

ÖNCE: Türkiye’ye geldiğinde misafirperverlik ve sevgi ile karşılandı. Medyanın sonsuz bir kredisi varmış gibi görünüyordu. Pereira da sürekli esprili ve yumuşak bir görüntü sergiliyordu. Bu konuda da zamanla gerçekleri gördü.
ŞİMDİ: Basına esprili ve yumuşak görüntülü olan Pereira gitti, yerine ters yanıtlar veren ve zaman zaman tartışmalar yaşayan biri geldi. Pereira artık sert ve daha ciddi...

3-OYUNCULARIYLA YAKINLAŞTI

ÖNCE: Futbolcularıyla ilişkileri netti. Hiç bir şeye karışmıyordu. Futbolcuların profesyonelce davranıp sorunları kendilerinin çözeceğini düşünüyordu. Ancak hâl böyle olunca takımda bir çok sıkıntı çıktı ve bir türlü çözülmedi.
ŞİMDİ: “Herkes işini yapacak” diyen Pereira gitti. Yerine sanki başka bir hoca geldi. Van Persie ve Nani başta olmak üzere duygusal Türk futbolcuları ile yakın ilişkiler kuruyor.

4-İDMAN SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRDİ

ÖNCE: Başlarda F.Bahçe’de rekor sayıda sakatlık yaşanıyordu. İdmanlardaki şut çalışmalarının bu sakatlığa neden olduğu sonucuna vardı. Bu idman sistemi ilk geldiğinde ülke futbolunu biraz küçümsemesinden kaynaklanıyordu.
ŞİMDİ: Pereira idman sistemini değiştirdi. Artık neredeyse hiç sakatlık olmuyor. Kasık sakatlıkları sona erdi. Pereira burada da yaptığı hatadan kısa sürede dönmeyi bildi.

5-DİZİLİŞ VE TAKTİK FARKLILAŞTI

ÖNCE: Sow varken takımı çift forvet oynayacak gibi hazırladı. Onun ani gidişi ile mecburen tek forvete döndü. Zevksiz ve kısır futbol oynatıyordu. Ön liberoların çakılı oynamasını istiyor bu da keyifsizliği ortaya çıkarıyordu.
ŞİMDİ: Başkan Aziz Yıldırım ile yaptığı görüşmelerin ardından ve yakın dostlarının telkinleriyle ön liberoları çakılı oynatmaktan vazgeçti. Böylece keyifli oyun sahaya yansıdı.

Fenerbahçe'den UEFA açıklaması