Voleybolda rakipler belli

Takım sporlarında Türk takımlarının gelecek sezonki rakiplerinin belli olduğu ilk spor dalı voleybol oldu. Bayanlarda ve erkeklerde Şampiyonlar Ligi'nde mücadele verecek olan toplam dört ekip rakiplerini öğrendi.

VİYANA - Takım sporlarında Türk takımlarının gelecek sezonki rakiplerinin belli olduğu ilk spor dalı voleybol oldu. Bayanlarda ve erkeklerde Şampiyonlar Ligi'nde mücadele verecek olan toplam dört ekip rakiplerini öğrendi. Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Başkanı Andre Meyer ile Avrupa Kupası Komisyon Başkanı Riet Ooms'un katıldığı kura çekimi Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapıldı. Kura çekimi sonunda, geçen sezonu Bayanlar Voleybol Ligi'nde şampiyon olarak tamamlayan Eczacıbaşı, ilave kontenjan (Wild Card) uygulamasıyla CEV tarafından lige dahil edilen Fenerbahçe ve Türk Telekom ile erkeklerde Türkiye'yi temsil edecek şampiyon Arkasspor'un rakipleri ve mücadele edecekleri grupları belirlendi.
Bayanlarda son Türkiye şampiyonu Eczacıbaşı, D Grubu'nda Grupo 2002 Murcia (İspanya), Sirio Perugia (İtalya) ve Postar 064 Belgrad (Sırbistan) takımlarıyla eşleşirken, Voleybol Federasyonu'nun ısrarlı talepleri sonrasında ilave kontenjan hakkını kullanarak bu lige alınan takımlardan Fenerbahçe ise B Grubu'nda Winiary Kalisz (Polonya), Zarechie Odintsovo (Rusya) ve Azerrail Bakü (Azerbaycan) ekipleriyle karşılaşacak.
Bayanlarda 20 takım var
CEV'in birkaç gün önce ikinci ilave kontenjan hakkı tanıdığı Türk Telekom ise C Grubu'nda İtalya'dan Orsola Asystel Novara, Fransa'dan ASPTT Mulhouse ve İsviçre'den Volero Zürih takımlarına karşı mücadele edecek. Bu eşleşmenin en ilginç özelliğiyle, geçen sezon Asystel Novara forması giyen milli pasör Bahar Mert'in, Türk Telekomspor formasıyla eski takımına karşı mücadele edecek olması.
Bayanlarda toplam 20 takım, dörderli beş grupta mücadele edecek. Her grupta ilk iki sırayı alacak ekipler ve iki tane en iyi üçüncü, 12 takımlı play-off'a çıkacak. Dörtlü finalin ev sahibi olan takım play-off maçları oynamazken, çift maçlı eleminasyon sistemine göre oynanacak maçların ardından üç takım dörtlü final vizesi alacak.
Erkekler Ligi Şampiyonu Arkas ise Şampiyonlar Ligi'nde D Grubu'nda mücadele edecek. İzmir temsilcisi, İspanya'dan Palma Mallorca, İtalya'dan Copra Piacenza, Avusturya'dan Aon Hotvolleys Vienna takımlarına karşı gruptan çıkma mücadelesi verecek. Erkeklerde dörderli altı grupta toplam 24 ekip mücadele edecek. Gruplarında ilk iki sırayı alan toplam 12 takım play-off mücadelesi verecek. Bu maçların ardından üç takım dörtlü finale yükselirken, dörtlü finalin ev sahibi play-off maçlarına katılmayacak. (Spor Servisi)